Projekt Kal-El - czterordzeniowe procesory dla tabletów w drodze

NVIDIA planuje zdominować rynek procesorów dla małych urządzeń przenośnych. Ich bronią jest Kal-El - czterordzeniowy procesor działający we współpracy z 12-rdzeniowym układem graficznym GeForce. Wygląda na to, że jeszcze w tym roku procesory w tabletach będą wydajniejsze niż Core2Duo.

Podczas targów Mobile World Congress NVIDIA zaprezentowała nower rozwiązania dla małych urządzeń przenośnych, które pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Projekt firmy został przedstawiony jako Kal-El.

Kal-El zakłada pięciokrotny wzrost wydajności urządzeń mobilnych w stosunku do tych wyposażonych w procesor NVIDIA Tegra 2. Mimo, że dwurdzeniowa Tegra dopiero od niedawna jest dostępna na rynku to możliwe, że jeszcze w tym roku zostanie zastąpiona.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]

Jeden z szefów działu marketingu NVIDII, Ujesh Desai, powiedział w wypowiedzi dla IDG, że procesory Kal-El trafią do tabletów jeszcze tej jesieni, a do smartfonów prawdopodobnie przed końcem roku.

Czym jest Kal-El? To czterordzeniowy procesor działający we współpracy z 12-rdzeniowym układem graficznym GeForce. Kal-El bez problemu radzi sobie z obsługą rozdzielczości 2560×1600 pikseli. Wyświetlenie filmu w jakości 1440p to też nie problem.

Ciekawie prezentują się też wyniki benchmarków przeprowadzone przez producenta. Wynika z nich, że Kal-El jest wydajniejszy nawet od procesora Intel z serii Core2Duo. Przebieg benchmarków można obejrzeć na zamieszczonych poniżej filmach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: