Programy do projektowania ogrodów

Projektowanie wnętrz, domów czy ogrodów nie musi być jedynie domeną profesjonalistów. Odpowiednie narzędzia komputerowe pozwalają hobbystom zaplanować wygląd otoczenia i zaaranżować pomieszczenia w domowym zaciszu. Liczba dostępnych narzędzi jest bardzo duża choć trzeba przyznać, że zdecydowanie ciekawsze i bardziej zaawansowane pozycje adresowane są do naszych zachodnich sąsiadów. Polski rynek jest zdecydowanie mniejszy, zwłaszcza gdy potrzebne są aplikacje dla architektów krajobrazu.

Projektowanie ogrodu to zadanie bardziej skomplikowane od urządzania wnętrz. Nie wystarczy przecież wybrać i obsadzić rośliny. Trzeba wiedzieć, jakie wymagania one mają, jak szybko rosną i jakie wielkości osiągną w przyszłości. Na szczęście i tu z pomocą przychodzą specjalistyczne programy. Na polskim rynku nie jest ich wprawdzie tak dużo i nie są tak rozbudowane, jak aplikacje do projektowania wnętrz ale i tak znacznie ułatwiają zadanie planowania. Ze znacznie szerszą ofertą można się spotkać poza granicami naszego kraju. Szkoda również, że najlepsze z nich to bardzo kosztowny wydatek. Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie programy bezpłatne są ubogie w funkcje i mają niewielkie możliwości. Każdy bez problemu znajdzie odpowiednie dla siebie narzędzie.

Programy do projektowania ogrodów

Wizualizacja ogrodu z programu Garden Composer 3D

Dostępne u nas narzędzia do projektowania otoczenia to programy o różnym stopniu skomplikowania i przeznaczone do różnych odbiorców. Można je znaleźć w ofercie takich wydawnictw, jak INTERSoft i LK Avalon. INTERSoft sprzedaje aplikację Wymarzony Ogród 3D. Adresowana jest ona głównie do profesjonalnych projektantów. Łatwość obsługi powoduje jednak, że powodzeniem mogą z niej korzystać amatorzy, którzy chcą urządzić otoczenie swojego domu. Program pozwala projektować w trybie dwu i trójwymiarowym. Ma też wbudowaną rozbudowaną bazę roślin i różnych obiektów ogrodowych takich, jak altany, meble czy grille. Biblioteka roślin to ponad siedem tysięcy pozycji zawierających zdjęcia, szczegółowe opisy i łacińskie nazewnictwo niezbędne podczas zakupów. Tylko ono gwarantuje bowiem, że nabywca dostanie dokładnie tę roślinę, której użył w swoim projekcie. Zestaw prawie tysiąca mebli, altan, płotów czy lamp można rozbudowywać importując kolejne przygotowane w programie ArCon. Wymarzony Ogród pozwala także symulować wzrost roślin, co jest nieocenioną pomocą dla niedoświadczonych projektantów i przydaje się do wizualizacji projektu prezentującej ogród na przestrzeni kolejnych lat. Za jego pomocą można tworzyć wirtualne spacery, dobierać pory roku i dnia, oglądać teren przykryty śniegiem czy oświetlony sztucznym oświetleniem w nocy. Funkcje importu zdjęć posłużą do uzupełnienia pracy o rzeczywiste tło.

Zobacz również:

  • Lidl: tanie urządzenia domowe - co warto kupić? [23.07.2021]
  • Lidl: tanie artykuły ogrodnicze - co warto kupić? [26.07.2021]
Programy do projektowania ogrodów

Wymarzony ogród – wygodne projektowanie i przyzwoite efekty końcowe

Garden Composer to propozycja LK Avalon. Program występuje w kilku wersjach różniących się funkcjonalnością oraz zasobnością bibliotek. Najbardziej rozbudowana, Garden Composer DVD (oferowana również pod nazwą Zaprojektuj Swój Ogród) zawiera informacje o ponad 16 tysiącach roślin. Są tam szczegółowe opisy, zdjęcia, dane dotyczące pielęgnacji, występowania, okresie kwitnienia czy możliwych do wystąpienia chorób. Do bazy można dodawać własne pozycje. Szczególnie dużo uwagi autorzy programu poświęcili różom. Zostały one wydzielone w postaci osobnej biblioteki. Informacje o prawie 1800 odmianach na pewno zadowolą miłośników tych kwiatów. Aplikacja pozwala umieszczać na planach oświetlenie, oczka wodne, ogrodzenia, altany. Zestaw dodatkowych obiektów to około 400 pozycji. Ciekawą opcją jest możliwość rozbudowy za niewielka opłatą o kolejne biblioteki. Dostępne są zestawy pergoli, budynków, mebli, urządzeń do grillowania a nawet wyposażenie placów zabaw dla dzieci. Do projektu można wczytywać zdjęcia, tworzyć z nich tła bądź nowe obiekty. Wizualizacje obejmują zmianę wyglądu ogrodu w miarę upływu czasu, w zależności od pory roku czy dnia. Po wirtualnym otoczeniu można tworzyć wycieczki, a zapisane migawki prezentować w postaci stereoskopowej.

