Project Maelstrom - BitTorrent chce na zawsze zmienić Internet

BitTorrent Inc. ogłosił dziś "Project Maelstrom". Jest to rozwiązanie, które ma tak samo zrewolucjonizować sieć, jak technologia p2p wymianę plików.

Project Maelstrom ma w założeniu działać w ten sam sposób, co torrenty. Nie będzie tu jednego serwera danych, gromadzącego elementy witryn, a zawartość powinna być przechowywana przez użytkowników na ich komputerach. Dla internauty nie zmieni się nic - będzie używać przeglądarki do oglądania stron, jednak - tu pierwszy minus - szybkość ich otwierania może być uzależniona od ilości osób przechowujących dane. BitTorrent widzi Maelstrom jako odpowiedź na problemy z serwerami czy zbyt wolnymi łączami. Jednak co będzie, gdy wielu użytkowników będzie chciało obejrzeć tą samą witrynę? Na to jeszcze odpowiedzi nie ma. Podobnie jak na wiele innych pytań - np. co z reklamami na takich stronach? Czy byłyby możliwe? A jeśli tak, kto by na nich zarabiał?

Project Maelstrom - BitTorrent chce na zawsze zmienić Internet

BitTorrent prowadzi jak na razie testy wczesnej wersji takiego rozwiązania, do których można zapisywać się na tej stronie. Maelstrom wydaje się być ciekawym pomysłem, jednak w aktualnej formie dość mało praktycznym, zwłaszcza jeśli chodzi o strony z dużą ilością treści. Aczkolwiek to dopiero początek, więc zaczekamy i zobaczymy, czy rozwinie się w jakąś ciekawą formę, czy też za rok nikt nie będzie o tym projekcie pamiętał.