Programy, które musisz mieć


GIMP - wielozadaniowy kombajn do obróbki zdjęć

GIMP to darmowy program służący do manipulowania obrazem (retuszowania zdjęć, authoringu, tworzenia kompozycji, itd.), będący jednym z głównych darmowych konkurentów aplikacji takich jak Adobe Photoshop.

Wśród dostępnych funkcji wymienić trzeba pracę na warstwach (layers), możliwości skalowania, tworzenie prostych animacji, obsługę wielu filtrów itp. Aplikacja ma ogromne możliwości, które można dodatkowo rozszerzać poprzez niesamowitą ilość dostępnych wtyczek i nakładek.

Aplikacja uruchamia się w postaci klasycznego obszaru roboczego (puste okno, które wypełnia się pierwszym możliwym obrazem. Paski z zestawami akcesoriów i przycisków mogą zostać zakotwiczone w Pulpicie, co oznacza, że nie zostaną przykryte przez okno żadnego z edytowanych plików.

Pobierz GIMP

FileZilla - menedżer plików i klient FTP

FileZilla to kolejna aplikacja, dzięki której argumenty o słabszej jakości programów open-source stają się po prostu śmieszne. Ten popularny klient FTP i jednocześnie menedżer plików ma właściwie wszystko czego możemy wymagać od takiej aplikacji. Obsługuje wznawianie połączeń, serwery Proxy, połączenia szyfrowane czy kolejkowanie zadań. Użytkownik może też sam skonfigurować interfejs do swoich potrzeb, włącznie z definiowaniem własnych komend. FileZilla pozwala też na ustalenie ograniczeń prędkości pobierania i wysyłania danych i radzi sobie z pracą z praktycznie każdym dostępnym Firewallem.

Pobierz FileZilla

BurnAware Free Edition - intuicyjne nagrywanie

BurnAware to wygodna alternatywa dla rozbudowanych kombajnów do nagrywania płyt. W edycji darmowej nie posiada wszystkich zaawansowanych funkcji - jednak świetnie sprawdzi się przy nagrywaniu płyt CD, DVD czy Blu-Ray. Dużą zaletą programu są jego niewielkie wymagania sprzętowe i mały rozmiar. Dzięki temu BurnAware Free Edition znajdzie świetne zastosowanie np. w netbookach, nie należących przecież do najwydajniejszych komputerów na rynku. Program jest wygodny i intuicyjny, a z jego obsługą powinien poradzić sobie nawet największy komputerowy laik.

Pobierz BurnAware Free Edition

Audiograbber - przechwytywanie wszystkich dźwięków

Audiograbber to kolejny program, który powinien znaleźć się na dysku każdego miłośnika muzyki. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań do zgrywania zgrywania płyt do plików MP3, WMA, WAV. Jego działanie opiera się na przechwytywaniu dźwięków przechodzących przez kartę muzyczną, więc z powodzeniem można go wykorzystać do zapisywania muzyki pochodzących z innych źródeł. Aplikacja oferuje szereg przydatnych funkcji, m.in. normalizowanie głośności poszczególnych ścieżek, usuwanie ciszy z początku i końca utworu, pobieranie informacji o utworach z zewnętrznej bazy CDDB. Od wersji 1.83 licencja została zmieniona na Freeware a sama aplikacja udostępniona za darmo.

Pobierz Audiograbber