Projektory na wysokim poziomie


W wypadku niektórych prezentacji komputerowych, np. złożonych z wielu tabel Excela, może to być sporą wadą. Nie przeszkodzi jednak wcale tym, którzy używają projektora w kinie domowym lub nie prezentują danych wymagających gęstego upchania na ekranie. VT45 (i niektóre inne modele tej samej firmy) ma bardzo użyteczną funkcję oszczędzania lampy projekcyjnej. Aktywując funkcję econo w VT 440, mogliśmy zwiększyć żywotność lampy z 2000 do 3000 godzin, w VT45 żywotność też wzrasta, lecz tylko z 1500 do 2000 godzin. Niezaprzeczalnym plusem tego trybu jest też znaczna redukcja szumu powodowanego przez wentylatory układu chłodzącego. Jak pokazał decybelomierz, hałas osiągnął 51 dB, co jest wynikiem może nie wybitnym, lecz na pewno bardzo dobrym. Także waga urządzenia - 2,5 kg, sprawia, że przenoszenie projektora i podróżowanie z nim nie jest utrapieniem. Panel złączy audio-wideo jest wyposażony prawie kompletnie. Znajdziemy na nim nawet tak luksusowy dodatek, jak wysokiej jakości złącze Component (należy skorzystać ze specjalnej przejściówki do gniazda RGB). Brakuje jedynie cyfrowego interfejsu DVI, który pozwoliłby na skorzystanie z transmisji cyfrowej, pozbawionej szumów charakterystycznych dla rozwiązań analogowych.

Sony VPL-CX3

Informacje: Sony Poland tel. (22) 8787001 www.sony.pl

Cena 21350 zł

Poprzednie modele projektorów Sony, które testowaliśmy, nie zachwycały i zwykle plasowały się w środku stawki. Minusami tanich modeli Sony były przede wszystkim przeciętny kontrast oraz niezadowalająca ostrość. CX3 nie ma tych wad, chociaż do ścisłej czołówki jeszcze mu trochę brakuje. Braki te rekompensowane są jednak innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak wbudowany czytnik kart pamięci Memory Stick. Dzięki niemu, użytkownik często podróżujący nie musi dźwigać notebooka, bo zastępuje go (w pewnym stopniu) miniaturowa karta pamięci. Można na niej zapisać prezentację Power Point, przekonwertowaną przez specjalną aplikację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na karcie znalazły się także zdjęcia, np. wykonane aparatem cyfrowym. Jedynym minusem jest niemożność odtworzenia z karty zapisanych animacji lub plików wideo. Dobrej jakości panele LCD przyczyniły się do uzyskania poprawnej reprodukcji kolorów. Są naturalne i bez żadnych istotnych podbarwień.

Obraz wyświetlany jest w rozdzielczości XGA, a jasność osiąga przeciętne 900 ANSI lumenów. Niestety, Sony nie wyposaża wielu produktów w funkcje projekcji odwróconej i tylnej. Nieobecność szczególnie tego pierwszego trybu wyklucza w większości przypadków wykorzystanie projektora w zaawansowanym systemie kina domowego.

Kto bowiem będzie chciał oglądać film z projektorem niezgrabnie umieszczonym w centrum pokoju, co dodatkowo wymaga precyzyjnego wypoziomowania i podstawki. Rozwiązaniem byłoby zainstalowanie projektora pod sufitem, lecz do tego niezbędny jest tryb, który odpowiednio obróci obraz z projektora. Tego trybu Sony nie ma.

Jak testowaliśmy

Testy przeprowadzone zostały w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu pozwalającym na analizę działania urządzeń zarówno w przypadku całkowitego zaciemnienia, jak i w rozproszonym sztucznym świetle o stałym natężeniu.

Wszystkie projektory testowane były przy użyciu tych samych urządzeń współpracujących. W przypadku testu z wykorzystaniem komputera urządzenia podłączaliśmy przewodem sygnałowym stanowiącym standardowe wyposażenie zestawu. Pomiarów i analiz dokonywaliśmy w rozdzielczości rzeczywistej projektorów 800x600 (SVGA) lub 1024x768 pikseli (XGA). Podczas analizy jakości projekcji w systemie kina domowego za źródło materiału DVD posłużył odtwarzacz Pioneer DV-717, połączony z projektorami przewodem S-Video wysokiej jakości Ixos 124AV-300.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Obraz wyświetlaliśmy na białym, matowym ekranie Projecta o wymiarach - 1,8x1,8 m. Jako narzędzie pomiarowe pozwalające na obiektywne i precyzyjne zbadanie jakości generowanego obrazu wykorzystaliśmy program Projectors Shoot-Out, składający się z kilkudziesięciu trudnych dla projektorów obrazów testowych. Przygotowuje go cyklicznie Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Audio/Video (ICIA) z myślą o prestiżowych dla producentów testach produktów podczas największych światowych targów narzędzi prezentacyjnych INFOCOMM.

