Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów


Flowchart.com

Choć oficjalnie serwis ten jest wciąż w wersji beta, to jednak zdecydowana większość jego funkcjonalności ma się już całkiem dobrze. Po zalogowaniu możemy wybrać jeden z ponad dwudziestu szablonów - rzecz bardzo przydatna gdy chcemy zaoszczędzić czas, a wśród gotowych projektów znajdziemy akurat taki, który odpowiada naszym potrzebom. Oczywiście szablony, po zaimportowaniu do obszaru roboczego, możemy dowolnie modyfikować.

Zwraca uwagę olbrzymia liczba (ponad 500) gotowych symboli i rysunków, które są posegregowane w kilkudziesięciu kategoriach i podkategoriach. Pod tym względem Flowchart.com ustanawia rekord wśród opisywanych serwisów - jedynie Gliffy może się pochwalić porównywalnym zbiorem.

Przybornik z narzędziami do rysowania podstawowych kształtów: linii, strzałek, prostokątów, elips itd., jest dostępny na pływającej palecie, analogicznie jak w typowych programach graficznych. Wiele innych opcji, zgrupowanych w bloki logiczne, pojawia się w osobnych oknach, które można swobodnie przesuwać po ekranie. Tym samym mamy zapewniony dostęp do wielu ustawień przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości obszaru roboczego.

Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów

Flowchart.com to najbardziej zaawansowany serwis do tworzenia diagramów i schematów.

Podczas edycji elementy łączące, np. strzałki, automatycznie podążają za obiektami, do których są przypisane. Możemy więc przesuwać, skalować bądź obracać np. jakiś rysunek, a wskazujące go strzałki posłusznie zmienią swoje rozmiary, położenie i kierunek, dopasowując się do nowego układu. Dzięki temu praca jest szybsza i wygodniejsza.

Bardzo interesującą, zaawansowaną funkcją jest możliwość dołączania skryptów, dzięki której można tworzyć diagramy interaktywne. Serwis wykorzystuje do tego celu język JavaScript. Inną, nieźle zapowiadającą się opcją jest tzw. rynek (Market place), służący do importowania rysunków (klipartów, kształtów), szablonów i skryptów utworzonych przez innych użytkowników. W chwili obecnej jest ich bardzo mało, ale pozostaje mieć nadzieję, że wraz z rozwojem serwisu ich liczba będzie się zwiększać.

Flowchart.com pozwala na pracę grupową nad danym diagramem w czasie rzeczywistym. Wszyscy członkowie grup roboczych mogą się ze sobą kontaktować za pomocą okienka czatu.

Gotowy diagram czy schemat można wyeksportować do pliku graficznego (w formacie PNG), jako dokument PDF lub zapisać jako szablon, do użytku w przyszłych projektach. Pewnym niedopatrzeniem wydaje się brak eksportu do formatu SVG - skoro serwis jest na tyle zaawansowany, że pozwala tworzyć naprawdę złożone rysunki, to aż się prosi, by istniała możliwość ich przeniesienia i dopracowania szczegółów w specjalizowanych programach desktopowych, takich jak np. CorelDRAW czy SmartDraw.

Zobacz: www.flowchart.com

Serwisy online kontra aplikacje stacjonarne

Do tworzenia diagramów i schematów można również wykorzystać standardowe aplikacje, instalowane na dysku domowego desktopa czy podręcznego laptopa. Programy takie powstały o wiele wcześniej niż narzędzia online i dziś ich oferta jest bogata. Jednym z największych i najpopularniejszych jest SmartDraw, inne to na przykład Microsoft Visio czy opensource'owy Dia. Także niektóre popularne edytory grafiki wektorowej (np. CorelDRAW lub Inkspace) umożliwiają rysowanie diagramów, schematów czy planów.

Jak dotąd programy desktopowe oferują znacznie większe możliwości niż narzędzia online, jednak pozbawione są szeregu ich zalet - mobilności, możliwości pracy grupowej i funkcji pozwalających na szybką i wygodną publikację gotowych projektów. Narzędzia internetowe, dostępne z dowolnego miejsca na świecie i niewymagające instalacji, są nieocenioną pomocą dla osób, które tworzą diagramy nieregularnie i niezbyt często, za to chciałyby to robić szybko i przy minimalnym wysiłku.

