Projektor czy telewizor - który lepiej sprawdzi się w naszym domu?

Projektor czy telewizor - przed takim dylematem staje wielu użytkowników. Dzisiaj w sklepach możemy wybierać pomiędzy tymi dwoma nowoczesnymi rodzajami wyświetlaczy. Najczęściej wybieramy telewizor, ale warto też pamiętać, że w niektórych sytuacjach lepszy dla naszych potrzeb może być projektor. Czy warto zrezygnować z telewizora i zakupić projektor jako "serce" swojego kina domowego? Oto zalety i wady tego rozwiązania.

Projektor kinowy Sanyo

Wielki ekran na całą ścianę - projektor daje efekt sali kinowej

Telewizory zapewniają piękny obraz, ale gdy zobaczymy film na ogromnym ekranie... projektor daje pełne odrzucie autentycznego kinowego ekranu. Jeżeli chcemy mieć taką prawdziwą namiastkę sali kinowej w domu, to powinniśmy zainteresować się właśnie zakupem projektora. Jego niedoścignioną przewagą nad telewizorami jest niemal nieograniczona wielkość ekranu - wyobraźcie sobie np. najnowszą część serii 007 - Quantum of Solace na Blu-ray wyświetlaną na ekranie o przekątnej 200 cali...

Messi kontra Ronaldo czyli mecze Ligi Mistrzów na wielkiej ścianie

Za pomocą projektora na szerokości całej ściany możemy też np. obejrzeć z kolegami mecz FC Barcelona kontra Real Madryt. Spróbujcie się domyślić jak wyglądają Messi czy Ronaldo z tej perspektywy? Wyobraźcie też sobie np. jakie wrażenia powoduje dynamiczna gra akcji, jaką jest Call of Duty na tak wielkim ekranie... Telewizory nie mają takich możliwości - tam musimy zadowolić się 65 calami (co najwyżej 80 calami). O wiele większy ekran niż w największych telewizorach - to największa i chyba niemal jedyna zaleta projektorów.

Zobacz również:

  • Jak oglądać EURO 2020? Najlepiej na dużym ekranie - umożliwia to Epson EH-TW5700 ATV!
  • Wielka wyprzedaż! Ostatnie sztuki telewizorów w RTV Euro AGD

Telewizja na telewizorze, a nie na projektorze

Jeżeli lubimy oglądać telewizję i spędzamy z nią dużo czasu, to lepiej odpuścić sobie projektor. Nieważne czy oglądamy seriale, wiadomości, czy prognozę pogody - projektor do oglądania telewizji się nie nadaje. W tej kwestii jest dużo mniej wygodny niż telewizor (nagrzewa się dłużej niż telewizor), a także jest mniej ekonomiczny (krótkie życie lampy). Ponadto projektor jest mniej praktyczny - wyobraź sobie, że chcesz obejrzeć prognozę pogody i w tym celu musisz zasłaniać okna, rozwijać ekran, uruchamiać projektor. A w telewizorze wystarczy tylko jeden przycisk.

3D tylko w telewizorze

Projektory nie sprawdzają się też przy oglądaniu obrazu 3D. Projektor nie jest dla miłośników 3D, którzy chcą podziwiać trójwymiarowy obraz.Dlaczego? Oczywiście im większy ekran, tym mocniejszy powinien być efekt 3D, ale ...problem leży w tym, że cena projektorów które wyświetlają obraz Full HD 3D jest kilkukrotnie wyższa niż ceny analogicznych telewizorów Full HD 3D. Projektory Full HD są dość drogie, ale projektory 3D Full HD są już kosmicznie drogie. Tu zakup projektora się po prostu nie opłaca.

Projektor czy telewizor - który lepiej sprawdzi się w naszym domu?

Projektor kinowy Sanyo

Wielkość salonu ma znaczenie

Od tego należy zacząć wybór. Wielkość naszego pomieszczenia, w którym zamontujemy wyświetlacz ma znaczenie. Jeżeli mamy mały pokój, albo mieszkamy w niedużym mieszkaniu, to zapomnijmy o projektorze. Projektor idealnie nadaje się natomiast do dużych salonów, które możemy łatwo przemienić w salę kinową. Ogólnie im większy pokój, im większe ściany i im większa przestrzeń, tym sensowniejszy staje się zakup projektora. W innym wypadku należy zdecydować się na telewizor. Jeżeli dopiero budujesz dom, to wtedy projektor ma większy sens. Projektor wymaga odpowiedniego oświetlenia oraz miejsca na ekran. W typowym polskim salonie lepiej sprawdzi się więc telewizor.

