Programowy niezbędnik na pendrive

Zdarza ci się pracować na różnych komputerach? Często podróżujesz i korzystasz z kawiarenek internetowych? Jeśli tak, to z pewnością za każdym razem tracisz czas i nerwy na pobranie oraz instalowanie niezbędnych do pracy narzędzi. Pozbądź się problemu i czuj się na każdym komputerze jak u siebie w domu! Przedstawiamy 20 aplikacji, które uruchomisz ze swojego pendrive natychmiast po włożeniu pamięci do portu USB.


Niewielu jest użytkowników komputera, którzy pracują na tylko jednym urządzeniu. Z pecetów korzystamy w biurze, domu, szkole czy bibliotece. Często niemożliwe jest dostosowanie każdej z maszyn do swoich potrzeb i wyposażenie ich w ulubione, czy chociaż niezbędne do pracy narzędzia. Nawet jeśli korzystanie z zewnętrznych aplikacji jest umożliwione przez administratora komputera, stratą czasu jest każdorazowe pobieranie i ich instalowanie. Zamiast tego, lepiej jest użyć pendrive do przechowywania programowego zestawu najpotrzebniejszych aplikacji.

Poniżej przedstawiamy najprzydatniejsze w codziennej pracy aplikacje. Są wśród nich narzędzia do surfowania po Internecie, odczytywania i edytowania dokumentów biurowych, prowadzenia rozmów przez Sieć, manipulacji plików multimedialnych, a także aplikacje do wypalania płyt i bezpośredniej wymiany danych.

1. Przeglądarka stron internetowych

Propozycja: Opera lub Mozilla Firefox lub Chrome

Niezbędna ilość miejsca: 10-25 MB

Programowy niezbędnik na pendrive

Przenośne aplikacje (portable) niczym nie różnią się od oryginałów - poza tym, że nie wymagają każdorazowego instalowania

Praktycznie każda z popularnych przeglądarek umożliwia ich uruchomienie bez konieczności instalowania na konkretnym komputerze. W tym przypadku bez problemu można pozwolić sobie na wybór faworyta według swoich własnych upodobań lub wyposażenie pendrive w kilka aplikacji do wyświetlania stron WWW.

2. Odtwarzacz multimediów

Propozycja: VLC media player, Foobar2000

Niezbędna ilość miejsca: 25 MB

Programowy niezbędnik na pendrive

Wielu internautów nie potrafi żyć bez swojej muzyki - dobrym odtwarzaczem do instalacji na pendrive jest Foobar2000

VLC media player jest popularnym, wieloplatformowym odtwarzaczem multimediów, który obsługuje większość używanych obecnie formatów plików audio i wideo. Narzędzie bez problemu radzi sobie z odczytywaniem płyt DVD, VCD oraz mediów strumieniowych. VLC media player obsługuje wyświetlanie polskich napisów, a także umożliwia udostępnianie strumienia z filmem czy muzyką innym użytkownikom sieci. Program obudowany jest w prosty, wręcz ascetyczny interfejs oraz nie wymaga instalacji jakichkolwiek kodeków.

Foobar2000 to rozwiązanie przeznaczone do odtwarzania plików z muzyką. Aplikacja obsługuje najważniejsze formaty kompresji audio (m.in. MP3, WAV, OGG), oferuje doskonałą jakość dźwięku, a także rozbudowane możliwości rozszerzania jego funkcji dodatkowymi wtyczkami. Standardowo program posiada przyjazny, ale dość surowy pod względem wyglądu interfejs użytkownika - ascetyczność aplikacji skutkuje jednak niskim obciążeniem zasobów komputera. Dodatkowo, warto wspomnieć o możliwości odsłuchiwania mediów strumieniowych - np. stacji radiowych nadających za pośrednictwem serwerów SHOUTcast.

3. Pakiet biurowy oraz PDFy

Propozycja: OpenOffice lub Abiword, PDF Reader" data-status="http://programy.pcworld.pl/pc/programy/21492/Foxit.PDF.Reader.Portable.3.0.html">Foxit PDF Reader

Ilość miejsca: 11-250 MB

Programowy niezbędnik na pendrive

Abiword czy OpenOffice.org to aplikacje, które mogą z powodzeniem zastąpić pakiet MS Office

OpenOffice.org to bardzo popularny pakiet biurowy, który uważany jest za najgroźniejszego konkurenta dominującego na rynku Microsoft Office. Aplikacja obsługuje posiada m.in. edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia prezentacji Impress oraz narzędzie bazodanowe Base.

Abiword jest solidnym, bezpłatnym edytorem tekstu z interfejsem przypominającym aplikację Microsoft Word. Możliwości programo zaspokoją potrzeby większości użytkowników tworzących dokumenty tekstowe. Aplikacja odczytuje najpopularniejsze formaty plików: MS Word, Word Perfect, OpenOffice Rich Text, HTML oraz posiada zaawansowane możliwości formatowania. Dodatkowo, możliwości aplikacji można rozszerzyć korzystając z wtyczek.

Foxit PDF Reader to darmowa alternatywa dla dużych i zasobożernych czytników plików PDF. Jego główną zaletą jest szybkość działania. Program wczytuje wiele plików jednocześnie, akceptuje bez kłopotu polskie litery, udostępnia wyszukiwanie, obsługuje wbudowane odsyłacze internetowe, pozwala kopiować tekst, wyświetla listę stron do szybkiej nawigacji. Jednym słowem, w typowych zastosowaniach zapewnia całą niezbędną funkcjonalność. Dodatkowo aplikacja integruje się z wszystkimi popularnymi przeglądarkami takimi jak Internet Explorer, Firefox czy Opera.