Gliffy

Na pierwszy rzut oka Gliffy jest bardzo podobny do Draw Anywhere - ma podobne menu, elementy nawigacyjne i panele z narzędziami. Jednak przewyższa go pod względem funkcjonalności. Udostępnia ok. 400 elementów, które w celu zachowania przejrzystości zostały podzielone na osiem kategorii. Gliffy okazuje się też lepszy od Draw Anywhere jeśli chodzi o możliwości modyfikacji dostępnych elementów - pozwala na zmianę koloru oraz skalowanie z zachowaniem proporcji rozmiarów (stosunku szerokości do wysokości). W diagramach o dużym stopniu komplikacji przydaje się opcja blokowania (lock shape), która zapobiega przypadkowym przesunięciom już gotowych i odpowiednio rozmieszczonych elementów.

Możliwe formaty eksportu to SVG, JPEG i PNG. Trochę dziwne, że przy takim rozmachu, z jakim wykonano serwis, zapomniano (?) o eksporcie do formatu PDF.

Prawie identycznie jak w Draw Anywhere rozwiązano kwestię publikacji diagramów online - Gliffy zamienia je na pliki graficzne (JPEG) i dla każdego z nich generuje aż pięć linków. Cztery prowadzą bezpośrednio do obrazu diagramu w różnych wielkościach (duży, średni, mały i miniatura), natomiast piąty wskazuje stronę WWW (w domenie gliffy.com) zawierającą diagram w oryginalnej skali.

Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów

Gliffy oferuje ergonomiczny interfejs, dużo gotowych elementów i różne możliwości publikacji diagramów.

Za darmo można korzystać z Gliffy'ego przez 30 dni. Po upływie tego czasu musimy się zdecydować: albo wykupujemy konto Premium (5 USD miesięcznie dla jednego użytkownika), albo godzimy się na ograniczenia charakterystyczne dla konta Basic: logo serwisu dodawane do eksportowanych i drukowanych diagramów oraz reklamy wyświetlane podczas pracy. Tu jednak ujawnia się kolejna zaleta Gliffy'ego: do każdego konta, bez względu na jego rodzaj, możesz dodać nieograniczoną liczbę użytkowników i wspólnie z nimi opracowywać projekty.

Zobacz: www.gliffy.com

J-Painter

J-Painter wydaje się prehistoryczną aplikacją, która zapomniana zalega gdzieś w czeluściach Internetu. Zarówno interfejs, jak i budowa tego serwisu są bardzo proste i archaiczne. Całość to nic innego, jak kilka niezależnie działających apletów Javy, z których każdy służy do konstruowania innego rodzaju grafiki, np. planu domu, mapy terenu, schematu sieci komputerowej czy projektu kartki z życzeniami. Możliwości edycyjne są skromne, choć nie brakuje ani podstawowych narzędzi edycyjnych, ani gotowych elementów - tych ostatnich jest jednak bardzo niewiele i wyglądają jak wyjęte z zamierzchłej epoki.

Projekty można zapisywać jako pliki graficzne w formacie PNG. Aby je skopiować na swój komputer, wystarczy po prostu kliknąć - przeglądarka wyświetli standardowe okno pobierania pliku. Nie ma tu mowy o wyszukanych formach publikacji, ani tym bardziej o pracy grupowej.

Sensem istnienia serwisu jest jednak możliwość umieszczenia jego komponentów na własnej stronie WWW. Co więcej, można je dowolnie modyfikować, wykorzystując tylko przydatne nam funkcje. Jest to bez wątpienia bardzo interesująca cecha, choć zupełnie nieistotna z punktu widzenia kogoś, kto szuka dobrego narzędzia do narysowania diagramu czy schematu. W takim przypadku J-Painter oczywiście przegrywa z kretesem z innymi serwisami.

Zobacz: www.izhuk.com/painter