Programy do projektowania ogrodów

Wirtualny Ogród – plan zagospodarowania ogrodu

Inny zestaw narzędzi do projektowania tego samego wydawnictwa to seria Sam zaprojektuj. Są to trzy programy które pozwalają stworzyć wirtualny dom wraz z aranżacją ogrodu, umożliwiają urządzanie wnętrz oraz oferują kompleksowe rozwiązanie do projektowania domu, ogrodu i wnętrz w jednym pakiecie. Programy tej linii przydają się jednak bardziej w zastosowaniach budowlanych i choć oferują najważniejsze narzędzia przeznaczone dla architektów zieleni to są mniej elastyczne i mają znaczniej mniejsze biblioteki roślin.

Warto też zwrócić uwagę na charakterystyczny sposób licencjonowania oferowanych produktów. Wersje dla użytkowników domowych są znacznie tańsze niż te same programy przeznaczone do komercyjnego zastosowania.

Ciekawa ale dość droga propozycja to program Wirtualny Ogród. Adresowany jest on głównie do osób profesjonalnie zajmujących się projektowaniem. Można z niego również korzystać na zasadzie abonamentu. Na tle konkurencji wyróżnia go baza roślin z ręcznie malowanymi teksturami, zdjęciami i dopracowanymi symbolami. Oprócz standardowych funkcji takich jak na przykład symulacja wzrostu, wizualizacje, opisy roślin czy różne rodzaje widoków Wirtualny Ogród pozwala przygotować projekt techniczny wraz z etykietami i zestawieniem obiektów. Na uwagę zasługuje też wygodna obsługa aplikacji

Programy do projektowania ogrodów

Realtime Landscaping – polskim programom daleko jeszcze do narzędzi oferowanych za oceanem

Warianty testowe mają takie programy, jak Realtime Landscaping czy Garden Planer. Nie są one oferowane na polskim rynku ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie by po przetestowaniu zakupić je przez Internet. Najbardziej rozbudowana wersja Realtime Landscaping Architect pozwala projektować domy, ogrody, baseny czy tarasy. Biblioteka obiektów zawartych w programie obejmuje ponad 16 tysięcy pozycji. Zestaw około 6 tysięcy roślin został dopracowany, tak by trudno było je odróżnić od żywych oryginałów. Projektować można zarówno przy użyciu widoku dwu, jak i trójwymiarowego. Osobne właściwości elementów dla tych dwu widoków pozwalają automatycznie generować dopasowane do potrzeb odbiorcy plany, wraz z opisem czy listą zakupów oraz fotorealistyczne widoki 3D. Obsługa warstw ułatwia planowanie podziemnych części basenów czy systemów nawadniania, a współpraca z systemami projektowania CAD pozwala eksportować do nich odpowiednio przygotowane rysunki techniczne.

Programy do projektowania ogrodów

Pro Landscape – jeden z najbardziej rozbudowanych i zaawansowanych programów do planowania ogrodów

Zdecydowanie mniej rozbudowany jest Garden Planner. Narzędzie oparte o technologię flash można jednak instalować na różnych systemach operacyjnych. Dostępna jest także jego wersja online. Kolejnym narzędziem jest Landscape Vision, który pozwala tworzyć projekty w oparciu o zdjęcia cyfrowe, pilnuje by nie zaplanować posadzenia roślin nieodpowiednich dla danej strefy klimatycznej i tworzy listy zakupów niezbędnych do realizacji założonego planu. Współpraca z jednym z zagranicznych serwisów związanych z ogrodnictwem pozwala nawet dokładnie określić koszty i przygotować niezbędne zamówienia.

Za oceanem standardy w projektowaniu ogrodów wyznacza też Pro Landscape. Oprócz wszystkich podstawowych funkcji w pełni współpracuje z systemami CAD, pozwala tworzyć listy i zestawienia roślin użytych w planach, szacuje koszty zakupu i wykonania, generuje kompletne opracowania. Mianem najlepszej na rynku określana jest baza obiektów i roślin zawarta w programie. Wysokiej jakości zdjęcia i symbole pozwalają uzyskać niesamowity efekt podczas tworzenia wizualizacji.

Na liście programów do projektowania ogrodów warto umieścić także aplikację oferowaną przez BBC. Wprawdzie popularny kiedyś Virtual Garden nie jest już rozwijany i zastąpiony został apletem działającym z poziomu przeglądarki, to nadal można pobrać jego bezpłatną wersję stacjonarną ze strony wydawcy. Swoich zwolenników mają też takie narzędzia, jak Landscape Deck&Patio, Home & Landscape Design czy Home designer Landscape & Deck.