Projekcyjny zawrót głowy

Na kilkunastu stronach suplementu omawiamy wyniki testu prawie 60 projektorów o różnym przeznaczeniu, odmiennej cenie i możliwościach - biznesowe, do obsługi sieci Wi-Fi, modele do kina domowego HD ready i Full HD.


Na kilkunastu stronach suplementu omawiamy wyniki testu prawie 60 projektorów o różnym przeznaczeniu, odmiennej cenie i możliwościach - biznesowe, do obsługi sieci Wi-Fi, modele do kina domowego HD ready i Full HD.

Sprawdziliśmy, jak sprawują się modele praktycznie wszystkich najpopularniejszych, dostępnych w naszym kraju marek. Poddaliśmy je drobiazgowym sprawdzianom przy użyciu nowoczesnej aparatury pomiarowej. Uwzględniliśmy również oceny subiektywne, bo nawet najdokładniejsze pomiary nie powiedzą wszystkiego o wadach i zaletach danego produktu.

Najtańsze, czyli projektory biznesowe do 3500 zł

Projekcyjny zawrót głowy

W projektorach jednym z istotniejszych elementów decydujących o jakości obrazu jest obiektyw. Na zdjęciu obiektyw znajdujący się w modelach Epson EMP-TW1000 i EMP-TW700, który składa się z 14 soczewek i gwarantuje imponujące przybliżenie 2,1x.

Dla większości klientów kluczowe parametry tanich projektorów biznesowych to jasność, rozdzielczość i gabaryty. W wypadku jasności producenci osiągnęli już wysoki stopień zaawansowania, zdarza się, że obraz z małego urządzenia ma do 3000 ANSI lumenów, co bez problemu pozwoli prowadzić prezentację nawet w świetle dziennym. Ale i modele o niższej jasności powinny sprostać wymogom większości użytkowników. Koncentrując się na tym parametrze, często zapominamy o innych ważnych elementach, przede wszystkim o jakości obiektywów. W najtańszych produktach często pozostawiają one wiele do życzenia ze względu na zniekształcenia geometrii i niejednolitą ostrość obrazu na całej powierzchni ekranu. Ponadto bardzo rzadko można regulować przybliżenie w szerokim zakresie. Dlatego przed zakupem musisz określić, jakiej wielkości obraz chcesz uzyskać przy określonej odległości od ekranu. Na szczęście na stronach większości producentów są kalkulatory, pozwalające w kilka sekund dokonać niezbędnych obliczeń.

Projekcyjny zawrót głowy

Parametry techniczne i wyniki testów projektorów do 3500 zł

Dla prezentera ma również znaczenie, jak szybko po włączeniu projektor zaczyna wyświetlać obraz oraz jak długo po zakończeniu prezentacji nadal pracują wentylatory schładzające jego wnętrze. Chroni to urządzenie przed potencjalnym zniszczeniem (lampy o dużej mocy instalowane w projektorach intensywnie się nagrzewają, dlatego zazwyczaj potrzeba na to przynajmniej minuty-dwóch). Niektóre modele, np. Epsona, nie tylko wyświetlają obraz już po 3-4 sekundach, ale również wyłączają się natychmiast po zakończeniu prezentacji. To wygodne rozwiązanie, oszczędzające czas użytkownika i gwarantujące, że projektor się nie zepsuje, nawet gdy ktoś przypadkowo odłączy kabel zasilania w trakcie jego pracy.

