Projektory z wyższej półki

Prezentowane przez nas projektory to najczęściej produkty tańsze, a zatem oferujące ograniczoną funkcjonalność. Tym razem postanowiliśmy pokazać najlepsze modele wyższej klasy, które dzięki unikatowym rozwiązaniom sprawdzą się w sali konferencyjnej każdej firmy.


Proste projektory biznesowe mają największy udział w ogólnej sprzedaży. Jednak to modele droższe wyposażane są w nowości, które naprawdę mogą zwiększyć skuteczność i wygodę prezentacji. Co oferują projektory w cenie 6-10 tys. zł? Przede wszystkim jaśniejszy obraz - minimum w tej grupie cenowej to 3500 ANSI lumenów. Taki projektor wystarczy do wyświetlania obrazu na dużym ekranie (o ponadtrzymetrowej przekątnej) i co dla wielu odbiorców istotne, potrafi zagwarantować wyraźny obraz nawet w umiarkowanym oświetleniu.

To jednak nie wszystko, bosą i tańsze modele mocno "świecące". W parze z dużą jasnością idzie zazwyczaj wysoka jakość obrazu, która często przejawiająca się wysokim, jak na projektor biznesowy, współczynnikiem kontrastu. Modele nieprzeznaczone do kina domowego otrzymują dynamiczne przesłony. To dzięki nim obraz ma większy kontrast i prezentuje się o wiele efektowniej. Ma to duże znaczenie, bo coraz większy procent materiałów pokazywanych w czasie prezentacji to filmy, a żeby wywarły na zebranym audytorium odpowiednie wrażenie, powinny zostać wyświetlone z wysoką jakością.

Zalety sieci

Zaletą, którą docenią osoby zajmujące się konfigurowaniem projektorów w firmie (np. dział IT), jest wygoda ustawień związanych z podłączeniem do sieci. Dotyczy to zarówno projektorów z interfejsem Wi-Fi, jak i podłączanych tradycyjnie, za pomocą kabla ethernetowego. Administrator, korzystając z czytelnego i prostego w obsłudze panelu, może nie tylko szybko skalibrować parametry pracy wielu urządzeń jednocześnie, ale także zezwolić określonym użytkownikom bądź grupom użytkowników na dostęp do poszczególnych projektorów, np. w celu przesłania materiałów prezentacyjnych siecią (także przez Internet, bo transmisja odbywa się za pomocą protokołu TCP/IP).

Biznesowa rewelacja

Epson EB-1915

Projektory z wyższej półki

Epson EB-1915

Wyjątkowy projektor Epsona, bo oferujący jakość obrazu, jakiej dotąd nie spotkaliśmy w projektorach biznesowych w podobnej cenie. Urządzenie ma panele LCD o rozdzielczości 1024x768 pikseli i bardzo istotną, dynamicznie regulowaną przesłonę, która sprawia, że współczynnik kontrastu jest sięga 2000:1 - ten element wyposażenia bardzo powoli trafia do projektorów biznesowych.

Dynamiczna przesłona reguluje ilość przepuszczanego światła trafiającego na ekran: w scenach ciemniejszych jest go mniej, aby zwiększyć głębię czerni, w jasnych zaś wzmacniana jest biel. Efekt to dynamiczny, bardzo kontrastowy obraz. Epsona wyróżnia także rewelacyjna jakość prezentowanych barw.

Ten projektor deklasuje tańsze modele swojego producenta przeznaczone do kina domowego. Dla projektora biznesowego to nie lada pochwała.

Kamera ustawi obraz

Projektory z wyższej półki

Werdykt PC Worlda

Obok obiektywu znajduje się interesujący element kamera, która analizuje położenie projektora względem ekranu. Na podstawie pomiarów tak dopasowuje geometrię wyświetlanego obrazu, aby był prostokątny. Projektor można zatem, ustawić pod pewnym kątem do ekranu, a obraz i tak będzie miał prawidłowy kształt. Rozwiązanie działa nieźle, lecz ostrość należy wyregulować samemu pilotem.

Z wysoką jasnością

Sanyo PLC-XU355

Projektory z wyższej półki

Sanyo PLC-XU355

Niewielki projektor LCD z panelami o rozdzielczości 1024x768 pikseli dysponuje mocną lampą, mogącą wyświetlać obraz o jasności 3500 ANSI lumenów. Wbudowany kontroler sieci Wi-Fi standardu b i g pozwala na bezprzewodowe przesyłanie do projektora obrazu i dźwięku. Niestety, płynność przekazywanego tą drogą materiału wideo jest ograniczona. Nowe projektory Sanyo robią duże wrażenie. Nie zaliczają się do tanich, lecz ich wyposażenie i funkcjonalność w pełni uzasadniają wysoką cenę.

Model PLC-XU355 ma bogaty panel gniazd, wyposażony m.in. w podwójne wejście VGA, wyjście tego standardu oraz cyfrowo-analogowe wejście DVI-I. Są także dwa porty USB i jeden może posłużyć na przykład do wyświetlania prezentacji z dysku USB (bez podłączania komputera). Jest też złącze LAN, które pozwala przesyłać z komputera obrazu i dźwięk - to samo można zrobić, korzystając z sieci Wi-Fi.

Bez kabli

Projektory z wyższej półki

Werdykt PC Worlda

Możliwości urządzenia, jeśli chodzi o pracę grupową i sieciową, są niespotykane. Z komputera można wyświetlać obraz na pięciu projektorach jednocześnie, zaś prowadzący prezentację przy użyciu odpowiedniego oprogramowania może pełnić funkcję moderatora, dopuszczając poszczególnych użytkowników pecetów do projekcji w odpowiedniej kolejności. Urządzeniem można administrować przez sieć. Wysyła ono zarządzającemu e-mail, gdy trzeba będzie wymienić lampę czy też wykryta zostanie usterka jednego ze stu projektorów podłączonych do sieci. Projektory można też konfigurować identycznie, aby robić to tylko raz.