Aplikacja pozwala na zbadanie takich aspektów obrazu, jak naturalność kolorów (m.in. barwne fotografie środowiska naturalnego, kolory pastelowe), kontrast (m.in. obrazy testowe zawierające czarne i białe pasy), ostrość (jednakowy drobny wzór wyświetlany zarówno w centrum, jak i w rogach ekranu), reprodukcja czerni i odcieni szarości (obrazy zawierające ponumerowane pasy w różnych odcieniach czerni i szarości), przejścia tonalne (obrazy przedstawiające obiekty o odpowiednio dobranej fakturze zawierającej trudne do odwzorowania przejścia tonalne między kolorami), geometria (obraz testowy złożony z drobnej siatki poprzecznych i podłużnych pasów, dodatkowe okręgi w centrum i rogach ekranu), umiejętność prezentacji detali (obrazy przedmiotów o bardzo drobnej fakturze). Dodatkowo Projectors Shoot-Out umożliwia stwierdzenie, jak urządzenie będzie pokazywało typowe materiały prezentacyjne - dokumenty tekstowe zawierające czcionki o różnej wielkości, arkusze kalkulacyjne, grafiki CAD oraz różnego rodzaju wykresy itp.

Kino domowe też się liczy

W przypadku testów pod kątem kina domowego materiał testowy obejmował filmy DVD powszechnie cenione za ponadprzeciętny transfer obrazu o najwyższej jakości: Gwiezdne Wojny I. Mroczne Widmo, Gladiator, Szeregowiec Ryan, Mrówka Z, Fight Club, Titan A.E. Przekątna testowego obrazu wynosiła w każdym przypadku około 80 cali. Natężenie światła padającego na ekran określaliśmy światłomierzem z przystawką umożliwiającą zmierzenie 10-stopniowego strumienia świetlnego. Pomiarów dokonano w centrum oraz w narożnikach wyświetlanego obrazu. Wytwarzany przez urządzenia hałas zmierzyliśmy decybelomierzem.

Podczas testu każdemu z projektorów przyznaliśmy oceny za wydajność, możliwości, jakość, opłacalność oraz ocenę końcową. Ocena końcowa wyliczana jest na podstawie sumy iloczynów w kategoriach: wydajność (waga 65 %), możliwości (waga 20 %) oraz jakość (waga 15 %).

Wydajność

Wydajność wyliczaliśmy na podstawie wyników uzyskanych w takich próbach badających jakość generowanego obrazu jak: zmierzone światłomierzem natężenie światła wytwarzane przez projektor (waga 35 %), ostrość (20%), naturalność kolorów (10%), głębia czerni (10%), kontrast (20%) oraz geometria (5%). Każdy wynik uzyskany w poszczególnych składowych testu wydajności był dzielony przez najwyższy wynik uzyskany w swojej kategorii. Suma powstałych w ten sposób liczb, którym przypisaliśmy powyżej wymienione wagi procentowe, stanowi ocenę wydajności. Ponieważ natężenie światła wytwarzanego przez projektor mierzyliśmy dwukrotnie - w całkowitym zaciemnieniu i stałym oświetleniu sztucznym - a dodatkowo w środku i w narożnikach ekranu, postanowiliśmy przypisać wagi poszczególnym składowym ogólnego wyniku pomiaru natężenia światła wytwarzanego przez projektor. Wyglądały one następująco: jasność w centrum obrazu w całkowitym zaciemnieniu (waga 20%), jasność w narożnikach obrazu w całkowitym zaciemnieniu (20%), jasność w centrum obrazu w stałym sztucznym oświetleniu (30%) i jasność w narożnikach obrazu w stałym sztucznym oświetleniu (30%).

Możliwości

Na ocenę możliwości projektora wpływały między innymi: obecność gniazd rozszerzeń typu karta PC, czytnik Memory Stick (lub podobny), możliwość rozbudowy o dodatkowy tuner TV, zastosowanie mechanicznej regulacji rozmiarów i ostrości obrazu, wytwarzany hałas, żywotność lampy, obecność i rodzaj zainstalowanych głośników (mono lub stereo), waga, wskaźnik laserowy lub możliwość emulacji myszy za pomocą pilota, liczba wejść/wyjść wideo i audio, liczba trybów obrazu (4:3, 16:9, Pan&Scan), regulacja zniekształceń trapezowych, oferowane tryby projekcji (odwrócona, tylna itp.), funkcja markera (zaznaczanie na obrazie), obecność funkcji PIP (obraz w obrazie), funkcja stopklatki i zoom, wbudowana kamera.

Jakość

Na ocenę jakości składają się między innymi: długość gwarancji, ocena wykonania, podręczniki i instrukcje obsługi, dodatkowe oprogramowanie, liczba i rodzaj dostarczonego okablowania, wyposażenie w torbę do transportu projektora, menu ekranowe w języku polskim.

Opłacalność

Jest iloczynem oceny końcowej oraz średniej ceny wszystkich projektorów w teście, podzielonej przez cenę danego urządzenia (maksymalnie 10 punktów).