Programy w kieszeni

Instalujemy aplikacje na pamięciach USB, żeby zawsze mieć je pod ręką. IZArc2Go 3.81 Jeśli masz pendrive'a i poświęcisz chwilę czasu, możesz zabrać ze sobą większość swoich programów, a notebooka zostawić w domu. Pokazujemy po kolei, jak bez zbędnych wydatków zrealizować tę wizję.


Instalujemy aplikacje na pamięciach USB, żeby zawsze mieć je pod ręką. IZArc2Go 3.81 Jeśli masz pendrive'a i poświęcisz chwilę czasu, możesz zabrać ze sobą większość swoich programów, a notebooka zostawić w domu. Pokazujemy po kolei, jak bez zbędnych wydatków zrealizować tę wizję.

Programy w kieszeni

Menu startowe PortableApps naśladuje menu Start systemu Windows, ale służy do uruchamiania programów zainstalowanych na pendrive'ie.

Wprawdzie notebook jest dość łatwy do transportowania, ale zabieranie go wszędzie ze sobą może być uciążliwe. Na szczęście jest rozwiązanie, które zmieści się w twojej kieszeni i nie zrujnuje twojego portfela. Poręczny pendrive'a (pamięci USB) za kilkadziesiąt złotych pomieści nie tylko używane przez ciebie programy, ale także umożliwi ich uruchamianie bez instalowania w komputerze.

Oprócz pendrive'a potrzebne jest jeszcze specjalne oprogramowanie, na szczęście bezpłatne, dzięki któremu uruchomisz programy na komputerze w kafejce internetowej, w centrum biznesowym czy innym miejscu, gdzie akurat masz dostęp do komputera. Swoje programy uruchomisz bez problemu - wszystkie znajdziesz porządkowe w menu przypominającym menu Start systemu Windows. Owszem, możesz używać aplikacji webowych, jak Google Docs czy Zoho Writer, ale pamięć USB pozwala ci zabrać ze sobą dużo większy asortyment programów czy gier, z których często korzystasz. W tym artykule przedstawiamy wszystko to, czego potrzebujesz do korzystania z pendrive'a i programów z niego uruchamianych.

Wybierz właściwy pendrive

W zasadzie każdy pendrive nadaje się do instalowania i uruchamiania programów w wersjach portable. Jeśli jednak zależy ci na komforcie, zastosuj się do naszych wskazówek. Im szybsza pamięć, tym szybciej będą się uruchamiać programy i wczytywać pliki. Kupując pendrive'a, szukaj modeli odczytujących dane szybkością 15 Mbit/s (odpowiednik 1,9 MB/s) lub szybszych. Jeśli już wcześniej go kupiłeś, możesz przetestować szybkość odczytu danych za pomocą bezpłatnego programu HD Tach 3.0 (http://www.simplisoftware.com ). Zwróć uwagę, że lepszą wydajność oferują urządzenia w standardzie USB 2.0 niż USB 1.0. Sprawdź na opakowaniu lub obudowie swojego pendrive'a, czy jest na nim oznaczenie "High Speed" lub "USB 2.0".

U3 - używać czy nie?

Programy w kieszeni

U3 to zastrzeżony przez firmę SanDisk format instalowania aplikacji na pamięciach USB.

Niektóre pendrive'y, głównie firmy SanDisk, noszą oznaczenie "U3" (http://www.u3.com ) i można na nich instalować aplikacje w formacie opatentowanym właśnie przez SanDiska oraz firmę M-Systems (producent platformy programistycznej do systemu Windows). Takie modele są dostarczane z preinstalowanym oprogramowaniem, tzw. LaunchPadem oraz kilkoma aplikacjami użytkowymi, a czasami tylko z odnośnikami do stron, z których można pobrać bezpłatne bądź komercyjne aplikacje w wersjach portable.

