Projekt Midori: następca Windows?

O projekcie Singularity mającym być zupełnie nowym systemem operacyjnym Microsoftu pisaliśmy już jakiś czas temu. Okazuje się, że nie jest to jedyny nowy OS, nad którym pracuje gigant z Redmond. O Midori, bo o nim mowa, zaczęło robić się głośno niedawno. Najpierw, pod koniec czerwca br., do mediów wyciekła informacja o tym, że zespół badawczy Microsoft Research pracuje nad nowym systemem pod kierownictwem Erica Ruddera (Senior Vice President of Technology Strategy).

Projekt Midori: następca Windows?

Microsoft na razie nie komentował tej sprawy - także w witrynie Microsoft Research nie znajduje się żadna wzmianka na temat Midori, natomiast systemowi Singularity poświęcono cały dział. Nie minął miesiąc, a zostały ujawnione kolejne fakty dotyczące nowego projektu. Serwis SDTimes.com twierdzi, iż uzyskał dostęp do wewnętrznej dokumentacji Midori. Szczegółami podzielił się z czytelnikami portalu.

Najważniejsza informacja to taka, że nowy system operacyjny nie będzie bazował na Windows. Midori ma posiadać modułową budowę, czego zaczątki można było zobaczyć na przykładzie Windows Visty. Nowa architektura OS-u ma zerwać z dotychczasową technologią opracowywania systemów operacyjnych. Microsoft podkreśla także, iż Midori jest totalnie odmiennym projektem niż Singularity. Co bardzo ważne, system zbudowany będzie w zgodzie, z modną obecnie technologią Cloud Computing - podobnie jak Singularity.

Co to jest Cloud Computing?

Cloud Computing jest technologią, bardzo modną ostatnimi czasy w branży IT, która skupia się wokół możliwości wykorzystania mocy Internetu w każdym aspekcie komputeryzacji. Sposobność uruchamiania programów wprost z sieci, bez konieczności instalacji na dysku twardym komputera to cel numer jeden, jaki przystoi idei tej technologii. Trendy, o których się mówi najwięcej myśląc o Cloud Computing to Web 2.0 oraz Software as a Service.

Co z kompatybilnością?

Jednym z największych problemów, na które napotykają użytkownicy, są problemy z wymianą różnych formatów plików oraz brak kompatybilności podczas zmiany środowiska pracy na inne. Microsoft mając na uwadze ten fakt zamierza w Midori wprowadzić opcje umożliwiające aplikacjom koegzystencję oraz interoperacyjność zarówno w środowisku Windows, jak i w nowym projekcie. Microsoft podkreśla, że pracując nad Midori skupi się na konkurencji, gdyż to ona dyktuje i napędza rozwój nowych produktów.

System tworzony jest z myślą o uruchamianiu w środowiskach 32 i 64-bitowych oraz ARM. Może być hostowany przy użyciu oprogramowania Hyper-V dostępnego w Windows Server 2008 oraz nawet przez inne procesy Windows. Midori uruchomione w systemie Windows może być wykorzystane jako dodatkowe środowisko pracy dla użytkownika chcącego skorzystać z najnowszych rozwiązań. Z czasem sytuacja ta zapewne się zmieni i to Windows będzie wirtualizowany pod nowym systemem. Oczywiście będzie to zależało od dostępności oprogramowania dla Midori.