Programy, które musisz mieć

Internet pełen jest darmowych programów, które - według autorów - są niezbędne do korzystania z komputera. Niestety, większość z nich nie jest warta uwagi. Wśród morza danych znajdują się jednak perły darmowego oprogramowania, częstokrość wielkokrotnie bardziej funkcjonalne, niż ich komercyjne odpowiedniki. Przedstawiamy 10 naszych zdaniem rewelacyjnych darmowych aplikacji, bez których codzienna praca z pecetem wydaje się już prawie niemożliwa. Wszystkie znalazły się na płycie najnowszego wydania PC World Extra - wraz z ponad 600 innymi, starannie wyselekcjonowanymi aplikacjami. Wszytkie mają trzy wspólne cechy: są niezawodne, wygodne w użyciu i - przede wszystkim - nie kosztują ani złotówki.


Programy, które musisz mieć

Te i 600 innych programów znajdziesz na płycie dołączonej do najnowszego wydania PC World Extra

Ciężko ocenić ile megabajtów darmowego oprogramowania publikowanego jest w sieci każdego dnia. Krótki rzut oka na dowolny internetowy serwis z plikami, aby uświadomić sobie, że przejrzenie wszystkich tych aplikacji jest praktycznie niemożliwe. Wydanie specjalne PC World Extra, które niedawno trafiło do kiosków pomoże każdemu, kto ma problem ze znalezieniem wygodnych aplikacji odpowiednich dla swoich potrzeb. Łącznie zamieściliśmy w nim 608 aplikacji. Kilka najciekawszych znajdziesz poniżej - wybór ten jest oczywiście całkiem subiektywny, wydaje nam się jednak, że praktycznie każdy z 10 wybranych programów wniósł ze sobą nową jakość i stał się sztandarowym przykładem na to, że darmowe nie zawsze znaczy gorsze.

Zobacz najnowsze wydanie PC World Extra - 608 najlepszych programów - gadżety do Visty i Windows 7, kodeki, antywirusy i wiele innych

Mozilla Firefox - król przeglądarek

Przeglądarka internetowa, przez wielu uważana za najlepszą aplikację tego typu. Firefox posiada niemal wszystko, czego powinniśmy wymagać od nowoczesnej przeglądarki. Wśród najważniejszych cech programu wymienić mona inteligentny pasek adresu, wygodne menedżery pobierania, sporo opcji zarządzania zakładkami, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i szkodliwymi witrynami. Spore już na początku możliwości programu łatwo rozbudujemy - na stronach Mozilli znajdziesz setki, jeśli nie tysiące, wtyczek i dodatków.

Pobierz Mozilla Firefox

SuperDownloader 1.0.3

Ten program został napisany specjalnie na potrzeby tego wydania. Za pomocą tej aplikacji można szybko i wygodnie pobierać na dysk filmy z serwisów takich jak YouTube, Wrzuta czy Patrz.pl. Program pozwala stworzyć listę plików do pobrania (wystarczy wkleić adresy odpowiednich stron WWW) i automatycznie pobiera i zapisuje pliki we wskazane miejsce. Dodatkowo apliakcja potrafi dokonać konwersji zapisanego pliku FLV do formatu AVI, obsługiwanego przez większość odtwarzaczy. Program zawiera także opcję aktualizacji, dzięki czemu będzie działać nawet po zmianach wyświetlania wideo w obsługiwanych serwisach internetowych.

Uproszczoną wersję SuperDownloader 1.0.3 Lite, obsługującą wyłącznie serwis YouTube i pozbawioną możliwości aktualizacji można pobrać z naszego serwisu.

Pobierz SuperDownloader Lite 1.0.3.

Skype - komunikator głosowy dla wszystkich

Programy, które musisz mieć
Komunikator głosowy, który całkowicie odmienił sposób porozumiewania się. Skype to aplikacja, bez której trudno obejść się nie tylko prywatnym użytkownikom komputerów - coraz częściej wykorzystywany jest także jako jedno z głównych narzędzi komunikacyjnych w firmach. Aplikacja jest banalna do zainstalowania, ma prosty i intuicyjny interfejs, oferuje bardzo wysoką jakość dźwięku i wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki szyfrowaniu pakietów przesyłanych danych. I co najważniejsze: wszystko to zupełnie za darmo.

Oprócz połączeń pomiędzy komunikatorami można wykupić również opcję telefonowania na numery stacjonarne w wybranych krajach. Tu jednak nie jest już tak różowo, gdyż za takie połączenia będziesz zobowiązany zapłacić.

Pobierz Skype

OpenOffice - biuro za darmo

OpenOffice to najbardziej jak dotąd rozbudowana darmowa konkurencja Microsoftowego pakietu. W skład OpenOffice wchodzi edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny oraz oprogramowanie do tworzenia publikacji internetowych. Program bardzo dobrze radzi sobie z importowaniem dokumentów MS Office. Posiada też funkcję zapisu dokumentów w formacie XML. W pakiecie znajduje się także program do pracy z bazami danych - OpenOffice Base.

Pobierz OpenOffice