LauchPad z wyglądu przypomina menu Start systemu Windows i ma takie samo przeznaczenie - pozwala na wygodne uruchamianie programów zainstalowanych na pendrive'ie. SanDisk zapewnia, że na pamięciach z Launchpadem nie da się uruchomić programów niezgodnych z formatem U3. Jednak my nie mieliśmy problemów, żeby to zrobić. Bez trudu na jednej pamięci mieliśmy zarówno programy w formacie U3, jak i inne. Jedyna niedogodność - programy niezgodne z formatem U3 nie pokażą się w menu LaunchPada.

To jednak niewielkie zmartwienie - jest taka różnorodność przenośnych aplikacji i można je pobrać z wielu źródeł, że wcale nie musisz kupować pendrive'a wyposażonego w U3. Jeśli już masz taki model, możesz pozbyć się LaunchPada za pomocą specjalnego programu U3 Launchpad Removal Tool (http://www.sandisk.com/Retail/Default.aspx?CatID=1415 ). SanDisk oferuje również program pozwalający na powrót zainstalować LaunchPada (http://www.sandisk.com/Retail/Default.aspx?CatID=1411 ).

Wybierz właściwe programy

Programy w kieszeni

Liczba programów w wersjach portable jest całkiem spora i już znalazło się wśród nich wiele bardzo popularnych aplikacji.

Mając już w ręku pendrive'a czas wybrać aplikacje, które w nim zainstalujesz. Są to aplikacje określane wspólnym mianem portable. Powstały w wyniku modyfikacji różnych popularnych aplikacji i mają jedną wspólną cechę - można je uruchamiać bez instalowania w komputerze, bo działają bez dodawania własnych wpisów w rejestrze czy zapisywania plików w katalogach systemowych. Takich programów jest już całkiem sporo i powstają kolejne. Niestety nie wszystkie programy poddają się takim modyfikacjom, szczególnie te bardziej złożone, jak Adobe Creative Suite, choć nie jest to twardą regułą, bo w Internecie krąży nieoficjalna wersja Microsoft Office Portable.

Gotowe pakiety

Jeśli szukasz podstawowych aplikacji, warto sięgnąć po gotowe pakiety, zawierające już edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy narzędzia graficzne. Możesz wybrać odpowiadający ci pakiet i zainstalować go bezpłatnie.

Najpopularniejszym pakietem jest PortableApps 1.1 (http://www.portableapps.com ), oferujący naprawdę fantastyczną kolekcję programów. Dostępny w dwóch wersjach: Light (100 MB po zainstalowaniu) oraz Standard (350 MB). Wersja standardowa zawiera pakiet biurowy Open Office, zaś wersja Light edytor tekstu AbiWord (to jedyna różnica między nimi). Obie wersje zostały wyposażone w program antywirusowy, komunikator internetowy Gaim, kalendarz, program pocztowy Mozilla Thunderbird oraz kilka gier. Inną bezpłatną kolekcją przenośnych programów jest winPenPack 3.4 (http://www.winpenpack.com ), który występuje w całej gamie odmian: Essential, 1GB, School, Game, Web. Jest nawet opcja stworzenia własnego pakietu.

Pakiet taki jak PortableApps zawiera w zasadzie wszystko co potrzebne do pracy. Aby go zainstalować, podłącz pamięć USB do komputera. Pobierz jeden z pakietów dostępnych na stronie http://www.portableapps/suite . Podczas instalacji wskaż napęd, pod którym kryje się pamięć USB i kliknij Install. Proces instalacji może trwać nawet 15 minut. Gdy się skończyć, uruchom Eksplorator Windows, otwórz napęd USB i dwukrotnie kliknij StartPortableApps, aby uruchomić menu startowe, w którym znajdziesz Firefoksa, Thunderbirda czy aplikacje biurowe.

Zamiast pakietu, możesz też zdecydować się na instalowanie pojedynczo kolejnych programów. Wybór jest bardzo szeroki, począwszy od aplikacji biurowych, poprzez narzędzia graficzne, programy do korzystania z Internetu, multimedialne, odpowiedzialne za bezpieczeństwo na narzędziach systemowych skończywszy. Większość z tych programów jest dostępna również na witrynie PortableApps (http://www.portableapps.com/apps ). Przykładowo, obie oferują przenośną wersję programów Mozilli i pakiet biurowy OpenOffice.