Programowanie bakterii

Dzięki odpowiednim modyfikacjom genetycznym, naukowcom z Princeton University udało się tak zaprogramować bakterie, żeby wedle naszych życzeń reagowały na otaczające ich środowisko: zmieniały kształty, świeciły, a nawet wykonywały proste operacje logiczne.

Zmodyfikowane bakterie E. coli zachowują się jak komputery - w zależności od wpływu otoczenia mogą zmieniać kształt i łączyć się w wielkie agregaty. Ostatnim osiągnięciem jest możliwość zmuszenia bakterii do wyemitowania zielonego lub czerwonego światła w reakcji na otrzymany sygnał.

To jednak nie wszystko: nieco wcześniej badacze donosili o takiej zmianie w genach E. coli, że bakterie zachowywały się jak małe układy elektroniczne, tj. potrafiły wykonywać proste operacje logiczne.

Jeśli badania będą kontynuowane w dotychczasowym tempie, może się okazać, że dobiegają końca czasy kosztujących bajońskie sumy, skomplikowanych czujników do wykrywania toksycznych substancji. Wkrótce bowiem w domach mogą zagościć tanie, pracujące w oparciu o bakterie urządzenia. Na przykład... minikomputerki?


Zobacz również