Projekcyjny zawrót głowy

Projektory do 3500 zł

Rozdzielczość SVGA (800x600 pikseli), która do niedawna dominowała w segmencie najtańszych projektorów, jest już rzadkością. Standardem stają się panele LCD lub przetworniki DLP o rozdzielczości XGA (1024x768 pikseli), które zdecydowanie zwiększają wygodę prowadzenia prezentacji. Należy również pamiętać o różnicach technologicznych. W tym segmencie cenowym panele LCD wciąż dużo lepiej reprodukują barwy niż konstrukcje DLP. Różnice są naprawdę ogromne i jeśli kolory na wyświetlanych zdjęciach, filmach i innych elementach graficznych mają być prawidłowe, warto poszukać jak najlepszego modelu. Z kolei tanie projektory DLP wciąż dysponują o wiele lepszym kontrastem niż podobne modele LCD. To może się przydać szczególnie osobom, które często prowadzą prezentacje w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

Coś dla wymagających, czyli modele biznesowe od 3500 do 8800 zł

Projekcyjny zawrót głowy

Parametry techniczne i wyniki testów projektorów od 3500 do 8800 zł

Większa jasność, więcej funkcji, lepsze panele LCD i procesory DLP - to najważniejsze wyróżniki droższych projektorów do biura. Z większą jasnością najczęściej, choć nie zawsze, wiążą się większe obudowy. Urządzenia są jednak na tyle lekkie, że w razie potrzeby można je stosować również do prezentacji w terenie. Wśród przetestowanych przez nas droższych modeli nie ma takich, które prezentowałyby obraz w rozdzielczości SVGA. Standard to XGA, choć zdarzają się wyjątki, takie jak Optoma EP1690, wyposażona w panoramiczny przetwornik DLP o proporcjach 16:10 i rozdzielczości 1280x768 pikseli. Taki projektor można wykorzystać nie tylko do prac biurowych, ale i do oglądania filmów. W obu zastosowaniach sprawdza się dobrze, choć oczywiście jakością i funkcjonalnością ustępuje wyspecjalizowanym modelom do kina domowego.

Projekcyjny zawrót głowy

Projektory od 3500 do 8800 zł

Projektory z tej kategorii cenowej dysponują zazwyczaj jasnością od 2500 do 4000 ANSI lumenów. Część z nich ma funkcje, które docenią zarządzający sprzętem w firmach: stan urządzenia można diagnozować za pośrednictwem sieci, co ułatwia konserwację i pozwala kontrolować poprawność użytkowania przez pracowników. Modele te są również bardzo dobrze wyposażone w gniazda. Zazwyczaj mają przynajmniej dwa wejścia do podłączenia komputera i jedno wyjście przeznaczone na dodatkowy monitor. Coraz częściej stosuje się w nich również wejścia cyfrowe DVI, które gwarantują uzyskanie lepszego obrazu niż analogowe VGA.

Kable idą w odstawkę

Projekcyjny zawrót głowy

Projektory Wi-Fi

Testom poddaliśmy również pokaźną grupę projektorów wyposażonych w kontrolery sieci bezprzewodowej Wi-Fi, najczęściej wbudowane bądź oferowane jako oddzielne przystawki (karty SD, specjalne moduły czy karty PCMCIA). Osoby chcące prowadzić prezentacje bez łączenia komputera i projektora kablem, powinny przestudiować nasze opisy i specyfikacje projektorów pod kątem obsługi Wi-Fi. Różnice między modelami są bardzo duże. Funkcje najlepszych urządzeń zadziwiają - możesz np. przesyłać do projektora obraz z kilku komputerów jednocześnie, wyświetlać go z kilku projektorów w tym samym czasie (korzystając tylko z jednego PC), a poza obrazem statycznym urządzenia odbierają również filmy, i to z dźwiękiem. Z kolei w gorszych modelach opcje Wi-Fi ograniczają się do odbierania obrazu statycznego, a o filmach czy dźwięku możesz zapomnieć. Rozwiązania bezprzewodowe najlepiej sprawdzą się podczas zebrań czy cyklicznych prezentacji. Uczestnicy nie muszą po kolei podłączać swoich notebooków do projektora - nie ruszając się z miejsca, prześlą określone obrazy do urządzenia. Co więcej, dobre modele dysponują funkcją moderatora, czyli prowadzący spotkanie może decydować, który z uczestników uzyska w danym momencie możliwość bezprzewodowej projekcji.