Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów


Lovely Charts

Serwis przyciąga bardzo ładnym wyglądem i klarownym, intuicyjnym interfejsem. Inna sprawa, że ta prostota to nie tyle efekt starannie przemyślanej koncepcji, co raczej niewielkiej ilości dostępnych narzędzi - znajdziemy tu tylko "zestaw standardowy" i nic ponadto. Nie ma nawet możliwości rysowania podstawowych kształtów, takich jak prostokąt czy elipsa, a o takich "luksusach", jak ustawienia strony czy pływające palety można jedynie pomarzyć. Okazuje się jednak, że te braki są zamierzone, bowiem główną filozofią Lovely Charts jest maksymalne uproszczenie i przyspieszenie procesu rysowania. Dlatego aby utworzyć tutaj jakąkolwiek figurę, należy ją wybrać z biblioteki klipartów i przeciągnąć na obszar roboczy. Do dyspozycji jest blisko 80 gotowych elementów, podzielonych na 7 kategorii - zarówno prostych kształtów, jak i przykuwających wzrok, profesjonalnie wykonanych rysunków (szczególnie ładne są te z kategorii People diagrams i Network diagrams).

Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów

Łatwość obsługi, duża szybkość pracy i ładny wygląd - tak można w skrócie scharakteryzować serwis Lovely Charts.

Na słowa pochwały zasługuje automatyczne przywiązywanie konektorów (linii, strzałek) do obiektów. Dzięki temu, gdy zmienimy pozycję jakiegoś elementu, który jest wskazywany np. przez pięć strzałek, wszystkie podążą posłusznie za nim - ta funkcjonalność daje niesamowity komfort pracy. Innym udogodnieniem jest automatyczne klonowanie elementów. Zamiast przeciągać je za każdym razem z biblioteki, po prostu wskazujemy je myszą bezpośrednio na obszarze roboczym, przytrzymujemy lewy przycisk i przeciągamy (wcześniej należy kliknąć ikonę Create & Connect w menu Tools) - element posłusznie się rozdwaja, a pomiędzy nim a pierwowzorem pojawia się strzałka. Ta właściwość serwisu sprawia, że narysowanie schematu składającego się choćby i ze stu wzajemnie połączonych elementów jest dziecinnie łatwe.

Lovely Charts oferuje eksport tylko do formatów graficznych - JPEG i PNG. Opcja drukowania jest nieaktywna. Praca grupowa i udostępnianie diagramów online to funkcje dostępne jedynie dla posiadaczy kont płatnych (29 euro rocznie), którzy ponadto zyskują prawo do zapisywania na serwerze usługi dowolnej ilości diagramów i możliwość komentowania projektów, zarówno własnych, jak i tych, do których zostali zaproszeni w charakterze współpracownika.

Zobacz: www.lovelycharts.com

Project Draw

Serwis jest dziełem firmy Autodesk, znanej na całym świecie przede wszystkim z niesamowicie skomplikowanych i rozwijanych od wielu lat programów AutoCAD i 3ds (dawniej 3D Studio) Max. Czy cały ten bagaż ogromnego doświadczenia widać w Project Draw? Raczej nie.

Do wyglądu interfejsu i ogólnej ergonomii trudno się przyczepić - kolorystyka nie rozprasza, a narzędzia są tam gdzie powinny być, czyli możliwie blisko obszaru roboczego. Trochę dziwne jest umieszczenie na jednym pasku rozwijanego menu File wraz z narzędziami, ale to szczegół, do którego łatwo się przyzwyczaić. Za to paleta właściwości obiektów jest pływająca i można ją ustawić gdzie się chce. Problem w tym, że serwis działa najwolniej ze wszystkich opisanych w niniejszym zestawieniu. Szczególnie irytujące jest oczekiwanie na odświeżenie ekranu podczas skalowania i obracania obiektów, a nawet podczas rysowania prostych linii.

Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów

Project Draw to dzieło firmy Autodesk. Niestety, jak na razie daleko mu do świetności AutoCAD-a.

Wśród narzędzi nie znajdziemy niczego, czego nie byłoby u konkurencji. Co gorsza, niektóre są niedopracowane. Np. wypełnienie gradientowe nie działa w odniesieniu do niektórych kolorów, a przezroczystość da się ustawić tylko z dokładnością do 10%.

Serwis oferuje ok. 150 gotowych elementów. W większości są to bardzo proste, jednokolorowe rysunki, sprawiające wrażenie jakby wyszły spod ręki dziecka.

Opcja eksportu obsługuje następujące formaty: MMD/FMD (format własny Project Draw, dzięki któremu można zapisać projekt na swoim komputerze i później wysłać go do serwisu w celu dalszej edycji), JPEG, PNG, SVG, PDF oraz DWF (powszechnie używany format grafiki wektorowej firmy Autodesk).

Serwis trzeba pochwalić za rozbudowane ustawienia strony, które obejmują jednostki (cale, milimetry), formaty (np. A4, B5 itd.), orientację (pozioma, pionowa), jak również typowe dla desktopowych edytorów grafiki wektorowej prowadnice (Guidelines) i przyciąganie do siatki (Snap To Grid). Unikalną funkcją jest tryb offline, dzięki któremu można pracować dalej nad projektem bez połączenia z Internetem (w tym celu należy zainstalować wtyczkę Google Gears - do Firefoksa lub Internet Explorera).

Project Draw nie ma żadnych opcji pozwalających na pracę grupową czy choćby jej namiastkę. Nie daje też możliwości zaprezentowania prac w Sieci - nie generuje linków i nie przechowuje diagramów w publicznie dostępnej postaci.

Zobacz: draw.labs.autodesk.com

Który najlepszy?

Zdecydowanym numerem jeden jest Flowchart.com, który oferuje najwięcej narzędzi, rozbudowane opcje do pracy grupowej i wygodne pływające palety. W jego zbiorach znajdziemy nie tylko gotowe elementy - kształty czy rysunki, ale także szablony oraz grafiki i kompletne projekty wykonane przez innych użytowników. Na drugim miejscu plasują się ex aequo Gliffy oraz Draw Anywhere, z prawie identyczną funkcjonalnością. W dalszej kolejności Lovely Charts minimalnie wyprzedza Project Draw, głównie ze względu na brak u tego drugiego jakichkolwiek funkcji do pracy grupowej i publikowania diagramów online. Pozostałe serwisy nadają się jedynie do najprostszych zastosowań, w których ładny czy też oryginalny wygląd nie odgrywa większej roli.

Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów

Porównanie i ocena przydatności serwisów do tworzenia diagramów i schematów.