Programy w kieszeni


Bezpieczeństwo

Jeśli zapisujesz pliki na pendrive’ie, warto podjąć pewne działania, żeby je chronić zarówno przed przypadkową awarią, jak i świadomym atakiem. Miej na uwadze następujące kwestie:

  1. Skanuj swoje pliki: podłączając pendrive’a do nowego komputera narażasz pliki na dodatkowe niebezpieczeństwo, dlatego koniecznie zainstaluj programy antywirusowy i antyszpiegowski w wersjach portable. Dodatkowo warto jeszcze przeskanować wszystkie pliki na pamięci USB przy najbliższym podłączeniu do domowego komputera – dla pewności, że nie zostały zainfekowane.
  2. Unikaj podawania poufnych danych: korzystając z komputera w hotelu czy kawiarence internetowej, nigdy nie wiesz, czy jest w nim zainstalowane oprogramowanie rejestrujące wciśnięcia klawiszy (keylogger). Dlatego unikaj wtedy podawania danych typu login i hasło do banku internetowego czy numer karty kredytowej.

Kasuj pliki nieodwracalnie

Poufne pliki na pendrive’ie najlepiej zaszyfrować. Świetnie nadaje się do tego TrueCrypt 5.1a ( www.truecrypt.org) tworzący zaszyfrowane partycje. Po podaniu hasła można z niej korzystać jak ze zwykłej partycji, co jest bardzo wygodne. Pewną niedogodnością jest instalacja programu. Najpierw należy go zainstalować w komputerze, a następnie skorzystać w programie z funkcji Traveler Disk Setup, która dopiero teraz zainstaluje program na pamięci USB. Możesz jeszcze wypróbować narzędzie IZArc2Go 3.81 ( www.izarc.org/izarc2go.html), również wyposażone w funkcje szyfrowania plików. Jednak w tym przypadku najpierw będziesz musiał skopiować pliki z zaszyfrowanego folderu do niezaszyfrowanego, a po skończonej pracy ponownie przenieść je do zaszyfrowanego.

Lepszą i szybszą ochronę zapewniają sprzętowe mechanizmy szyfrowania. SanDisk oferuje serię pamięci USB Cruzer Professional o pojemności od 1 do 4 GB, z wbudowanym szyfrowaniem AES 256 bitów. Urządzenie pozwala na tworzenie niezaszyfrowanego obszaru, który można udostępnić innym użytkownikom. Nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania w komputerze, do którego są podłączane.

Choć szyfrowanie to dobry sposób ochrony danych, jednak wciąż pozostają pewne potencjalne luki. Programy, których używasz, mogą pozostawiać niepożądane ślady w komputerze, do którego podłączony jest pendrive.. Jeśli chcesz zachować dyskrecję, rozważ zainstalowanie programu Ceedo ( www.ceedo.com, 40 dolarów) , którego zadaniem jest zapisywanie wszystkich twoich danych na pamięci USB, żeby w komputerze nie zostały żadne ślady twojej działalności. Oprócz tego oferuje wszelkie udogodnienia znane z PortableApps czy winPenPack, m.in. menu startowe. Twórcy Ceedo przygotowali również całkiem obszerną kolekcję przenośnych aplikacji zgodnych z tym programem ( www.ceedoready.com). Jednak w tym przypadku wiele aplikacji jest płatnych.

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia narzędzia typu shredder, które potrafi nieodwracalnie kasować pliki (podczas standardowego kasowania pliku na dyskach czy pamięci pozostają ślady, które pozwalają na dość łatwe przywrócenie pliku). Warte polecenia są dwie przenośne aplikacje: CyberShredder ( www.cylog.org) oraz UltraShredder ( www.xtort.net/xtort-software/ultrashredder).

Rób backup

Pendrive’y są małe i delikatne więc łatwo je zgubić czy uszkodzić. Dlatego tak ważne jest tworzenie kopii zapasowych zapisanych na nich plików. Aplikacje mają niewielkie rozmiary, więc zrobienie backupu zajmuje niewiele czasu i nie trzeba rezerwować na kopię dużo miejsca. Wszystkie opisane przez nas pakiety aplikacji zawierają narzędzia do backupu. Zamiast nich możesz również użyć narzędzia do backupu wbudowanego w Windows XP i Vistę lub po prostu skopiować wszystkie pliki na twardy dysk. Najważniejsze żeby robić to regularnie.

Linux w podróży

Gdy aplikacje to za mało, możesz pokusić się o zainstalowanie na pendrive’ie systemu operacyjnego w tzw. wersji Live i w ten sposób uruchamiać komputera. Może to być Ubuntu Live CD lub Puppy Linux 4.0, dystrybucja przygotowana specjalnie do instalowania na pamięciach USB. Choć zajmuje zaledwie ok. 90 MB, znajdziesz w niej sporo programów oraz funkcje obsługi aparatów cyfrowych i skanerów. Jedną z zalet systemów typu Live jest bezpieczeństwo – wirusy zainstalowane w komputerze nie będą stanowiły zagrożenia. Jednak są też wady, np. możesz mieć problemy ze skonfigurowaniem połączenia sieciowego.

Bezpieczne odłączanie pendrive’a

Gdy urządzenia nie da się bezpieczne odłączyć, Windows nie wyświetla informacji, dlaczego tak się dzieje, ale sugeruje zaczekać chwilę i spróbować ponownie. Cóż, ta metoda nie gwarantuje sukcesu. Zamiast tego sprawdź, czy działa jakaś aplikacja zainstalowana na pendrive’ie lub zapisująca na nim pliki. Jeśli taka się znajdzie, zamknij ją, nawet jeśli już zamknąłeś otwarty wcześniej plik. Gdyby aplikacji nie dało się zamknąć lub Windows nadal upierał się, że pendrive’a nie można bezpiecznie odłączyć, skorzystaj z menedżera zadań do zakończenia procesu aplikacji. Na karcie procesy odszukaj pozycje o nazwach podobnych do nazwy problemowej aplikacji i użyj przycisku Zakończ, aby przerwać ich działanie. Teraz dopiero spróbuj ponownie odłączyć pamięć USB.

Jeśli ta metoda nie pomoże, pozostaje wyłączenie komputera, odłączenie pendrive’a i ponowne uruchomienie. To zawsze działa, ale jest czasochłonne. Możesz również odłączyć urządzenie, nie zwracając uwagi na ostrzeżenia Windows. Jeśli akurat nie są zapisywane pliki na pamięci USB, nic złego się nie stanie. Zwróć uwagę, że konsekwencje ewentualnej awarii będą poważniejsze, jeśli pamięć jest sformatowana w systemie plików NTFS. A jeśli masz zbyt dużo pieniędzy, możesz zaopatrzyć się w aplikację shareware USB Safely Remowe (http://www.safelyremove.com). Pokazuje ona, który proces uniemożliwia bezpieczne odłączenie urządzenia i pozwala na jego zamknięcie.