Projektor zamiast tablicy


Panasonic LB75NTE

Projektor Wi-Fi

Projektor zamiast tablicy

Projektor Panasonica to urządzenie, które ze względu na dość znaczną wagę i gabaryty idealnie nadaje się do projekcji w sali konferencyjnej. Jest zbyt duży aby go wygodnie przenosić, lecz dzięki bardzo dobrej wydajności i możliwości pracy w sieci Wi-Fi doskonale sprawdzi się przy prezentacjach w większych gremiach. Model ten ma wbudowany kontroler sieci Wi-Fi, pracujący w standardzie "b" i "g". Projektor zawiera optyczny zoom, a także dysponuje stosunkowo wysoką jasnością 2600 ANSI lumenów. Obiektyw zamknięto za plastikową osłoną, a obudowę specjalnie zabezpieczono przed wnikaniem do wnętrza obudowy zanieczyszczeń. Równomierność rozświetlania ekranu jest dobra, wynosi 90%. Do ostrości nie mamy większych zastrzeżeń. Ciekawostką jest system Daylight View 4, który - korzystając z wbudowanego czujnika oświetlenia - tak modyfikuje ustawienia barw podstawowych, aby kolory wyświetlane w pomieszczeniu o silnym nasłonecznieniu wyglądały równie dobrze, jak gdyby prezentacja odbywała się przy całkowitym zaciemnieniu pokoju.

Informacje:

Rozdzielczość (piksele) 1024x768

Jasność (ANSI lumeny) 2600

Trwałość lampy (godziny) 3000

Technologia LCD

CENA 4250 zł

Jak wykazały nasze pomiary, funkcja ta wpływa na pewne zachwianie równowagi barw, dla użytkowników biznesowych nie powinno to być jednak istotną wadą. Oprócz możliwości konfiguracji projektora, za pośrednictwem przeglądarki internetowej urządzenie ma unikalną funkcję jednoczesnego wyświetlania na ekranie obrazu nadawanego przez sieć Wi-Fi przez nawet kilkunastu użytkowników. Przez tę sieć można również przesyłać filmy. Płynne ich wyświetlanie możemy uzyskać, gdy będą występowały w formatach mpeg, asf, avi oraz wmv. Projektor jako jeden z nielicznych, przez sieć Wi-Fi przesyła nie tylko obraz, ale i dźwięk. Do obsługi funkcji komunikacji bezprzewodowej wykorzystywana jest aplikacja dostarczana wraz z projektorem - WirelessManager ME 5.0. Istotną zaletą z punktu widzenia prezentacji wieloosobowej jest możliwość moderowania jej przebiegu.

Epson EB-W6

Obraz w panoramie

Projektor zamiast tablicy

Jeden z ciekawszych projektorów biznesowych w cenie ok. 3000 zł. Wyposażono go w panoramiczne panele LCD o rozdzielczości 1280x800 pikseli i dynamiczną przesłonę, która w projektorach biznesowych jest unikalnym rozwiązaniem. Element ten podnosi współczynnik kontrastu projektora do dobrych 2000:1. Projektor wyróżnia się elegancką, błyszczącą, biało-szarą obudową i jej starannością wykonania. Obiektyw ma ręcznie regulowany zoom, a dobór ogniskowej jest taki, że duży obraz można uzyskać już z niewielkiej odległości od ekranu. Soczewki chronione są w transporcie przez zasuwaną osłonę, która w czasie prezentacji pełni także funkcję wygaszania obrazu. Jeśli na chwilę chcecie przerwać prezentację, to osłonę tę wystarczy przesunąć. Jasność projektora wynosi 2000 ANSI lumenów, a całkiem pokaźny zakres regulacji przybliżenia obiektywu pozwala szybko dopasować rozmiar prezentowanego obrazu do wielkości ekranu. Projektor - jak na model biznesowy - pracuje zaskakująco cicho. Jego zaletą są też szybkie czasy uruchamiania i wyłączania. Prezentację można rozpocząć po 5 sekundach od włączenia projektora, a chłodzenie lampy po zakończeniu jego pracy trwa zaledwie sekundę. Jeśli lampa będzie pracowała w trybie maksymalnej jakości, to powinna wystarczyć na ok. 3000 godzin. Jeśli jednak zdecydujecie się na ustawienie jej w tryb pracy ekonomicznej, to zyskacie dodatkowe 1000 godzin jej żywotności, a jasność nie spadnie drastycznie (o ok. 20%).

Informacje:

Rozdzielczość (piksele) 1280x800

Jasność (ANSI lumeny) 2000

Trwałość lampy (godziny) 4000

Technologia LCD

CENA 3300 zł

Przydatnym elementem dla prezentera będzie funkcja automatycznej korekcji zniekształceń trapezowych. Podłączenie projektora do komputera może przebiegać na różne sposoby, lecz oryginalnym pomysłem jest wykorzystanie interfejsu USB do przesyłu zarówno dźwięku, jak i obrazu. Nasze testy wykazały, że metoda ta sprawdza się bez zarzutu, lecz optymalną jakość obrazu dało podłączenie projektora do notebooka złączem cyfrowym HDMI.

