Projektory coraz bardziej poręczne

Projektory multimedialne, obok swoich niewątpliwych zalet, posiadają również co najmniej jedną wielką wadę: wielkość i ciężar. Uniemożliwia to ich bezproblemowy transport, nie mówiąc już o wygodzie korzystania z nich. Wygląda jednak na to, że na rynku znajdują się już urządzenia, które rozwiążą ten problem. To projektory, których wielkość jest niewiele większa (a czasem i mniejsza) od przeciętnego telefonu komórkowego.

Pierwszą z propozycji jest projektor produkowany przez firmę RXS: Redshift. Kosztujące 300 funtów urządzenie ma typowo kieszonkowe wymiary, które wynoszą 115x50x22 mm, a waga jedynie 160 gramów. Pozwala on na prezentację obrazu w rozdzielczości VGA (640x480) o wielkości aż 50 cali (z odległości niecałych 2 metrów). Litowo jonowa bateria pozwala na maksymalnie godzinną pracę. W zestawie znajduję się kabel VGA, kompozytowy oraz pozwalający na podłączenie iPoda.

Redfish: kieszonkowy projektor od RXS

Redfish: kieszonkowy projektor od RXS

Drugą propozycją, którą w tym miesiącu wprowadzi na rynek firma Epoq, jest model EPP-HH01 Pico Sugar Cube, którego można określić jako najmniejszy projektor na świecie. Jego wymiary to niesamowite 39,6x65,7x57,5 mm! Potrafi on wyświetlic obraz w rozdzielczości VGA, posiada jasność 7-10 ANSI Lumenów, kontrast 80:1, a żywotność lampy została określona przez producenta na 25 tysięcy godzin. Jego cena ma wynosić 230 dolarów.

Epoq EPP-HH01 - najmniejszy projektor świata

Epoq EPP-HH01 - najmniejszy projektor świata

Parametry EPP-HH01 nie są co prawda imponujące, jednak to dopiero pierwsze kroki w dziedzinie miniaturyzacji projektorów. Wkrótce może się okazać, że znane nam dotychczas wielkie projektory odejdą do lamusa i zastąpią je urządzenia, których wielkość i waga pozwolą nam na ich transport w sposób niewiele odbiegający od tego, w jaki obecnie przenosimy nasze telefony komórkowe.

Na chwilę obecną nic nie wiadomo o planach wprowadzenia tych projektorów na polski rynek, a tym bardziej o ich ewentualnych cenach.


Zobacz również