Programy na ciężkie czasy - kontroluj swoje wydatki

W czasach kryzysu powinniśmy poważnie zastanowić się nad naszym domowym budżetem. Wprowadzenie oszczędności nie jest proste - należałoby zacząć od kontroli przychodów i wydatków. Możemy wykorzystać do tego tradycyjne metody - kołonotatnik, ołówek i kalkulator. Znacznie lepiej jednak posłużyć się specjalną i - co w ciężkich dla ekonomii czasach szczególnie ważne - darmową lub przynajmniej niedrogą aplikacją. W tym tekście znajdziecie kilka propozycji najlepszych naszym zdaniem programów tego typu.

Aplikacje służące kontroli budżetu domowego (lub np. małej firmy) służyć powinny przede wszystkim jednemu nadrzędnemu celowi. Mają pomóc użytkownikowi w szybkim zorientowaniu się, co pochłania największe pieniądze, jakie wydatki są zbędne a bez jakich mógłby się on spokojnie obyć. Jednym z najbardziej znanych darmowych narzędzi tego typu jest GnuCash, udostępniane na licencji GNU GPL.

GnuCash

GnuCash jest aplikacją przeznaczoną przede wszystkim do zarządzania finansami, zapisywania przychodów i wydatków na konkretne, zdefiniowane przez użytkownika cele. Dane dotyczące kont mogą zostać wprowadzone ręcznie, lub zaimportowane z popularnych formatów. Program pozwala na tworzenie rozbudowanych statystyk, raportów, włącznie z wyliczeniem średniej dziennych, miesięcznych lub rocznych podsumowań. GnuCash może być też przydatny w prowadzeniu niewielkiej firmy lub działalności gospodarczej lub planowania wydatków. Jedynymi zauważalnymi wadami programu jest dość duży poziom skomplikowania i nie w pełni spolszczony interfejs.

Programy na ciężkie czasy - kontroluj swoje wydatki

GnuCash - publikowany na licencji GNU GPL darmowy program do zarządzania domowym budżetem

KMyMoney

Miłośnicy systemów linuksowych, którym program nie przypadł do gustu mogą zainteresować się aplikacją KMyMoney - oferującej podobne funkcjonalności, włącznie z importem danych z GnuCash. KMyMoney obsługuje różne rodzaje kont, kategorie wydatków i dochodów, a także przelewów i wyciągów z banku. Analizę wspomaga funkcja wyszukiwania, dzięki której można w łatwy sposób znaleźć zarówno daną transakcję, jak i prześledzić poszczególne wydatki czy dochody w danym okresie.

Programy na ciężkie czasy - kontroluj swoje wydatki

KMyMoney - najlepszy naszy zdaniem program do kontroli finansów osobistych dla Linuksa

Program zawiera również moduły, który przypomną użytkownikowi np. o konieczności opłacenia rachunków, oraz pomogą zaplanować inwestycje. Aplikacja pozwala również na zarządzanie inwestycjami, konwertowanie z formatu GnuCash, import OFX czy szyfrowanie danych za pomocą GPG.