Projektor Twinkle łączy animację z rzeczywistością

Postaci wyświetlane za pomocą ręcznego projektora o nazwie Twinkle wchodzą w interakcję w rzeczywistymi przedmiotami - mogą to być kształty, kolory, wzory a nawet prawdziwe rzeczy.

Animowana postać wyświetlana za pomocą rzutnika Twinkle może rozpoznać otoczenie w jakim się znajduje. Jeśli na powierzchni na której jest wyświetlana znajdują się jakieś rysunki - np. linia lub figury geometryczne to po zbliżeniu do nich postaci rozpozna ona, że "stoi" na nich, a jej zachowanie się zmieni. Prócz rysunków postać może rozpoznać także rzeczywisty przedmiot.

Tajemnicą rozpoznawania kolorów i kształtów jest kamera, która śledzi powierzchnię, na którą pada obraz z projektora. Wyposażone w czujniki urządzenie rozpoznaje czy znajdują się na niej jakieś wzory, kolory, lub czy między projektorem a ścianą zostały umieszczone prawdziwe przedmioty.

Zobacz również:

  • Apple ujawniło wielką tajemnicę WWDC 2023. Wszystko przez zaproszenia na konferencję

W przypadku stwierdzenia ich obecności, przy odpowiednim zbliżeniu do nich animowanej postaci, zmienia ona swoje zachowanie - np. "spaceruje" po narysowanej linii. Synchronizacją zachowania postaci z napotkanymi elementami otoczenia zajmuje się specjalne oprogramowanie.

Według twórców Twinkle'a, rozwiązanie zastosowane w projektorze, można także umieścić w telefonie komórkowym.

Prototyp urządzenia po raz pierwszy zaprezentowano w ubiegłym roku na targach SIGGRAPH 2009.

Więcej informacji urządzeniu można znaleźć na stronie Twinkle.

Źródło: New Scientist


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: