Programy spod klucza


KeyFinder - ustalanie kluczy systemu Windows

Programy spod klucza

Belarc Advisor podaje nie tylko numery seryjne zainstalowanych aplikacji, lecz również numery brakujących łat systemu Windows.

Pożytek Przeinstalowując system Windows, nierzadko masz problem, bo brak ci numeru seryjnego podanego na opakowaniu płyty instalacyjnej. Jeśli nie chcesz lub nie możesz go ustalić przez infolinię Microsoftu, możesz skorzystać z narzędzia Magical Jelly Bean Keyfinder (dostępny pod adresem:http://www.magicaljellybean.com , środowiska: Windows 95/98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: 318 KB), które odczytuje klucz instalacyjny Windows z rejestru. Potem możesz go skopiować do Schowka i wydrukować.

Praktyczna jest możliwość zmiany klucza w systemach Windows 95/98/Me, 2000 i XP. Stosowną funkcję znajdziesz w menu Tools | Change Windows Reg Info. Sprzedając komputer, możesz "przemeldować" licencję systemu, aby zachować swoją. Jest to możliwe, gdy kupujący ma licencję tej samej edycji Windows. Poza tym można zmienić nawet nazwę użytkownika systemu. Ostateczna wersja 2.0 ma wykrywać także klucze systemu Windows Vista. W wersji beta, dostępnej w trakcie przygotowywania tego materiału, nie było to jeszcze możliwe.

Ryzyko Dysponując Magical Jelly Bean Keyfinderem, każdy może odczytywać numery seryjne Windows, gdy uda mu się uzyskać dostęp do cudzego systemu. A gdy użyje wyłudzonych w ten sposób danych w innym komputerze, twój numer seryjny będzie występował (co najmniej) dwukrotnie. W ten sposób narazisz się na problemy z Microsoftem - chociażby podczas próby ponownego zainstalowania systemu lub pobrania aktualizacji.

Password Recovery - łamanie haseł

Pożytek Aby ułatwić użytkownikowi życie, przeglądarki internetowe oferują mu możliwość zachowywania i automatycznego uzupełniania wpisywanych haseł. Ale co począć, gdy nie udaje się wczytać systemu operacyjnego lub gdy przeglądarka odmawia posłuszeństwa? W tych i podobnych sytuacjach pomoże ci share-ware'owy program Mozilla Pass-word Recovery (dostępny pod adresem:http://www.passcape.com , środowiska: Windows 95/98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: 1,60 MB). Gdy podłączysz swój twardy dysk do innego komputera, odczyta hasła i pozostałe dane dostępu przechowywane przez Mozillę, Firefoksa i Thunderbirda. Program obsługuje dwa typy przywracania danych - ręczne i automatyczne. W przeciwieństwie do porównywalnych aplikacji Mozilla Password Recovery wykrywa hasła nawet wtedy, gdy są zabezpieczone hasłem głównym (tzw. master pass-word). W niezarejestrowanej wersji wyświetla tylko hasła, których długość nie przekracza trzech znaków. Producent - Passcape - oferuje podobne narzędzia do Internet Explorera, Opery, Outlooka i kilku innych klientów pocztowych. Opłata rejestracyjna za każde z nich wynosi 27 dolarów do użytku prywatnego, a 54 dolary do użytku komercyjnego.

Ryzyko Korzystając z programu Mozilla Password Recovery, osoby niepowołane mogą odczytać poufne hasła z twojego systemu - nawet jeśli zabezpieczyłeś je dodatkowo hasłem głównym. Wielu użytkowników stosuje bardzo podobne lub wręcz identyczne hasła, a więc w opisany powyżej sposób bardzo łatwo intruz uzyska dostęp do innych zasobów.

