Projektory

Za 6-8 tys. zł można kupić dobrej klasy telewizor panoramiczny o 32-calowej przekątnej. Za podobne pieniądze można stać się posiadaczem niezłego projektora.


Za 6-8 tys. zł można kupić dobrej klasy telewizor panoramiczny o 32-calowej przekątnej. Za podobne pieniądze można stać się posiadaczem niezłego projektora.

Osoby, które choć raz oglądały film na projektorze, wiedzą, że powrót do stosunkowo niewielkiego obrazu na ekranie telewizora jest niezwykle przykry. Czy projektor biznesowy należy z góry wykluczyć, kupując zestaw do kina domowego? Absolutnie nie. Z naszego doświadczenia wynika, że wiele konstrukcji o przeznaczeniu typowo prezentacyjnym doskonale sprawdza się z materiałem filmowym. Zwykle są to modele DLP, które dzięki znakomitej spójności generowanego obrazu oraz dobremu odwzorowaniu barw nadają się do zastosowań kinowych. Technologia LCD ma tu trudniejsze zadanie. Przede wszystkim typowe tanie modele projektorów LCD dysponują dość słabym kontrastem, rzędu 300, 400:1. Tani projektor DLP potrafi osiągnąć wynik na poziomie 2000:1. Drugą bardzo istotną wadą modeli LCD jest słabe odwzorowanie czerni. Dopiero specjalnie przygotowane z myślą o kinie modele LCD potrafią wyświetlać czerń o odpowiednio bogatej gradacji i głębi. Przetworniki DLP nowej generacji, w których mikrolusterka odchylają się nie o 7, lecz o 12 stopni, oferują czerń na dobrym poziomie. Dodatkowo lampy o mniejszej mocy wymagają chłodzenia o niższej intensywności, dlatego wentylatory mniej hałasują. Kupując projektor DLP, warto sprawdzić, czy powstaje tzw. efekt tęczy. Jest on spowodowany zastosowaniem filtru barwnego, używanego w jednoprzetwornikowych układach DLP. O tym, czy widzisz krótkotrwałe przebłyski, pojawiające się niekiedy podczas sychronizacji barw, musisz się przekonać osobiście. Innego sposobu nie ma.

Najlepszy - NEC LT170

Projektory
LT170 to miniaturowy projektor DLP, którego wcześniej pewnie nie widziałeś. Najmniejsze projektory zazwyczaj opierają się na rozwiązaniach technologii DLP. Zredukowanie zapotrzebowania na chłodzenie kompaktowego przetwornika obrazu pozwala konstruować ultraprzenośne projektory o nietypowych kształtach. Tak jest w przypadku NEC LT170, który nie przypomina żadnego ze znanych nam projektorów osobistych. Jego obudowa jest głęboka i zarazem wąska. Rozwiązanie sprytne, bo taki właśnie projektor zajmuje bardzo mało miejsca na biurku, a na nim najczęściej ustawia się "rzutnik" podczas firmowych prezentacji. Boki projektora obłożono tworzywem przypominającym w dotyku gumę. Dzięki niemu urządzenie można pewnie uchwycić, bo nie wyślizgnie się z ręki. Obiektyw, wyposażony w ręczny zoom, generuje duży obraz już z bliskiej odległości od ekranu. O prawidłową geometrię prezentowanego obrazu, wyświetlanego z projektora ustawionego pod dużym kątem, dba układ automatycznej redukcji zniekształceń trapezowych. Panel gniazd umieszczono z boku obudowy. Niedopatrzeniem jest brak cyfrowego złącza DVI, bo to obecnie standard nawet w dużo tańszych projektorach konkurencji. Innych wad nie wykryliśmy. Ten model generuje jasny obraz w wysokiej rozdzielczości XGA. Układ chłodzenia lampy pracuje umiarkowanie głośno, a można go wyciszyć, ustawiając ekonomiczny tryb pracy lampy, co automatycznie wydłuża jej żywotność z 1500 do 2000 godzin. Bardzo naturalnie prezentowane są barwy, a przejścia tonalne cechuje duża płynność i zróżnicowanie.

