Projekt Loon: balon Google dostarczający internet okrążył świat w 3 tygodnie

Pojawiły się pierwsze informacje o Google Loon. Pierwszy balon, którego celem jest dostarczanie internetu w rejony o słabej infrastrukturze sieciowej, pokazał swoje możliwości. W zaledwie 22 dni okrążył on cały świat i nadal leci.

Projekt Google Loon to futurystyczna wizja potentata rynku wyszukiwarek internetowych. Zakłada ona wypuszczenie w atmosferę zautomatyzowanych balonów, które będą latać nad powierzchnią globu. Ich zadaniem będzie łączenie z internetem regionów, w których naziemna infrastruktura jest w słabym stanie, a położenie światłowodów jest dziś ekonomicznie nieopłacalne.

Google udowodnił też, że jego wizja jest bliższa realizacji, niźli mogłoby się wydawać. Pierwszy balon zbudowany w ramach projektu Loon okrążył już całą ziemię, a tym samym przeleciał bez dotykania podłoża pół miliona kilometrów. Cały czas zespół Google Loon bada warunki atmosferyczne i dopracowuje algorytmy, które pozwalają na autonomiczne przemieszczanie się balonów i przewidywanie prądów powietrznych.

Zobacz również:

Projekt Loon: balon Google dostarczający internet okrążył świat w 3 tygodnie

Projekt Google Loon ma pozwolić też na szybkie przywrócenie łączności z internetem w regionach, które dotykają klęski naturalne powodujące uszkodzenie klasycznej infrastruktury. Warto też dodać, że nad podobnym pomysłem pracuje również Facebook, tylko zamiast balonów firma Marka Zuckerberga chce wykorzystać drony.

Inwestycje Google i Facebooka w zakresie umożliwiania dostępu do internetu większej liczbie osób nie powinny dziwić. Im więcej użytkowników internetu, tym większe zyski obu firm z reklamy internetowej, która stanowi dzisiaj ich główne źródło dochodu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: