Projekt SpiNNaker - ile procesorów potrzeba do osiągnięcia mocy miliarda neuronów w mózgu?

Jeden milion procesorów ARM - tyle procesorów jest potrzebne do odtworzenia mocy jednego miliarda neuronów w mózgu. Takie są wyniki badań interesującego projektu SpiNNaker.


Projekt SpiNNaker - ile procesorów potrzeba do osiągnięcia mocy miliarda neuronów w mózgu?

Procesor ARM

Brytyjscy naukowcy z Manchesteru i Southampton postanowili dowiedzieć się, jak wiele potrzeba zwykłych procesorów ARM (to serce naszych smartfonów), by móc symulować moc miliarda neuronów.

Dlaczego ARM, a nie Intel czy AMD?

Dlaczego do eksperymentu zostały wybrane procesory ARM? Dlatego, że są tanie i wydajne energetycznie. I nie ma co się dziwić,. Po uruchomieniu takiego potwora, brytyjscy naukowcy i tak z pewnością zapłacą solidny rachunek za prąd. Do zbudowania klastra posłużyły czterordzeniowe i ośmiordzeniowe procesory ARM968E-S.

Zobacz również:

  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1/M1 Pro/M1 Max i M2 [27.01.2022]

Projekt SpiNNaker - technologia kontra natura

Tzw. projekt SpiNNaker zakładał połączenie miliona procesorów ARM, w celu uzyskania potęgi miliarda neuronów w ludzkim mózgu. Projekt się powiódł, ale technologia wciąż nie wygrała z naturą, ponieważ... ludzki umysł ma aż 80-90 miliardów neuronów. A więc milion połączonych procesorów ARM to zaledwie 1 proc. złożoności ludzkiego mózgu. Czyli kropla w morzu neuronów.

Projekt SpiNNaker - triumf czy porażka technologii?

Swoją drogą projekt SpiNNaker (ciekawa nazwa - kojarzy mi się z filmem w Stronę Słońca) uświadamia nam, jak skomplikowanym i niezwykle wydajnym tworem jest ludzki mózg. Pomyślcie tylko - milion procesorów opowiada jedynie za 1 proc. potencjału ludzkiego mózgu. o uczy pokory. Możliwe, że kiedyś zbudujemy sztuczny mózg, potężniejszy o tego, którym obdarzyła nas natura. Ale to raczej pieśń dalekiej przyszłości.

Obecnie jesteśmy świadkami umieszczania w telewizorach wydajnych procesorów np. Toshiba Cevo-Engine czy Panasonic LSI UniPhier.