Programy do automatycznej aktualizacji sterowników
-
- Dariusz Mitas,
- 07.11.2009, godz. 08:20
Najnowsze sterowniki
Dzięki narzędziom do aktualizacji sterowników nie musisz tracić czasu na wyszukiwanie ich w Internecie i instalację. Po wymianie urządzenia w komputerze lub ponownej instalacji systemu programy te potrafią automatycznie wykryć zmiany i zaproponować odpowiedni sterownik. Warto więc przyjrzeć się bliżej ich możliwościom.

Interfejs programu DriverMax jest przejrzysty i dopracowany, poradzi sobie z nim każdy użytkownik.
Zobacz również:
- Jeden z najciekawszych średniopółkowców Samsunga nie otrzyma kolejnej dużej aktualizacji systemu [29.03.2023]
- Czy Wiedźmin 3 Dziki Gon na PS5 i Xbox Series X kupię w pudełku?
Potrafi również wykonać kopię zapasową plików sterowników w formacie ZIP. Wszystko odbywa się za pomocą prostych w obsłudze kreatorów. Darmowa wersja programu wymaga rejestracji. Obsługuje Windows 7, Vistę i XP.
Bezpłatna wersja aplikacji pozwala na skanowanie systemu i sprawdzanie wersji sterowników. W wersji płatnej (opłata wynosi 30 dolarów rocznie na pięć komputerów) program umożliwia kontrolowanie przez centralny panel sterowania stanu sterowników w komputerach i ich zainstalowanie jednym kliknięciem. Driver Alert ma dopracowany interfejs graficzny, ale nie obsługuje polskich liter w nazwie użytkownika. Testowana wersja błędnie wyświetlała też niektóre elementy interfejsu. Podsumowując - spora przewaga formy nad treścią.

DriverScan przy nieaktualnych sterownikach wyświetla przycisk Pobierz. Niestety, aktualizacja jest płatna.
Podobnie jak u konkurencji, nie ma możliwości pobrania sterowników za darmo. Dostęp do bazy przez rok kosztuje 15 dolarów, a więc o połowę mniej niż wynosi średnia cena. Skrytykować należy chwyt marketingowy, polegający na wyświetleniu na stronie internetowej zegara odliczającego 5 minut do końca trwania promocji. Po tym czasie specjalna oferta rzekomo przestaje obowiązywać. Tak naprawdę nic się nie dzieje.
Program jest oferowany w wersji bezpłatnej okrojonej i pełnej. Za darmo umożliwi ci skanowanie systemu i wyświetli jego wyniki. Nie ma ograniczenia liczby wykonanych skanów. W testowej konfiguracji wykrył 42 składniki, z których 23 wymagały aktualizacji (13 sterowników i 10 programów). W wynikach dostępna jest informacja o zainstalowanej wersji składnika i najnowszej dostępnej. Pozwala to bez trudu odszukać w Internecie wybrane aktualizacje na własną rękę. Ich automatyczne pobieranie i instalowanie jest możliwe w wersji płatnej programu. Licencja na rok kosztuje 30 dolarów.
Edycja bezpłatna pozwala na wykonanie backupu składników systemu i zapisanie go na koncie na stronie WWW programu po rejestracji. Ciekawą właściwością programu jest to, że wykrywa sam siebie (wersję 1.2) i informuje, że jest nieaktualny. Po pobraniu najnowszej wersji ze strony producenta (oznaczonej jako 2.0) i zainstalowaniu jej okazuje się, że jest to ta sama wersja, co poprzednio.
Aktualizacja totalna
Skuteczność wykrywania aktualizacji i nowych wersji zależy od informacji zapisanych na serwerze, z którym łączy się dany program. Autorzy skanera muszą na bieżąco dodawać do serwera informacje o nowych aktualizacjach, aby ich produkt mógł skutecznie działać. Z tego powodu rezultaty działania poszczególnych skanerów nie są identyczne.
Wyniki należy traktować z lekką rezerwą, ponieważ zalecenie aktualizacji (lub niezalecenie) opiera się często jedynie na numerze wersji programu. Na przykład niektóre antywirusy wydawane są co roku w nowej wersji, a mimo to masz możliwość przedłużenia licencji i używania starej wersji z nowymi bazami wirusów. W takiej konfiguracji program jest równie skuteczny, co nowa wersja i w pełni aktualny, a mimo to zostanie oznaczony jako nieaktualny.