Projektor zamiast tablicy


Projekcja bez kabli

Projektor zamiast tablicy

Projektory pracujące w sieci Wi-Fi to produkty jeszcze stosunkowo mało popularne. Niska jest świadomość konsumentów o ich nieprzeciętnych możliwościach, które mogą istotnie zwiększyć komfort i wydajność pracy. Do niedawna korzystanie z projektora nieodłącznie wiązało się z koniecznością używania okablowania. Niezbędne były przynajmniej dwa połączenia - z siecią energetyczną i komputerem lub innym źródłem zewnętrznym. Ostatnio sytuacja ta się zmieniła i w przypadku szczególnych modeli można się obyć bez choćby jednego kabla. Uwolnienie od kabli wideo i audio gwarantuje technologia sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Spora część nowych modeli wyposażona jest w czytniki kart PCMCI, które pozwalają na umieszczenie w nich kart sieci Wi-Fi. Coraz częściej jednak rezygnuje się ze specjalnych slotów PCMCIA i integruje się kontroler sieci Wi-Fi w obudowie projektora. Takie rozwiązanie jest naszym zdaniem i bardziej eleganckie, i dużo wygodniejsze (nie ma obaw o zgubienie, uszkodzenie karty Wi-Fi, a projektor ze zintegrowanym kontrolerem sieciowym jest zazwyczaj mniejszy).

Oprócz oczywistej zalety, jaką jest zmniejszenie plątaniny kabli, sieć Wi-Fi pozwala na uzyskanie zupełnie nowej jakości prowadzenia prezentacji. Użytkownik może wykorzystać zalety pracy bez kabli na kilka sposobów. Po pierwsze, podczas prezentacji prowadzonych przez kilku prelegentów (częsta sytuacja na zebraniach zarządów czy spotkaniach w gronie pracowników), osoby te nie muszą dokonywać ciągłej zmiany sprzętu, który podłączany jest do projektora. Co więcej, nie muszą nawet ruszać się ze swoich miejsc za biurkiem, bo komputer wyposażony w kartę Wi-Fi komunikuje się z projektorem na odległość do 100 metrów (w zamkniętych pomieszczeniach biurowych realny zasięg to ok. 30 metrów). Drugą zaletą sieci Wi-Fi w projektorze jest możliwość wysyłania sygnału wideo z jednego komputera, który będzie wyświetlany na wielu projektorach. Nie są potrzebne żadne rozdzielacze sygnału, konieczne w przypadku korzystania z tradycyjnej transmisji kablowej. Osoby prowadzące prezentację nie muszą być nawet w tym samym pomieszczeniu, co widzowie. Wystarczy, że projektor umieszczony w innej sali będzie znajdował się w zasięgu sieci Wi-Fi.

Marzenie administratora

Zaletą docenianą przez osoby odpowiedzialne za konfigurację projektorów w firmie (np. dział IT) jest wygoda ustawień, którą oferują projektory pozwalające na podłączenie do sieci. Usługi te nie dotyczą wyłącznie projektorów komunikujących się z komputerami drogą bezprzewodową, ale także innych modeli, które pozwalają na połączenie kablowe z siecią LAN. Administrator projektorów, korzystając z czytelnego i prostego w obsłudze panelu administracyjnego, może nie tylko szybko skalibrować parametry pracy wielu projektorów jednocześnie, ale także zezwolić określonym grupom użytkowników na dostęp do urządzenia, np. możliwość przesyłania materiałów prezentacyjnych przez sieć (także Internet, bo transmisja odbywa się za pomocą protokołu TCP/IP).

Ograniczenia projekcji Wi-Fi

W urządzeniach różnych producentów przesył sygnału i dźwięku drogą bezprzewodową do projektora może dawać różne rezultaty, a i możliwości oferowane przez poszczególne modele bardzo się między sobą różnią. Wiele projektorów pracujących w sieci Wi-Fi przesyła obraz niższej jakości niż gdybyśmy skorzystali z tradycyjnych kabli. Można też spotkać się z opóźnieniami w wyświetlaniu sygnału wideo, a także w szczególnych przypadkach niemożnością przesyłania siecią Wi-Fi równocześnie obrazu i dźwięku. Należy zdawać sobie sprawę, że transmisja sygnału z komputera do projektora drogą bezprzewodową odbywa się na zasadzie kompresji sygnału w locie. Sygnał przesyłany z komputera jest kompresowany przez specjalne oprogramowanie zainstalowane na PC i dekodowany w projektorze przez odpowiednio zaprogramowane dekodery sprzętowe. To od ich jakości i wydajności zależy jakość obrazu i prędkość transmisji.

Powszechnie wykorzystywanym standardem transmisji jest "g", oferujący przepustowość do 54 Mb/s. To wystarcza do zapewnienia dobrej jakościowo transmisji obrazów nieruchomych (statycznych prezentacji PowerPoint, prezentacji zdjęć czy przekazu "na żywo" z pulpitu komputera). Problem zaczyna się, jeśli chcemy siecią Wi-Fi przesyłać do projektora filmy. Wtedy większość urządzeń kapituluje, prezentuje obraz rwany i słaby jakościowo. Co więcej, w zależności od konkretnego modelu projektora mamy możliwość przesyłu filmów zakodowanych odpowiednimi kodekami. W projektorach gdzie komunikacja Wi-Fi rozwiązana jest najlepiej, można uzyskać płynność obrazów MPEG2 oraz innych (DivX, WMV), które będą prezentowane nie na pełnym ekranie, lecz w pomniejszonym oknie odtwarzacza multimedialnego. Jak wynika z naszych testów, prezentacja pełnoekranowa na razie,, nawet w topowych projektorach Wi-Fi, powoduje spadek płynności obrazu. Choć podczas prezentacji i takiej jakości obraz może być przez wiele osób uznany za wystarczający.