Projektor zamiast tablicy


Projektory DLP

Projektor zamiast tablicy

Technologia projekcji cyfrowej DLP została opracowana przez inżynierów amerykańskiej firmy Texas Instruments. Do cyfrowej obróbki światła wykorzystywany jest specjalny mikroprocesor. Układ DMD składa się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel), które, kierując promień światła przechodzący następnie przez kolorowy układ optyczny, tworzą właściwy obraz. W najpopularniejszych układach, zawierających jeden chip DMD, obraz widoczny na ekranie powstaje w wyniku nakładania się szybko wyświetlanych (jeden po drugim), subobrazów generowanych w jednej z barw składowych (czerwony, zielony i niebieski). Oznacza to, że oko widza zostaje "oszukane" podwójnie, dzięki czemu uzyskiwane jest nie tylko wrażenie oglądania ruchomego obrazu, ale i w pełni kolorowego, gdy tak naprawdę wyświetlane z dużą częstotliwością obrazy są nie tylko nieruchome, ale i do tego pokazywane kolejno zaledwie w jednym z trzech kolorów.

Dlatego korzystając z takiego projektora DLP, może nam w trakcie seansu dokuczać pojawianie się nieprzyjemnych przebłysków, co jest wynikiem dostrzegania momentów przejścia między barwami składowymi obrazu - właśnie to zjawisko nazywane jest "efektem tęczy". Odczuwany przez widza dyskomfort, spowodowany występowaniem tego efektu, zależy od jego wrażliwości - dla wielu jest on nie do zaakceptowania. Producenci projektorów DLP starają się zminimalizować "efekt tęczy", zwiększając szybkość wyświetlania obrazów, ale przy stosowaniu jednego układu DMD całkowite jego wyeliminowanie jest niemożliwe. "Efekt tęczy", zdaniem niektórych specjalistów, wpływa negatywnie na samopoczucie nawet tych osób, które go nie widzą. Zaletami projektorów DLP są bezwzględnie - wysoki kontrast uzyskiwany nawet w tanich modelach biznesowych oraz większa spójność obrazu (struktura pikseli wyświetlanych na ekranie nie jest tak wyraźna, jak w modelach LCD).

Podsumowując - projektor LCD jest bezpieczniejszym rozwiązaniem jeśli mamy zamiar prezentować obraz przed większym audytorium. Co prawda nowe projektory DLP radzą sobie coraz lepiej z eliminacją niekorzystnego efektu tęczy, lecz w przypadku tanich modeli przetwornikowych jego występowanie - jak już wspomnieliśmy - nie jest możliwe do wyeliminowania.

5. Lampa projekcyjna. Jest to jeden z najdroższych elementów projektora. Jej koszt w przypadku tanich modeli może sięgać 50% wartości urządzenia. Warto o tym pamiętać, wybierając konkretny model projektora. Żywotność lamp jest różna, zawiera się najczęściej w przedziale 2-4 tys. godzin. Choć zdarzają się modele, których producenci deklarują dłuższą trwałość tego elementu. Oprócz żywotności lampy istotna jest także gwarancja, jaką jest objęta. Większość producentów oferuje ograniczoną gwarancję (od 3-6 miesięcy) i dodatkowo z limitem przepracowanych godzin nie większym niż 500-1000 godzin. Nie jest to jednak gwarancja standardowa, bo zdarzają się produkty, dla których wynosi ona nawet 3 lata, a dodatkowo dozwolony "przebieg" nie jest limitowany godzinowo. Takie warunki gwarancji dotyczą często projektorów oferowanych odbiorcom instytucjonalnym i szkołom.

6. Połączenia. Najpopularniejszy sposób połączenia projektora z komputerem to wciąż interfejs analogowy VGA. Coraz popularniejsze staje się cyfrowe połączenie audio-wideo HDMI. Interfejs ten ma wiele zalet - zapewnia transmisję sygnału wideo wysokiej jakości, tym samym kablem można też cyfrowo przesłać dźwięk. Wadą jest ograniczenie długości okablowania do ok. 10 m, lecz problem ten rozwiązują specjalne wzmacniacze sygnałowe. Te najprostsze pozwalają na zwiększenie zasięgu do 40 m, co będzie już wystarczające w większości zastosowań. Oprócz połączeń kablowych rozwija się segment urządzeń wyposażonych w kontrolery Wi-Fi, umożliwiające komunikację projektora z komputerem bez użycia kabli.