Projektor LG AN110

Pierwszy projektor LG do kina domowego i zarazem pierwszy na świecie model przeznaczony do powieszenia na ścianie.

Pierwszy projektor LG do kina domowego i zarazem pierwszy na świecie model przeznaczony do powieszenia na ścianie.

Ten niezwykły, nie tylko stylistycznie, płaski projektor LG po raz pierwszy pokazano w zeszłym roku na berlińskich targach IFA 2005. Teraz trafił do naszych redakcyjnych testów. LG AN110 jest obecnie jedynym na świecie modelem naściennego projektora do kina domowego. Skonstruowanie takiego urządzenia było nie lada wyzwaniem, z którego dobrze wywiązali się projektanci z LG. Obudowa urządzenia ma głębokość zaledwie 9,2 cm. By to osiągnąć, zbudowano specjalny układ optyczny w kształcie litery "L". I chociaż łatwiej byłoby zastosować obiektyw o stałej ogniskowej, a powiększenie obrazu realizować sprzętowo (tak jak w wielu najtańszych projektorach, np. Epsona czy NEC-a), to jednak projektor LG wyposażono w zoom optyczny 1:1,42. Nie jest to wprawdzie rekordowy wynik, jednak biorąc pod uwagę specyfikę budowy urządzenia, taką wartość należy uznać za dobrą. Położenie obiektywu może być także regulowane w pionie, a zakres przesuwu jest dobrze dobrany. Ważną cechą nietypowej optyki jest to, że nie wprowadza ona żadnych zniekształceń geometrii obrazu. Natomiast ostrość nie jest idealna na całej powierzchni - w narożnikach jest nieco słabsza. W urządzeniu LG ciekawie rozwiązano problem chłodzenia. Gorące powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz przez ukryte pod klapką otwory wentylacyjne umieszczone w górnej części obudowy. Po uruchomieniu projektora są one automatycznie odsłaniane. Nawet w trybie najwyższej jasności układ chłodzenia pracuje cicho. W dolnej części obudowy umieszczono zestaw gniazd. Znalazło się tu łącze HDMI, a także VGA (akceptujące również sygnał komponentowy), S-Video oraz kompozyt.

Pilot wyposażony w niewielką liczbę przycisków. Klawiatura logicznie rozplanowana i podświetlana.

Pilot wyposażony w niewielką liczbę przycisków. Klawiatura logicznie rozplanowana i podświetlana.

AN110 wyposażono w układ DLP o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i współpracujący z nim procesor obróbki sygnału wideo XD-Engine. Zestaw opcji konfiguracyjnych pozwala określać kilka trybów proporcji obrazu, precyzyjnie dostroić barwy (RGBCMY) oraz wybrać jedno z 3 ustawień współczynnika gamma. Generowany przez urządzenie kontrast określono na poziomie 2500:1 - w testach okazało się, że prezentuje się wyraźnie lepiej niż wynikałoby to ze specyfikacji. Pod względem zróżnicowania odcieni barw, a także czytelności ciemnych scen model LG nie ustępuje najlepszym projektorom LCD i DLP. Także odwzorowanie barw jest wzorowe. Duża w tym zasługa nie tylko zastosowania 6-segmentowego koła barw, lecz także dobrej pracy procesora XD-Engine, który świetnie się już sprawdził w telewizorach LCD czy odbiornikach plazmowych produkcji LG.

Wyświetlane kolory są realistyczne, nieprzejaskrawione, a jednocześnie bardzo soczyste. Obraz jest jasny, niezwykle czysty i pozbawiony szumów, a do tego równomiernie rozświetlony, chociaż nie pozbawiony tzw. efektu tęczy. Oferowana przez urządzenie jasność (1000 ANSI lumenów) jest wystarczająca, aby filmy można było oglądać także przy delikatnym oświetleniu pomieszczenia.

Ponadto model LG bardzo dobrze współpracuje z komputerem. Nie ma problemów z synchronizacją sygnału wideo, obraz jest wyraźny, a kolory są równie dobre jak przy podłączeniu do wysokiej klasy odtwarzacza DVD.

AN110 doskonale sprawdzi się w stosunkowo dużych pomieszczeniach (zakładając, że wyświetlany obraz będzie miał szerokość 2 m, urządzenie powinno być zainstalowane w odległości ok. 3 m od ekranu). Ponieważ projektor zbudowano z myślą o tym, by mógł być wieszany na ścianie, sprzedawany jest w zestawie ze specjalnym wieszakiem, który pozwala na jego obracanie w zakresie kilku stopni (w celu ewentualnego zniwelowania nierówności ściany). Dla użytkowników, którzy będą woleli urządzenie postawić, przygotowano specjalny stojak dostępny jako wyposażenie opcjonalne.

Informacje

Typ projektor DLP (16:9)

Cena 11 999 zł

Dystrybutor LG Electronicshttp://www.lge.pl

Wymiary 44,3 x 25,4 x 9,2 cm

Waga 4,5 kg

Funkcje projekcja odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, tryb pracy ekonomicznej, rozbudowana kalibracja barw, elektryczny zoom i ostrość, przesuwanie obiektywu w pionie, procesor XD-Engine

Złącza S-Video, kompozyt, HDMI, VGA, RS-232

Kontrast 2500:1

Jasność 1000 ANSI lumenów

Trwałość lampy 4000 godzin

Rozdzielczość 1280 x 720

Głośność 24 dB

Dlaczego

Obraz wysokiej jakości z głęboką czernią i znakomitymi kolorami, ale z tzw. efektem tęczy. Niezwykle udana stylistyka. Idealny do powieszenia na ścianie.