Projektory: technologia 3LCD rządzi!

Jak podaje w najnowszym opracowaniu firma analityczna Pacific Media Associates (PMA), w 2008 roku rynek projektorów zdominowała technologia 3LCD.

Badania potwierdzają, że w 2008 roku aż 51 procent rynku należało do projektorów zbudowanych w oparciu o technologię 3LCD. Warto przypomnieć, że w tym roku obchodziła ona swoją 20 rocznicę - w 1989 roku do sprzedaży trafił pierwszy model wykorzystujący trzy ciekłokrystaliczne panele.

O zasadzie działania technologii 3LCD możemy przeczytać na stronie jej twórcy, czyli firmy Epson:

"Do projektorów 3LCD wykorzystywany jest polisilikonowy panel ciekłokrystaliczny. Światło z lampy projekcyjnej jest rozkładane przez zwierciadło dwubarwne na swoje podstawowe kolory - a dla każdego z tych podstawowych kolorów (czerwony, zielony i niebieski) pracuje jeden polisilikonowy panel ciekłokrystaliczny, który filtruje wchodzące światło. Powstają trzy jednokolorowe odwzorowania, dokładne aż w najmniejszych punktach, które są dokładnie nakładane na siebie przez pryzmat, tak więc na ekranie pojawia się jednolity obraz. Obraz jest więc łączony w projektorze, a nie na ekranie, co pozwala na uniknięcie zmęczenia wzroku."

Zdaniem powołanej do życia na początku 2005 roku grupy 3LCD (założyły ją firmy Fujitsu, Hitachi, Panasonic, Sanyo, Sony oraz Epson) podstawowe zalety opisywanej technologii to duże nasycenie kolorów, wysoki kontrast i jasność oraz niezawodność.

Więcej informacji: 3lcd.com