Projektory bez kabli

Podczas, gdy animacje i obrazy oglądane na ścianie przyciągają naszą uwagę, same projektory, które je generują zwykle są przez nas niezauważane. Ale nowy trend - bezprzewodowe połączenia tych urządzeń z komputerem PC nie może przejść niezauważony.

Pierwszy projektor komunikujący się bez kabli z komputerem powstał w połowie 2001 r., od tego czasu powstają regularnie nowe modele, takich producentów jak: InFocus, NEC, Matsushita, Sony, Toshiba oraz Epson.

Projektor taki wyposażany jest w bezprzewodową kartę, albo złącze do jej zainstalowania. Jest sterowany bezprzewodowo, w ten sam sposób przesyłane są również do niego dane z dowolnego komputera PC, naręcznego czy też z serwera.

Jednak bezprzewodowe projektory mają swoje ograniczenia, wynikające z przepustowości połączenia. Większość obecnych urządzeń tego typu wyposażona jest połączenie Wi-Fi, ale pierwsze rozwiązania oparte były o standard Bluetooth. Sieci 802.11b zapewniają większe pasmo i zasięg do 45 metrów w zależności od wymaganej przepływności. Pasmo 11 MHz dla sygnału wizyjnego możliwe do osiągnięcia w sieciach 802.11b wystarcza jedynie do wyświetlania mało "ruchliwych" prezentacji w programie Power Point. O szybkich animacjach i przekazie video będzie można myśleć po wprowadzeniu do projektorów kart w standardach "a" oraz "g", zapewniających pasmo 54 MHz.

Zaletą bezprzewodowego projektora jest możliwość "podłączenia" do niego wielu komputerów. Ponadto bezprzewodowe projektory pozwalają na ich zarządzanie jako kolejnymi elementami sieci. Administrator może dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu monitorować czas wykorzystania i stan projektora. Programy takie jak InFocus ProjectorNet czy Boxlight Projektor Director pomagają w konfiguracji, zarządzaniu oraz monitorowaniu wieloma projektorami używanymi w firmie z centralnej lokalizacji. W określonych odstępach czasowych lub na żądanie można pobierać dane na temat włączania i wyłączania projektora, zużycia lampy i aktualnego stanu urządzenia.

Połączone z siecią projektory uzupełnione o takie oprogramowanie mogą okazać się tańsze w eksploatacji i serwisowaniu. Uruchomiony i nieużywany w danej chwili projektor może być wyłączony zdalnie a wszelkie problemy odnośnie tego sprzętu są rozwiązywane centralnie. Trudniej również ukraść projektor, który cały czas informuje o swoim stanie. Po odłączeniu urządzenia od sieci, o tym fakcie mogą zostać powiadomieni administratorzy. Ceny bezprzewodowych projektorów kształtują się na rynku amerykańskim od 2,7 do nawet 25 tys. dolarów, w zależności od możliwości danego modelu.


Zobacz również