Potencjalni nabywcy powinni zwrócić uwagę na to, że projektor ten generuje stosunkowo mały obraz z bliskiej odległości od ekranu. W zależności od pomieszczenia może to być wadą bądź zaletą.

Informacje IRS SP. z o.o.,http://www.irs.com.pl

tel. (22) 8403231

Cena 13 500 zł

Opłacalny - BenQ PB6100

Projektory
Rewelacyjny projektor do kina oraz prezentacji biznesowych. Lepszego urządzenia do kina domowego za podobną cenę na rynku nie znajdziesz. BenQ PB6100 to przebój ogólnoświatowy. W Stanach Zjednoczonych ten właśnie model idzie jak woda, bo stosunek jego jakości do ceny jest bardzo wysoki. Możemy to w pełni potwierdzić. PB6100 nie ma właściwie słabych stron. Obudowa wykonana jest z solidnych tworzyw, a system tuneli wentylacyjnych odprowadzających ciepło nagromadzone w obudowie został tak skonstruowany, że powoduje tylko niewielki hałas. Współczynnik jasności w ANSI lumenach jest zaskakująco wysoki i wynosi 1500. Projektor wykonano w technologii DLP, a przetwornik pracujący w rozdzielczości SVGA (800x600 pikseli) generuje kontrast o współczynniku aż 2000:1. BenQ dobrze sprawuje się podczas prezentacji biznesowych. Pomaga w tym duża jasność i kontrast. Przeszkadza nieco niska rozdzielczość rzeczywista (obraz o wyższej rozdzielczości można oczywiście przeskalować). Skrzydła BenQ rozwija w kinie domowym. Największą jego zaletą są bardzo naturalnie prezentowane barwy oraz spójny obraz, dający efekt prawie trójwymiarowości. Wymagającym kinomanom może przeszkadzać niewielka liczba gniazd przyłączeniowych. Oprócz wejścia VGA, akceptującego także sygnał komponent (niezbędna jest przejściówka), ma złącza S-Video oraz kompozyt. W zaawansowanym systemie kinowym to za mało, ale do prostszych konfiguracji wystarczy. Opłacalność zakupu zwiększa stosunkowo długa żywotność lampy projekcyjnej - 3000 godzin.

Informacje BenQ,http://www.benq.pl

Cena 4880 zł

Oryginalny - Sony VPL-CX85

Projektory
W ofercie Sony znajdziemy projektory biznesowe i modele opracowane specjalnie pod kątem kina domowego. Obie grupy różnią się diametralnie, o czym warto pamiętać. VPL-CX85 to projektor typowo biznesowy. Jego głównym atutem jest bardzo duża jasność przy stosunkowo małych gabarytach i wadze. Do niedawna jasność na poziomie 3000 ANSI lumenów cechowała modele umieszczone na stałe w średniej wielkości salach konferencyjnych. Teraz z tak wydajnym projektorem możesz ruszyć w drogę i nie nabawisz się bólu kręgosłupa. Projektor Sony jest mocno zmechanizowany. Za pomocą pilota ustawisz ostrość oraz przybliżenie obiektywu. Także dolna stopka jest mechaniczna i pozwala na precyzyjne nachylenie projektora względem ekranu i nie trzeba się troszczyć o ręczną korektę geometrii, bo tzw. efekt trapezowatości zostaje zniwelowany automatycznie. Jedną z mocniejszych stron opisywanego modelu jest także wyposażenie w bardzo łatwy w obsłudze zestaw do przesyłania obrazu w sieci bezprzewodowej. W komplecie otrzymujesz kartę PCMCIA, którą instaluje się w odpowiednim slocie projektora. Do notebooka czy komputera stacjonarnego podłączasz z kolei kontroler sieci WiFi z interfejsem USB. Po chwili oba urządzenia same się konfigurują i możesz rozpocząć przesyłanie obrazu bez użycia kabli. Ograniczeniem jest w tym wypadku przepustowość połączenia bezprzewodowego (dodatkowo zmniejszana przy zastosowaniu kodowania przesyłanych danych) i o płynnym wyświetlaniu np. filmów nie ma mowy. Statyczne obrazy przesyłane są natomiast całkowicie poprawnie.

Informacje Sony Poland,http://www.sony.pl

tel. (22) 5202401

Cena 22 000 zł