Programiści narzekają na politykę cenową w AppStore

Programiści napisali list otwarty do Steve'a Jobsa, w którym zwracają uwagę na zbyt restrykcyjną politykę cenową stosowaną przez AppStore. Jeden z nich, Craig Hockenberry, twierdzi, że oferowanie przez sklep Apple'a aplikacji w większości bezpłatnych lub za jedynie 99 centów hamuje rozwój większych projektów programistycznych, które mogłyby być oferowane przez tę platformę sprzedaży.

Według Hackenberry'ego pisanie prostych aplikacji i sprzedaż ich za niewielką kwotę jest jak najbardziej dobrą propozycją. Jednak zastosowanie tych samych warunków do dużo większych projektów zwierających bardziej skomplikowaną grafikę, a więc i znacznie bardziej czasochłonnych dla ich programistów, mija się z celem. Wysiłek włożony w ich napisanie nie zostanie bowiem zrekompensowany przez wpływy z ich sprzedaży w tak niskiej cenie. W związku z tym programiści, mimo wielu ciekawych pomysłów które mogliby zrealizować dzięki możliwościom iPhone'a, są zmuszeni do porzucania swoich pomysłów i pracy nad prostszymi propozycjami.

Według niego jeśli szybko nie zrobi się nic konkretnego w tej kwestii, to sytuacja będzie się pogarszać z dnia na dzień. Obecnie w AppStore dostępnych jest ponad 10 tysięcy aplikacji, a dotarcie do tych najbardziej wartościowych nie jest rzeczą prostą.