Narzędzia Elcomsoft - wytrychy na każdą okazję

Pożytek Zabezpieczyłeś istotne pliki hasłem, którego zapomniałeś. Jeśli nie zanotowałeś go i nie schowałeś dobrze kartki, nie obejdziesz się bez narzędzia do łamania haseł. Obecnie są warianty do wszystkich rodzajów dokumentów - chociażby plików z pakietów biurowych, plików graficznych czy PDF, ale przeważnie nie dają sobie rady ze wszystkimi ich wersjami. Dlatego zanim zainwestujesz w komercyjny program, koniecznie sprawdź, czy uda się otworzyć nim żądany plik. Aplikacje wiarygodnych producentów dowodzą tego, rozszyfrowując bezpłatnie co najmniej kilka pierwszych znaków hasła - to niekiedy wystarczy, aby przypomnieć sobie resztę. Szeroki asortyment dość wydajnych narzędzi do łamania haseł oferuje Elcomsoft (http://www.elcomsoft.com ), łącznie aż dwa tuziny programów, ale trzeba zapłacić oddzielnie za każdy format plików (po 30 euro do użytku prywatnego i aż 60 w celach komercyjnych).

Ryzyko Za pomocą opisanych aplikacji nie tylko tobie uda się uzyskać dostęp do zabezpieczonych plików. W najgorszym wypadku zapisane w nich informacje mogą trafić w niepowołane ręce. Intruzi mają jednak utrudnione zadanie. Usunięcie blokady w postaci hasła wymaga właściwej wersji aplikacji i odpowiednich ustawień - warto je znać przed zabraniem się do dzieła.

DVD Next Copy - legalne kopiowanie filmów

Programy spod klucza

Gdy zapomnisz hasła do jednego ze swoich dokumentów, nie obejdziesz się bez programu do łamania haseł.

Pożytek Gdy mowa o programach multimedialnych, które należy trzymać pod kluczem, najczęściej chodzi o usuwanie zabezpieczenia przed kopiowaniem. Do narzędzi, których możesz używać bez skrupułów, zalicza się DVD Next Copy (dostępne pod adresem:http://www.dvdnextcopy.com , środowiska: Windows 2000/XP/Vista, rozmiar pliku: 4,95 MB). Pozwala nie tylko tworzyć kopie filmów DVD w trybie 1:1, lecz ponadto przekodowuje materiał audio i wideo tak, aby zmieścił się na jednym nośniku. Obrazy płyt DVD można zapisywać na twardym dysku, a następnie oglądać ich zawartość lub nagrywać je na puste nośniki. W ten sposób ochronisz oryginały, a i tak będziesz miał pod ręką całą swoją filmotekę. Jakość materiału wyjściowego można ustawiać, wybierając jeden z kilku poziomów - zależnie od tego, jak długo potrwa kompresja. DVD Next Copy pozwala także usunąć z duplikatów kod regionalny. Jest to legalne, bo ograniczenie to nie ma nic wspólnego z ewentualnym zabezpieczeniem płyty DVD przed kopiowaniem. Z technicznego punktu widzenia usunięcie kodu regionalnego stanowi tylko zignorowanie odchyleń od standardu DVD.

Uwaga Producent aplikacji oferuje gwarancję satysfakcji z DVD Next Copy. Oznacza to obietnicę zwrotu pieniędzy niezadowolonym użytkownikom, a także pomoc e-mailową w ciągu 24 godzin w razie problemów. Niemniej jednak w witrynie producenta nie ma ani numeru telefonu, ani jego adresu. Znajdziesz w niej tylko adres e-mail.

Ryzyko Opisywana tu wersja programu przetwarza jedynie filmy DVD niezabezpieczone przed kopiowaniem. Zupełnie inaczej ma się sytuacja przy zastosowaniu wtyczki Machinist2.DLL. Wolno jej używać tylko w tych państwach, w których omijanie ani usuwanie zabezpieczeń przed kopiowaniem nie jest karalne. Zauważ ponadto, że również filmy DVD niewyposażone w powyższą blokadę podlegają (także w Polsce) ustawie o prawie autorskim. Wolno je duplikować tylko na potrzeby własne, w celach prywatnych.