Projektory na wysokim poziomie

Na rynku projektorów dzieje się sporo. Ceny spadają, jakość wzrasta, a wyposażenie standardowe jest coraz lepsze. Przyjrzyjmy się, co oferują nowe modele, które trafiły do naszego laboratorium w ciągu ostatnich miesięcy.


Na rynku projektorów dzieje się sporo. Ceny spadają, jakość wzrasta, a wyposażenie standardowe jest coraz lepsze. Przyjrzyjmy się, co oferują nowe modele, które trafiły do naszego laboratorium w ciągu ostatnich miesięcy.

Parametry techniczne i wyniki testów projektorów

Parametry techniczne i wyniki testów projektorów

Przede wszystkim coraz mniej projektorów pracuje z rozdzielczością SVGA, czyli 800x600 pikseli. Standardem staje się powoli rozdzielczość XGA (1024x768 pikseli), która znacznie ułatwia pracę np. przy prezentacji dużej ilości danych. Z drugiej jednak strony, tak duża rozdzielczość jest zbyteczna dla miłośników kina domowego, którzy podczas oglądania wideo z odtwarzacza DVD nie wykorzystają w pełni możliwości projektora, a muszą zapłacić za droższe podzespoły.

Ceny spadają, jakość rośnie

Na szczęście ceny systematycznie spadają. Nie jest to jeszcze poziom osiągalny dla tzw. przeciętnego portfela, ale ten kto planuje kupno dobrej klasy telewizora, powinien się poważnie zastanowić, czy nie lepsza będzie inwestycja w projektor. Kolejny postęp to coraz powszechniej spotykane w nowych urządzeniach złącza cyfrowej transmisji wideo standardu DVI. Do niedawna producenci wyposażali w nie tylko bardzo drogie produktuy dla najbardziej wymagających, między innymi dlatego, że tanie karty graficzne nie miały tego typu wyjść wideo. Obecnie coraz częściej mają gniazdo DVI, które może posłużyć nie tylko do połączenia z projektorem, lecz również z odpowiednim monitorem LCD.

Prezentacje bez notebooka

Na wyposażenie projektorów wpłynęła również rosnąca popularność wymiennych kart pamięci. W naszym teście co prawda tylko model Sony miał czytnik kart Memory Stick, jednak na rynku jest już kilka urządzeń, które korzystają z różnego rodzaju nośników jako źródła materiału do prezentacji. Rozwiązanie to jest bardzo wygodnie, bo nie wymaga przenośnego komputera.

Miniaturyzacja postępuje

Test projektorów

Test projektorów

Kolejna sprawa to miniaturyzacja projektorów, która postępuje zaskakująco szybko. Model InFocus LP 130 to prawdziwy przegląd możliwości technologicznych jego producenta. Urządzenie waży mniej niż 1,4 kg, gabarytami jest zbliżone do dużego aparatu fotograficznego, a wszystko to absolutnie nie wpływa na parametry jego pracy. InFocus wyświetla bowiem obraz w rozdzielczości XGA, i to z jasnością 1100 ANSI lumenów. Niestety, tak jak w przypadku większości tego typu nowinek, cena potrafi niejednego zachwyconego klienta zniechęcić do kupna.

A + K Astro Beam X 210

Informacje: Norma System sp. z o.o. tel. (22) 6227700 www.normasystem.com.pl

Cena: 22 930 zł

Projektor firmy Anders + Kern bardzo przypomina A+K Astro Beam X 110 oraz konkurencyjny produkt, ASK C90. Jednak w stosunku do wymienionych urządzeń generuje mocniejszy strumień świetlny - 1400 ANSI lumenów według danych producenta.