BenQ MP512ST

Tani zakup

Projektor zamiast tablicy

MP512ST dysponuje niską rozdzielczością (SVGA 800x600 pikseli), ale kosztuje zaledwie 1849 zł. Jest jednym z najtańszych projektorów, jakie można kupić w Polsce. Wyjątkowo tani projektor BenQ wyposażony jest w specjalny obiektyw, pozwalający na wyświetlanie dużego obrazu z małej odległości od ekranu. Jest w stanie wyświetlić obraz o przekątnej 74 cali (185 cm), stojąc zaledwie metr od ekranu. W praktyce pozwala to na utrzymanie widowni z dala od projektora, co wpływa bardzo korzystnie na przebieg prezentacji. Ponadto osoba prowadząca prezentację jest chroniona przed szkodliwym wpływem światła, jakie emituje lampa, która nie oślepia oczu prezentera. Niestety, taka charakterystyka optyki projektora wymaga precyzyjnego ustawienia urządzenia. Obiektyw nie rzuca obrazu wystarczająco wysoko, by można było umieścić go na podłodze. Aby wyświetlany był mniej więcej na wysokości oczu siedzących widzów, projektor BenQ musimy ustawić na średniej wysokości stoliku. Obiektyw nie oferuje zoomu (stała ogniskowa), dlatego musi się znajdować w konkretnej odległości od ekranu. Jego ostrość jest dobra. Wszystkie te zależności sprawiają, że aby uzyskać optymalne warunki korzystania z projektora, trzeba go zainstalować na stałe przy użyciu specjalnego wieszaka sufitowego.

Informacje:

Rozdzielczość (piksele) 800x600

Jasność (ANSI lumeny) 2200

Trwałość lampy (godziny) 4000

Technologia DLP

CENA 1849 zł

Projektor dysponuje stosunkowo wysoką jasnością 2200 ANSI lumenów i kontrastem na poziomie 2500:1. Co ciekawe, pomimo niskiej rozdzielczości rzeczywistej, producent wyposażył go w wejście cyfrowe HDMI, coraz częściej stosowane w notebookach. Oczywiście, oprócz złącza cyfrowego, mamy także pełną gamę wejść analogowych, z popularnym VGA na czele. Jeśli projektor ten ma współpracować z tablicą interaktywną, przed zakupem koniecznie sprawdźcie, czy zamontowany na wysięgniku będzie w stanie wyświetlić obraz o odpowiednio dużej przekątnej.

Hitachi CP-A100

W lustrzanym odbiciu

Projektor zamiast tablicy

Unikalny projektor Hitachi wyposażono w specjalny system asferycznych luster, które pozwalają na wyświetlanie bardzo dużego obrazu przy ustawieniu projektora w niewielkiej odległości od ekranu. Aby przeprowadzić z niego prezentację, należy projektor odpowiednio ustawić przed ekranem. Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie urządzenia na ziemi, w bliskiej odległości od ekranu. Już z odległości 42 cm jesteśmy w stanie wyświetlić obraz o rozdzielczości XGA i przekątnej aż 60 cali. Ustawienie na podłodze wymaga jednak precyzyjnego wypoziomowania projektora oraz równie uważnego ustawienia go w pozycji idealnie równoległej w stosunku do ekranu. Asferyczne lustro sprawia, że dolna krawędź obrazu wyświetlana jest na wysokości ok. 80 cm od podłoża. Lepszym rozwiązaniem (bo niewymagającym każdorazowego ustawiania projektora) jest zawieszenie rzutnika pod sufitem. To rozwiązanie sprawdzi się w sali konferencyjnej, w której projektor pozostanie jako stały element wyposażenia.

Informacje:

Rozdzielczość (piksele) 1024x768

Jasność (ANSI lumeny) 2500

Trwałość lampy (godziny) 2000

Technologia LCD

CENA 7400 zł

Ustawienie blisko ekranu sprawia, że prezenter nie jest oślepiany przez strumień światła. Rozmiar obrazu można regulować cyfrowym zoomem, podobnie jak ostrość. Poza nietypowym układem optycznym, Hitachi jest standardowym projektorem LCD wyświetlającym obraz o stosunkowo wysokiej jasności 2500 ANSI lumenów. Współczynnik kontrastu jest przeciętny, lecz czytelność obrazu dobra. Bogaty jest zestaw gniazd przyłączeniowych, choć niestety nie znajdziemy w nim ani jednego złącza cyfrowego DVI lub HDMI. Biorąc pod uwagę wysoką cenę projektora, jest to pewne niedopatrzenie. Rzutnik można kontrolować za pośrednictwem Ethernetu. Administrator sieci może być np. informowany e-mailem o konieczności wymiany lampy projekcyjnej.