Projekt Oxygen

MIT, Hewlett-Packard, Nokia i Philips opracowują przyjazne dla użytkowników środowisko komputerowe, oparte na współpracy urządzeń bezprzewodowych.

Naukowcy z najsłynniejszej amerykańskiej politechniki - MIT -rozpoczną realizację projektu (nakłady rzędu 50 mln USD) przyjaznego dla użytkowników systemu komputerowego, bazującego na współpracy urządzeń bezprzewodowych. Dyrektor MIT Michael Dertouzos poinformował, że przez najbliższe pięć lat wraz ze specjalistami z tak znanych firm, jak Hewlett-Packard, Nokia i Philips, naukowcy będą budowali system, pełniący rolę komputerowego środowiska, w którym obsługa pojedynczych urządzeń (komputerów) będzie niezwykle prosta. "Mają być jak powietrze, jak tlen. Dlatego właśnie nazwaliśmy projekt Oxygen. Ludzie potrzebują, by to maszyny wykonywały za nich pracę. Dziś jednak, gdy zechcą powierzyć jakieś zadanie komputerom, muszą najpierw, przez długi czas, uczyć się ich obsługi. Chcemy, aby ich obsługa była tak prosta i intuicyjna jak oddychanie".

W skład systemu wejdą naramienne komputery Handy 21, rozbudowany zespół sensorów - Enviro 21, zaś bezprzewodową łączność pomiędzy elementami systemu umożliwi Network 21. Handy 21 będzie wyposażony w kamerę, ekran ciekłokrystaliczny i system satelitarnego ustalania pozycji - GPS, współpracujący z Enviro 21, czyli siecią czujników, kamer i mikrofonów rozmieszczonych dosłownie wszędzie - w domach, samochodach, metrze, biurach, restauracjach. "Te współpracujące bezprzewodowo urządzenia mają rozpoznawać twarze i głosy właścicieli oraz spełniać ich życzenia. Nie uważamy, że od razu zbudujemy HAL 9000 z Odysei Kosmicznej, ale od czegoś trzeba zacząć" - powiedział Rodney Brooks, szef działu sztucznej inteligencji MIT.


Zobacz również