Project Shumway - Mozilla chce flasha bez Flash Playera

W ostatnich miesiącach wyjątkowo często wykrywane są luki we Flash Playerze, nic więc dziwnego, że nie tylko użytkownicy zaczynają go mieć dość. Mozilla ujawniła, że pracuje na możliwością używania technologi flash, ale bez dziurawej wtyczki.

Project Shumway to robocza nazwa tego rozwiązania, które dostępne jest już w nocnych, przeznaczonych dla deweloperów buildach Firefoxa. Póki co to tylko niewielka "rozgrzewka" - działa wyłącznie z filmikami Amazona, nie ma jeszcze wsparcia dla Linuxa. Jak jednak podaje to sama Mozilla, Shumway zostanie "za jakiś czas" udostępniony szerszemu gronu użytkowników, a będzie wspierać "niektóre materiały w technologii flash".

Project Shumway - Mozilla chce flasha bez Flash Playera

Grafika z oficjalnej strony z "nocnymi" buildami Firefoxa

Oczywiście nie ma przymusu, aby ktokolwiek w ogóle korzystał z Flash Playera, jednakże ilość materiałów w sieci, jakie go potrzebują, jest tak wielka, że z pewnością będzie on z nami jeszcze przez długie lata, mimo, że takie popualrne serwisy jak Pandora, YouTube, czy Vimeo już od dawna postawiły na HTML5. Nie wymaga on żadnych wtyczek, a co za tym idzie - częstych aktualizacji, nadto jest uniwersalny dla wszystkich systemów operacyjnych. Czy zatem Mozilla robi dobrze, próbując znaleźć alternatywę dla Flasha, zamiast pożegnać go całkowicie

Zobacz również:

  • Flashpoint - sposób na to, aby Flash nigdy nie odszedł
  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować