Programy do aranżacji wnętrz

Jeżeli planujesz remont, urządzasz mieszkanie bądź chcesz zagospodarować przestrzeń wokół domu skorzystaj z jednego z programów do projektowania. Pozwalają precyzyjnie zaaranżować wygląd wszystkich elementów, dobrać meble, wybrać odpowiednie rośliny. I nawet jeżeli są płatne, to i tak tańsze, niż usługi wyspecjalizowanych projektantów

Oferta programów wspomagających projektowanie wnętrz jest dość rozbudowana. Można w niej znaleźć narzędzia mniej i bardziej zaawansowane. Są programy dedykowane projektantom wnętrz, projektantom mebli i zwykłym użytkownikom, którzy chcą samodzielnie urządzić swoje mieszkanie. Istnieje też podział ze względu na rodzaj pomieszczeń jakie można za ich pomocą zaplanować. Jedne skupiają się na opracowaniu wyglądu kuchni, inne dedykowane są łazienkom, jeszcze inne salonom czy sypialniom. Własne narzędzia do projektowania oferują producenci mebli, duże sieci sklepów i portale branżowe. W swojej ofercie mają je miedzy między innymi Ikea, Meble Vox, BRW, Alno, sieć sklepów z meblami dla dzieci Flexa, BoConcept czy Cera Design, producenci podłóg jak Barlinek, czy płytek ceramicznych jak Ceramika Paradyż. Programy te niejednokrotnie oparte są na tym samym silniku i różnią się tylko bazą mebli czy elementów wykończeniowych. Zaletą przypisania programu do producenta jest możliwość błyskawicznej wyceny użytych elementów.

Programy do aranżacji wnętrz

Przykładowa wizualizacja wykonana za pomocą programu PRO100

Planery Ikea korzystają z wtyczek instalowanych w przeglądarce. Producent przygotował wersję do projektowania łazienek, kuchni, pokoi młodzieżowych i dziecięcych oraz wyspecjalizowane narzędzia do tworzenia projektów z wykorzystaniem konkretnych linii produktów - elementów szaf czy systemów przechowywania. Przygotowane w domu opracowanie zostaje automatycznie uzupełnione o aktualne ceny. Kompletną listę elementów można wydrukować, a następnie udać się do sklepu i zrealizować niezbędne zakupy.

Zobacz również:

  • Lidl: Smart Home w niskich cenach - sprawdź, co warto kupić [11.08.2022]
  • Ekran smartfona z muszelki? To szkło się nie tłucze
  • Lidl: tanie artykuły ogrodnicze - aktualna oferta [19.04.2022]
Programy do aranżacji wnętrz

Narzędzia do projektowania z Ikei pozwalają od razu wycenić użyte w aranżacji meble

VoxBox to aplikacja udostępniana przez firmę Meble Vox. Program pozwala zaprojektować dowolny rodzaj pokoju, z wyłączeniem łazienek i kuchni a następnie wyposażyć go w meble i artykuły dekoracyjne z oferty producenta. Dostępne są rzuty dwu i trójwymiarowe i opcja wizualizacji polegająca na renderowaniu wybranego widoku w trybie dziennym bądź nocnym. Narzędzie pokazuje obszar zajmowany przez otwierane drzwi i szuflady, umożliwia umieszczanie elementów dekoracyjnych nie tylko na powierzchni podłogi ale także na poszczególnych szafkach. Na podobnej zasadzie działa program Flexa. Inna jest oczywiście zawartość baz. Większość tego typu narzędzi opiera się na programie NET+.

Pod postacią aplikacji Moja Łazienka swoje produkty w wersji wirtualnej oferuje również producent ceramiki łazienkowej Koło. Po pobraniu pliku o rozmiarze kilkudziesięciu megabajtów można rozpocząć urządzanie łazienki marzeń. Dostępne są różne widoki projektowe, łatwo stworzyć wirtualny spacer po zakończeniu pracy. Istnieje także wersja online tego programu. Ciekawym rozwiązaniem jest propozycja producenta płytek ceramicznych Ceramiki Pradyż. Za pomocą CAD Decor Paradyż i Light Decor Paradyż można dobrać gres, glazurę, elementy dekoracyjne i automatycznie wycenić wykonaną aranżację. Pierwszy z programów to komercyjna rozbudowana wersja dla profesjonalistów, drugi - bezpłatna wersja do użytku domowego.

Programy do aranżacji wnętrz

Program Net z zestawem mebli BRW

Z innego modelu biznesowego korzysta KitchenDraw. Używa się go opłacając abonament naliczany za każdą godzinę pracy. Im więcej godzin opłaca projektant tym niższa jest stawka godzinowa. Aplikacja może funkcjonować na wielu stanowiskach w sieci lokalnej. Jej niewątpliwą zaletą jest dostęp do wielu różnych baz producentów mebli i wyposażenia z całego świata. Ich lista jest imponująca. Inny, wielojęzyczny i wielosystemowy ale całkowicie bezpłatny program to SweetHome 3D. Projektuje się w nim w trybie 2D a następnie generuje widok trójwymiarowy. Pozwala uzyskać bardzo realistyczne efekty. Ważne jest to, że umożliwia import dodatkowych obiektów z zewnętrznych bibliotek i tworzenie własnych zestawów.

Programy do aranżacji wnętrz

VoxBox – kompletna oferta wirtualnych mebli

Opisując programy do projektowania wnętrz nie można pominąć PRO100, który uznawany jest nawet za pewnego rodzaju standard w naszym kraju. Adresowany do zawodowców chętnie wykorzystywany jest również przez amatorów. Pozwala projektować dowolne wnętrza, meble, planować zabudowy szafami wnękowymi. Dwie wersje dostosowane są do potrzeb producentów mebli i projektantów wnętrz. Generują one wysokiej jakości wizualizacje, zestawienia elementów, obliczają zużycie materiałów. O jego możliwościach świadczą rozbudowane biblioteki elementów. Zniechęca jedynie cena.

Programy do aranżacji wnętrz

Projekt techniczny i wizualizacja łazienki wykonana za pomocą programu Chief Architect Home Designer

Zachodnie rynki to domena takich narzędzi, jak Live Interior 3D, Chief Architect Home Designer Interiors czy Punch! Interior Design Suite. Biblioteki zawierające po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt pozycji zadowolą każdego użytkownika. Przykładowy Live Interior potrafi nawet importować bryły z bibliotek Google dzięki czemu tworzone za jego pomocą projekty nie maja praktycznie żadnych ograniczeń. Zgodność z Google SketchUp gwarantuje, że szybko uda się stworzyć dowolną potrzebną do aranżacji bryłę. Możliwości Chief Architekta są jeszcze większe. Każdy z programów generuje fotorealistyczne wizualizacje, pozwala tworzyć wirtualne spacery po zaprojektowanych wnętrzach. Producenci tych programów mają w zwykle w swojej ofercie dodatkowe narzędzia do aranżacji ogrodów czy projektowania wyglądu budynków, które bardzo dobrze ze sobą współpracują stanowiąc kompletną ofertę dla odbiorcy.