Programy do zamiany

Aby zmienić format pliku graficznego, wystarczy wczytać go do edytora graficznego i zapisać w pożądanym formacie. Problem występuje wtedy, gdy plików jest znacznie więcej.


Aby zmienić format pliku graficznego, wystarczy wczytać go do edytora graficznego i zapisać w pożądanym formacie. Problem występuje wtedy, gdy plików jest znacznie więcej.

Dlatego zaczęły się pojawiać specjalne aplikacje, których głównym zadaniem była konwersja formatów graficznych. Z czasem dodawano do nich nowe właściwości, jak przeglądanie ilustracji (slideshow), tworzenie zbiorów ikon (thumbnails), a także możliwość dokonywania zmian w samych plikach graficznych (np. redukcja kolorów, kompresja). Dzisiejsze konwertery to prawdziwe kombinaty graficzne. Oferują co najmniej kilkanaście różnych formatów graficznych, są bardzo proste w obsłudze i w zasadzie mogą zrobić z plikiem wszystko.

Poniżej znajdziesz dziesięć najlepszych, naszym zdaniem, konwerterów graficznych, które wybraliśmy spośród wielu dostępnych w Internecie.

Programy do zamiany

Graphic Workshop Professional 2.0a

Jeden z najpopularniejszych pakietów do zarządzania ilustracjami. Obsługuje ponad pięćdziesiąt formatów graficznych wektorowych i rastrowych. Przedstawia ilustracje w postaci listy ikon. Każda z nich po kliknięciu rozwija się w ilustrację. Graphic Workshop Professional 2.0a umożliwia drukowanie ilustracji, odwracanie kolorów (inwersja), redukcję kolorów do półtonów, obracanie oraz odwracanie obrazów, skalowanie obrazów z opcjonalnym zmiękczaniem, kadrowanie, ma także wiele innych opcji edytowania grafik komputerowych.

Oprócz ilustracji GWS 2.0a potrafi także konwertować formaty filmów AVI/MOV. Można zmieniać formaty ręcznie, wybierając z listy formaty źródłowy i docelowy, lub - w wypadku większej liczby plików - dokonać automatycznej konwersji zbiorowej (batch).

GWS 2.0 to także baza danych, gdzie możliwe jest dodawanie opisów do poszczególnych grafik oraz wyszukiwanie ich według słowa kluczowego.

Program współpracuje ze skanerami zgodnymi z TWAIN. W skład GWS 2.0a wchodzą także cztery aplikacje: GIF Construction Set UltraLight (animowane grafiki i wygaszacze ekranu), Camera Screen Capture, Rotator automatycznie zmieniający wygaszacze ekranu w systemie oraz Resource Extractor wyciągający ilustracje z plików uruchamialnych oraz bibliotek DLL.

Graphic Workshop Professional 2.0a

Autor: Alchemy Mindworks Inc.,http://www.mindworkshop.com/alchemy/alchemy.html

System operacyjny: Windows 95/98/NT

Rodzaj: shareware###

Cena rejestracji: 40 USD

Programy do zamiany

IrfanView 3.10

Jest to najlepszy darmowy, multimedialny konwerter-przeglądarka, jaki można spotkać w Sieci. Obsługuje aż czterdzieści trzy formaty plików, w tym pliki filmów MOV, MPEG, FIL, FLC, DAT, SFW oraz dźwiękowe WAV, MID, RMI, AIF, AU i SND. Czyta także pliki w formacie Kodak Digital Camera i Kodak Photo-CD. Podobnie jak GWS, umożliwia ekstrakcję obrazów z plików uruchamialnych EXE i bibliotek DLL.

Ponadto ma wiele przydatnych funkcji, np. automatyczny slideshow, obsługę skanerów TWAIN, automatyczną konwersję zbiorową, zmianę palety kolorów, proste narzędzia do manipulacji obrazem (rozmazywanie, wyostrzanie itp.), a także pozwala na "łapanie" ekranu Windows.

Bardzo istotne jest to, że program Irfan-View 3.07 ma postać jednego pliku EXE i nie instaluje w systemie żadnych plików dodatkowych (DLL), dzięki czemu nie zakłóca działania systemu Windows.

IrfanView 3.10

Autor: Irfan Skilian,http://stud1.tuwien.ac.at/~e9227474

System operacyjny: Windows 95/98/NT

Rodzaj: freeware###

Cena rejestracji: -

Programy do zamiany

Image Converter Plus 3.4

Image Converter Plus jest wydajnym narzędziem do pracy ze zbiorami plików graficznych. Po zainstalowaniu użytkownik ma dostęp do niego z poziomu menu kontekstowego. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy plik graficzny lub grupę takich plików, a rozwinie się menu z odpowiednimi do tego pliku opcjami.

Za pomocą programu można konwertować obrazy pojedynczo lub zbiorowo (batch). Można powiększać obrazy (pięć metod), zmieniać ich jakość i kompresję oraz głębię kolorów (cztery metody). Można także dodać do każdego pliku krótką informację tekstową o obrazku.

Image Converter Plus czyta i wyświetla siedemnaście formatów graficznych i konwertuje je na osiem innych. Image Converter Plus pozwala kopiować obraz z wybranego pliku do schowka Windows bez potrzeby uruchamiania dodatkowego edytora graficznego.

Image Converter Plus 3.4

Autor: fCoder group International,http://www.fcoder.com

System operacyjny: Windows 95/98/NT

Rodzaj: shareware###

Cena rejestracji: 20 USD###