"Project Wing" - Google prezentuje swojego drona

Amazon ma swoje drony, więc i Google nie chce być gorsze. Od dwóch lat trwały prace nad projektem "Wing", a dziś gigant IT prezentuje oficjlane informacje na ten temat.

Na poniższym filmiku możecie obejrzeć dostarczenie zamówionego towaru na leżącą w bezludnej okolicy, australijską farmę w Warwick. Za opracowanie dronów oraz ich program odpowiada Google X, czyli sekcja firmy, gdzie tworzy się nowatorskie rozwiązania. To właśnie ona odpowiedzialna jest za Google Glass oraz samochody bez kierowców. O ile Amazon nastawia się na dostawę za pomocą dronów takich artykułów jak książki czy zabawki, o tyle Google sugeruje, że drony mogłyby posłużyć do dostarczania leków oraz żywności na obszary klęsk, nie wykluczając równocześnie komercyjnych zastosowań.

Dron Google ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 1,5 metra, a waży 8,5 kg. Jak podają to dziennikarze The Atlantic, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w testach maszyny, jest to "coś pośredniego między samolotem a helikopterem". Na swoim pokładzie ma system nawigacji oraz kamery. Można zaprogramować drona na automatyczny lot w konkretne miejsce, dzięki czemu nie jest potrzebny żaden operator maszyny. Może on jednak przejąć w dowolnej chwili kontrolę nad maszyną. Nie wiadomo jeszcze, kiedy drony Google wejdą do użycia, tym bardziej, że przepisy w wielu krajach muszą jasno określić ich udział w ruchu powietrznym.

Zobacz również:

  • Polowanie na LEGO czas zacząć! Amazon przecenia zestawy kultowych klocków
  • Jakiego drona kupić? Przegląd dronów 2023