Programy do projektowania domu

Programy do projektowania domu, ogrodu czy wnętrza pozwalają często zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy na nieudanych aranżacjach. W krajach zachodniej Europy i w USA rynek tego typu narzędzi jest bardzo rozwinięty. W naszym kraju można znaleźć sporo aplikacji do zagospodarowywania pomieszczeń, ale brak jest na przykład profesjonalnych rozwiązań dla architektów krajobrazu. Na szczęście wszystkie aplikacje dostępne są przez Internet.

Programy do projektowania domu, a zwłaszcza zewnętrznego wyglądu budynków nie cieszą się dużą popularnością wśród producentów oprogramowania. Planowane budowli dodawane jest najczęściej do aplikacji wspomagających urządzanie ogrodów bądź oferowane przez zaawansowane narzędzia CAD.

Jednym z programów do projektowania domu na polskim rynku jest oferowany przez LK Avalon Sam zaprojektuj swój dom, wnętrze i ogród. Obsługuje on projekty o wielkości 200 na 200 metrów i nawet 10 kondygnacji budynku. Pozwala tworzyć ściany nośnie i działowe, projektować podłogi, schody i różnego kształtu dachy. Umożliwia umieszczanie w projekcie belek stropowych. Wbudowana biblioteka różnych rodzajów drzwi i okien usprawnia planowanie. Zestawy można rozbudowywać o własne obiekty. Realistyczne widoki 2 i 3D czy wirtualne wycieczki ułatwiają prezentację. Nad jakością generowanych obrazów czuwa rozbudowane narzędzie do renderingu korzystające z metody śledzenia promieni. Innym narzędziem jest Ashampoo Home Designer Pro. Wprawdzie większy nacisk kładzie na projektowanie ogrodów i wnętrz ale tworzenie budynków nie zostało w nim ograniczone do wyboru gotowego projektu z biblioteki. Wśród dostępnych elementów są różnego rodzaju ściany, schody, dachy, drzwi, okna czy panele słoneczne. Ściany budynków można pokrywać teksturami. Pracę ułatwia obsługa warstw.

Zobacz również:

  • Lidl: tanie urządzenia domowe - co warto kupić? [23.07.2021]
  • Lidl: tanie artykuły ogrodnicze - co warto kupić? [26.07.2021]
Programy do projektowania domu

Chief Architect Home Designer

Bardzo rozbudowany program do projektowania domu to Chief Architekt Home Designer Pro. To kompletne narzędzie do planowania i projektowania konstrukcji budynku. Pozwala tworzyć dowolnie skomplikowane kształty murów, dachów, pokrywać powierzchnie teksturami, opracowywać zagospodarowanie poszczególnych kondygnacji. W wizualizacjach można umieszczać dowolne przekroje gotowej bryły budynku. Biblioteka kilku tysięcy projektów daje solidną podstawę do tworzenia własnych prac.

Programy do projektowania domu

Aplikacje online mają dostęp do najnowszych baz obiektów ale oferują mniejszą funkcjonalność niż programy stacjonarne

Narzędzia online

Rozwój Internetu i wydajności sieci powoduje wzrost liczby programów online do projektowania. Wprawdzie ich możliwości są zwykle mniejsze niż stacjonarnych ale ich zaletą jest zawsze aktualna baza elementów. Aplikacje tego typu dostępne są w na przykład w serwisach www.cadprojekt.com.pl, www.planmieszkania.pl czy www.planowanieonline.eu. Internetowe wersje swoich narzędzi do projektowania ma też na przykład Koło czy BoConcept. Pozwalają one szybko zaaranżować otoczenie i zorientować się w jego przyszłym wyglądzie. Jeżeli jednak zależy ci na wysokiej jakości wizualizacji używaj zestawów stacjonarnych.