A więc, projektor nadaje się do dużych przestrzeni, telewizor lepiej sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach.

W dnie i noce - takie rzeczy to mogą tylko telewizory

Obraz na telewizorze możemy oglądać w dzień i w nocy, właściwie o każdej porze dnia. Niestety obraz z projektora nie nadaje się do oglądania w słoneczny dzień. Ogólnie im jaśniej, tym gorszy obraz. Projektor wyświetla naprawdę ładny obraz dopiero przy pełnym zaciemnieniu - tak jak w kinie.

Hałas i awaryjność to domena projektorów

Projektory dość znacząco hałasują. Za ten szum odpowiedzialne są wentylatory, które chłodzą lampę projektora. Nie da się ukryć, że telewizory dużo bardziej przypadną do gustu miłośnikom ciszy. Rzutniki bardzo szybko się nagrzewają, dlatego też o wiele częściej ulegają awariom. Z kolei telewizory są dużo bardziej trwałe w użytkowaniu.

Projektor czy telewizor - który lepiej sprawdzi się w naszym domu?

Projektor kinowy BenQ

Telewizor jest tańszy niż projektor

Kiedyś ceny projektorów były o wiele wyższe niż telewizorów - dzisiaj rzutniki multimedialne można kupić w podobnych cenach - ceny projektorów Full HD zaczynają się od ok. 5 tys. zł. Obecnie ceny projektorów znacznie spadły. A jeszcze niedawno były niedostępne dla większości użytkowników. Ale co z tego, skoro zakup dobrego projektora i ekranu kosztuje wciąż znacznie więcej niż bardzo dobry telewizor.

Projektor oznacza dodatkowe koszty

Gdy kupujemy telewizor, to nie generuje on dodatkowych kosztów. Możemy go po prostu zacząć oglądać. Z projektorem nie jest tak przyjemnie jak z telewizorem. Bo poza samym projektorem trzeba jeszcze dokupić ekran, który trochę kosztuje (kilkaset zł). Można na nim co prawda oszczędzić, bo obraz z projektora możemy wyświetlać bezpośrednio na ścianie, ale wtedy musimy pamiętać o pomalowaniu ściany na biało (kolejny koszt). Inaczej jakość obrazu będzie niższa od optymalnej. Natomiast ściany przylegające do “ekranowej" powinny być pomalowane w ciemnym kolorze. Do tego dochodzą rolety lub zasłony na okna, które będą miały za zadanie wyciemnić pomieszczenie. Najlepiej, jeżeli można przeznaczyć cały pokój na salę projekcyjną. Wtedy śmiało należy myśleć o kupnie projektora.

Projektory - droga eksploatacja

Projektor używać należy rzadko - 5 godzin dziennie to zdecydowanie za dużo dla projektora, którego lampa szybko odmówi nam posłuszeństwa i będziemy musieli ją wymienić (a lampy do dobrych projektorów kosztują co najmniej dobre kilkaset złotych). Średni czas życia lampy w zależności od częstotliwości używania to ok. 4 tys. godzin - potem trzeba dokupić nową lampę. Tymczasem dzisiejsze telewizory wytrzymują bez problemu ponad 10 tys. godzin. Projektor jest przydatny wtedy kiedy 2-3 razy w tygodniu chcemy obejrzeć film lub mecz.

Projektor czy telewizor - który lepiej sprawdzi się w naszym domu?

Projektor Kinowy Epson

Projektor to kino w domu, ale telewizor jest bardziej praktyczny

Podsumowując, telewizor jest bardziej uniwersalnym, zdecydowanie bardziej praktycznym urządzeniem. Sprawdza się do różnych treści, można go oglądać o każdej porze dnia i nocy, jest prostszy w użyciu i bardziej atrakcyjny cenowo. Projektor wygrywa za to ogromnym kinowym ekranem - jeżeli tylko możemy pozwolić sobie na przeznaczenie oddzielnego pomieszczenia na salę kinową, to wtedy projektor okazuje się bezkonkurencyjny wobec telewizora.