Programowanie w języku Scratch w polskich szkołach? Tak, już od 4 klasy!

Do programu nauczania w wybranych polskich szkołach wprowadzona zostanie nauka programowania w języku Scratch. Pozwoli na to przygotowany przez Samsunga projekt ”Mistrzowie Kodowania”, który obejmie swoim działaniem uczniów  z klas 4–6. Brawo!

Na początku lipca Michael Gove, minister edukacji Wielkie Brytanii, poinformował o rewolucyjnych zmianach w programie nauczania, które skutkowałyby m.in. tym, że już 5-latki zostałyby objęte systemem przybliżającym im tajniki programowania i projektowania.

Na tym tle aż przykro patrzeć na to, co dzieje się w naszych szkołach. Czy jednak nie ma żadnej nadziei dla naszych dzieci? Okazuje się, że jest! Mam tutaj na myśli przygotowany przez firmę Samsung program ”Mistrzowie Kodowania”, w którym już od września uczestniczyły będą dzieci z klas 4–6. W sumie obejmie on  34 szkoły z 16 województw (po dwie z każdego województwa i dwie dodatkowe z Warszawy), 70 nauczycieli i prawie 2 tysiące uczniów.

Uczestniczące w programie dzieci nauczą się programowania w języku Scratch, który został opracowany w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

"To proste narzędzie, oparte na zasadzie budowania z klocków i gotowych komend. Daje dużo możliwości – pozwala tworzyć gry, pokazy multimedialne, kartki i inne programy. Program zajęć jest inkluzyjny, możliwy do zrealizowania na niemal dowolnym sprzęcie komputerowym w szkolnych pracowniach."

Program ”Mistrzowie Kodowania” został przygotowany we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”. Patronatem objęły go Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Fundacja Rozwoju Systemów Edukacji.

Brawo! Mam nadzieję, że w przyszłym roku inicjatywa ta obejmie swoim działaniem kolejne placówki.