Programowanie jak zabawa klockami

Naukowcy ze słynnego MIT Media Lab opracowali oprogramowanie pozwalające całkowitym laikom w kwestii programowania tworzyć własne prezentacje multimedialne. Program o nazwie Scratch przeznaczony jest przede wszystkim dla najmłodszych użytkowników komputerów.

Praca z aplikacją przypomina zabawę klockami - pokaz lub animacja budowane są z gotowych, łączonych ze sobą modułów, a wszystkie funkcje programu dostępne są z poziomu przejrzystego graficznego interfejsu.

Scratch - główne okno programu

Scratch - główne okno programu

Nazwa programu, jak przekonują twórcy, pochodzi od techniki wykorzystywanej przez klubowych DJ'ów do miksowania muzyki z płyt winylowych. W podobny sposób program pozwala manipulować dźwiękiem i obrazem. Scratch ma być dostępny w wydaniu dla platform systemowych Windows i Mac OS X. MIT Media Labs podjęło już współpracę z takimi firmami jak Intel, Microsoft, Samsung czy Motorola, aby stworzyć także wersję np. dla telefonów komórkowych.

Co ważne, przygotowywana jest także edycja, którą będzie można dołączać do przenośnego komputera XO, konstruowanego w ramach projektu One Laptop Per Child.

Więcej informacji: MIT.

Pokaz możliwości aplikacji dostępny jest na stronie Instytutu.