Programiści Suna oddelegowani do prac nad makowym OpenOffice.org

Koncern Sun Microsystems zdecydował o przypisaniu grupie swoich programistów zadania, którego celem będzie stworzenie w pełni zgodnej z systemem Mac OS X wersji open source'owego pakietu biurowego OpenOffice.org.

W 2003 r. organizacja zajmująca się rozwojem OpenOffice.org zaprzestała prac nad natywną dla Mac OS X wersją pakietu, korzystającą z interfejsu "Aqua". Projekt przywrócono do życia w lutym br., czego efektem było udostępnienie wczesnej, testowej wersji alpha, przeznaczonej dla Maków z procesorami Intela.

Na razie w pracach weźmie udział dwóch programistów Suna. Jeden z nich, Philipp Lohman, informuje jednak, że kadra ta z całą pewnością poszerzy się o kolejne osoby, kiedy zajdzie taka potrzeba. Przedstawiciel koncernu tłumaczy tę decyzję potrzebami rosnącej rzeszy użytkowników Mac OS X, zainteresowanych OpenOfficem w pełni kompatybilnym z tym systemem, do działania którego nie trzeba będzie instalować środowiska X Window System (X11).

OpenOffice powstał na bazie komercyjnego pakietu Sun Microsystems, StarOffice, którego kod źródłowy firma udostępniła w 2000 r. Obecnie, dostępne są edycje dla Linuksa (dołączane do większości dystrybucji) oraz dla Windows (w tym przypadku jest to jedyna licząca się, darmowa alternatywa dla MS Office).