Programy do automatycznej aktualizacji sterowników

Regularne aktualizacje oprogramowania komputera są jednym z warunków utrzymania systemu w dobrej kondycji i jego bezawaryjnego działania. Mają znaczenie dla wygody i szybkości pracy, a także dla bezpieczeństwa danych.


Wiele firm udostępnia uaktualnienia swoich produktów naprawiające wykryte błędy i luki w zabezpieczeniach. Trudno jednak na bieżąco śledzić pojawianie się aktualizacji każdego zainstalowanego programu, zwłaszcza gdy na komputerze zainstalowano ich kilkadziesiąt.

Rozwiązaniem problemu są aplikacje automatycznie sprawdzające wyposażenie systemu i samodzielnie aktualizujące jego komponenty.

Zobacz również:

  • Windows 11 - wersja Pro czy Home? Która lepsza dla Ciebie?
  • Czy Wiedźmin 3 Dziki Gon na PS5 i Xbox Series X kupię w pudełku?

Aktualizacja programów i łatanie dziur

O ile instalacja nieaktualnych lub nieodpowiednich do danego urządzenia sterowników w najgorszym wypadku może się skończyć zawieszeniem komputera, o tyle korzystanie z nieaktualnych programów grozi dużo gorszymi konsekwencjami. Wykryte przez producenta, a niezałatane przez użytkowników luki w zabezpieczeniach mogą zostać wykorzystane do kradzieży danych osobowych lub innych ważnych informacji.

Programy do automatycznej aktualizacji sterowników

Niejeden serwis kusi wyjątkową, ograniczoną czasowo ofertą. Nie daj się na to nabrać

Można się przed tym zabezpieczyć instalując aktualizacje i nowe wersje programów. To zadanie ułatwią ci skanery automatycznie sprawdzające wyposażenie systemu, jednak żaden z nich nie uporządkuje za ciebie systemu. Nie możesz też całkowicie ufać wynikom skanowania i sugestiom danego narzędzia. Większość przetestowanych w redakcji nie wykrywa też sama siebie i aplikacji, które nie wymagają instalowania (na przykład Bestplayera).

Z obserwacji kilku skanerów wynika, że funkcjonują dwie odmienne koncepcje pobierania najnowszych wersji programów. Pierwsza to ściąganie wszystkich aktualizacji z serwera producenta skanera. Zwykle w tym wypadku liczba rozpoznawanych aplikacji jest niewielka, za to dostęp do nich - łatwy i szybki. Druga koncepcja to przekierowanie użytkownika na stronę producenta danego programu w celu pobrania najnowszej wersji. W tym wypadku liczba rozpoznanych aktualizacji jest zwykle duża, ale za to występują błędy w numerach wersji, a użytkownik jest często kierowany pod niewłaściwy adres WWW.

Secunia Personal Software Inspector 1.5

Programy do automatycznej aktualizacji sterowników

Powiadomienie Secunii nie budzi naszych podejrzeń, nie podszywa się pod Centrum Zabezpieczeń.

Aplikacja skanuje komputer i pobiera niezbędne łaty zabezpieczające. Tworzy również listę programów, które producenci przestali serwisować. O każdej znalezionej aplikacji można uzyskać szczegółowe informacje, łącznie z linkami do specjalnych narzędzi pozwalających na odinstalowanie (jeśli są niezbędne). Personal Software Inspector pracuje w dwóch trybach: prostym i zaawansowanym. W trybie dla niedoświadczonych wyświetla jedynie najpilniejsze aktualizacje. W trybie zaawansowanym lista niezałatanych programów znacznie się wydłuża. Dla niedoświadczonego użytkownika program może okazać się zbyt skomplikowany. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo, czy służy do pobierania łatek, czy najnowszych wersji. W zasadzie obie odpowiedzi są prawdziwe, ale nie przekonuje nas logika twórców programu.

SUMo 2.6.3

Programy do automatycznej aktualizacji sterowników

SUMo to jedna z lepszych aplikacji w naszym porównaniu i jest w polskiej wersji językowej.

Program ma polski interfejs. Można z niego korzystać nieodpłatnie. Lista aplikacji do uaktualnienia powstaje dzięki sugestiom użytkowników i programistów.

Mimo kilku wpadek (SUMo nie rozpoznał na przykład WinRara) jest to prawdopodobnie najlepsze z testowanych przez nas narzędzi.

Pobieranie aktualizacji odbywa się przez zewnętrzne strony udostępniające pliki lub przez witryny producentów, na które użytkownik jest kierowany ze strony głównej SUMo.