W praktyce oznacza to możliwość komfortowego prowadzenia prezentacji nawet w dość mocno oświetlonym pomieszczeniu. Prezentację ułatwi z pewnością wysoka rozdzielczość XGA (1024x768 pikseli), która pozwala na zmieszczenie na tej samej powierzchni projekcyjnej większej ilości danych niż np. SVGA (800x600 pikseli). Do tworzenia obrazu X 210 wykorzystuje najpopularniejszą technologię LCD, która jak wynika z naszych doświadczeń, w stosunku do rozwiązań DLP oferuje lepszą ostrość i czytelność obrazu. Minusem są z kolei widoczne linie i pojedyncze piksele, z których składa się obraz. W wypadku DLP to nie występuje, więc projektory tego typu często wybierane są przez miłośników kina domowego, którzy oczekują obrazu zbliżonego jakością do projekcji kinowej. Pomimo zastosowania paneli LCD w miejsce mikroluster i kolorowego koła, projektor A+K zadowoli zarówno wymagających kinomanów, jak i osoby wykorzystujące go do prezentacji komputerowych. Zaletą urządzenia jest dość cicha praca układów chłodzących panele LCD (52 dB nie są może rekordem, lecz z pewnością plasuje ten produkt znacznie powyżej średniej w tej kategorii). Nikogo nie powinno także rozczarować wyposażenie w gniazda audio-wideo. Panel zawiera następujące złącza wideo: RGB, Composite, S-Video oraz dodatkowe wyjście RGB, które umożliwia podłączenie drugiego monitora. Ponadto pełny zestaw trybów projekcyjnych, stop-klatka oraz zoom sprawiają, że wyróżniony model jest urządzeniem bardzo uniwersalnym i funkcjonalnym. Zmierzone wartości jasności strumienia świetlnego potwierdziły dane podawane przez producenta w specyfikacji technicznej.

Co więcej, okazało się, że ekran rozświetlany jest bardzo równomiernie na całej powierzchni.

3M MP-8747

Informacje: 3M Poland Sp. z o.o. tel. (22) 7396000 www.3m.pl

Cena: 24 280 zł

Testowany projektor 3M w istocie pochodzi z taśm produkcyjnych koncernu Hitachi. Zdradza to nie tylko jego kształt, tak charakterystyczny dla modeli japońskiego producenta, lecz również menu ekranowe, kropka w kropkę zgodne z tym, co otrzymujemy od Japończyków. Nie przynosi to jednak 3M ujmy, a wręcz przeciwnie, chwała im, że zdecydowały się na firmowanie tak dobrego produktu. Sprzedawanie urządzeń pod inną marką to już standard i tylko od umiejętności doboru określonych modeli zależy, czy oferta sprzedającego wzbogaci się o wartościowe urządzenie, czy też nie. Pracownicy 3M wybrali dobrze, o czym świadczy zajęcie przez model MP-8747 drugiego miejsca w mocno obsadzonej stawce. Przede wszystkim zwraca uwagę jasność generowanego obrazu. Wrażenie to potwierdził jej pomiar - 5 EV to bardzo wysoka wartość. Zmniejsza się co prawda ze wzrostem odległości od środka ekranu, jednak nawet w rogach sięga 4,7 EV. Według norm ANSI, jasność wynosi 1600 lumenów, co niestety w przypadku produktu 3M wpływa na krótki żywot kosztownej lampy, starczającej jedynie na około 1500 godzin projekcji. Po tym czasie żarówkę należy wymienić, a to oznacza wydanie około 2000 zł.

Warto jednak zainwestować w ten model, bo obraz oprócz dużej jasności oferuje bardzo dobrą ostrość, znakomite odwzorowanie czerni (bardzo rzadko spotykana cecha) oraz tylko niewiele gorszy kontrast i naturalność kolorów. Na koniec trzeba wspomnieć o nieczęsto spotykanej w projektorach funkcji PIP (obraz w obrazie), która pozwala na korzystanie jednocześnie z dwóch źródeł obrazu (np. komputera i DVD). Panel złączy prezentuje się nieźle, choć do pełni szczęścia brakuje gniazda wideo w formacie Component oraz wejścia DVI.

NEC VT45

Informacje: IRS Sp. z o.o. tel. (22) 8403231 www.irs.com.pl

Cena: 13 420 zł

Ten model jest jednym z nowszych produktów wchodzących w skład oferty firmy. Stosunkowo niska cena urządzenia wiąże się z maksymalnymi rozdzielczościami, w jakich pracować mogą poszczególne modele (patrz tabela). Produkt NEC-a wyświetla obraz ze stosunkowo niską rozdzielczością SVGA, czyli 800x600 pikseli.