Programy do automatycznej aktualizacji sterowników


Najnowsze sterowniki

Dzięki narzędziom do aktualizacji sterowników nie musisz tracić czasu na wyszukiwanie ich w Internecie i instalację. Po wymianie urządzenia w komputerze lub ponownej instalacji systemu programy te potrafią automatycznie wykryć zmiany i zaproponować odpowiedni sterownik. Warto więc przyjrzeć się bliżej ich możliwościom.

DriverMax 5.31

Programy do automatycznej aktualizacji sterowników

Interfejs programu DriverMax jest przejrzysty i dopracowany, poradzi sobie z nim każdy użytkownik.

Narzędzie umożliwia sprawdzenie wersji zainstalowanych sterowników i porównanie jej z najnowszą. W edycji bezpłatnej możliwe jest pobranie dwóch sterowników dziennie ze strony producenta programu, natomiast wersja pełna (około 100 zł na rok) robi to automatycznie. Program ma funkcję identyfikacji nieznanych urządzeń.

Zobacz również:

  • Jeden z najciekawszych średniopółkowców Samsunga nie otrzyma kolejnej dużej aktualizacji systemu [29.03.2023]
  • Czy Wiedźmin 3 Dziki Gon na PS5 i Xbox Series X kupię w pudełku?

Potrafi również wykonać kopię zapasową plików sterowników w formacie ZIP. Wszystko odbywa się za pomocą prostych w obsłudze kreatorów. Darmowa wersja programu wymaga rejestracji. Obsługuje Windows 7, Vistę i XP.

PC Pitstop Driver Alert 2

Bezpłatna wersja aplikacji pozwala na skanowanie systemu i sprawdzanie wersji sterowników. W wersji płatnej (opłata wynosi 30 dolarów rocznie na pięć komputerów) program umożliwia kontrolowanie przez centralny panel sterowania stanu sterowników w komputerach i ich zainstalowanie jednym kliknięciem. Driver Alert ma dopracowany interfejs graficzny, ale nie obsługuje polskich liter w nazwie użytkownika. Testowana wersja błędnie wyświetlała też niektóre elementy interfejsu. Podsumowując - spora przewaga formy nad treścią.

DriverGuide DriverScan 0.0.41

Programy do automatycznej aktualizacji sterowników

DriverScan przy nieaktualnych sterownikach wyświetla przycisk Pobierz. Niestety, aktualizacja jest płatna.

DriverScan ma interfejs ze zwykłymi przyciskami i nie jest przeładowany grafiką. W przeciwieństwie do pozostałych aplikacji, jeśli nie rozpoznaje jakiegoś urządzenia, daje o tym znać, wyświetlając na liście znak zapytania. Jeśli natomiast uzna, że sterownik jest aktualny, dodaje adnotację "według informacji w naszej bazie". W rzeczywistości jednak, nie ma gwarancji, że dany sterownik jest aktualny.

Podobnie jak u konkurencji, nie ma możliwości pobrania sterowników za darmo. Dostęp do bazy przez rok kosztuje 15 dolarów, a więc o połowę mniej niż wynosi średnia cena. Skrytykować należy chwyt marketingowy, polegający na wyświetleniu na stronie internetowej zegara odliczającego 5 minut do końca trwania promocji. Po tym czasie specjalna oferta rzekomo przestaje obowiązywać. Tak naprawdę nic się nie dzieje.

RadarSync 2009.2

Program jest oferowany w wersji bezpłatnej okrojonej i pełnej. Za darmo umożliwi ci skanowanie systemu i wyświetli jego wyniki. Nie ma ograniczenia liczby wykonanych skanów. W testowej konfiguracji wykrył 42 składniki, z których 23 wymagały aktualizacji (13 sterowników i 10 programów). W wynikach dostępna jest informacja o zainstalowanej wersji składnika i najnowszej dostępnej. Pozwala to bez trudu odszukać w Internecie wybrane aktualizacje na własną rękę. Ich automatyczne pobieranie i instalowanie jest możliwe w wersji płatnej programu. Licencja na rok kosztuje 30 dolarów.

Edycja bezpłatna pozwala na wykonanie backupu składników systemu i zapisanie go na koncie na stronie WWW programu po rejestracji. Ciekawą właściwością programu jest to, że wykrywa sam siebie (wersję 1.2) i informuje, że jest nieaktualny. Po pobraniu najnowszej wersji ze strony producenta (oznaczonej jako 2.0) i zainstalowaniu jej okazuje się, że jest to ta sama wersja, co poprzednio.

Aktualizacja totalna

Skuteczność wykrywania aktualizacji i nowych wersji zależy od informacji zapisanych na serwerze, z którym łączy się dany program. Autorzy skanera muszą na bieżąco dodawać do serwera informacje o nowych aktualizacjach, aby ich produkt mógł skutecznie działać. Z tego powodu rezultaty działania poszczególnych skanerów nie są identyczne.

Wyniki należy traktować z lekką rezerwą, ponieważ zalecenie aktualizacji (lub niezalecenie) opiera się często jedynie na numerze wersji programu. Na przykład niektóre antywirusy wydawane są co roku w nowej wersji, a mimo to masz możliwość przedłużenia licencji i używania starej wersji z nowymi bazami wirusów. W takiej konfiguracji program jest równie skuteczny, co nowa wersja i w pełni aktualny, a mimo to zostanie oznaczony jako nieaktualny.