Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów

Choć diagramy i schematy mogą być przygotowywane w dowolnym edytorze graficznym, do tworzenia bardziej skomplikowanych lepiej używać wyspecjalizowanych narzędzi. Sprawdziliśmy, jakie możliwości oferują internetowe aplikacje tego typu.


Na pierwszy rzut oka przedstawienie pewnych informacji w formie graficznej to bułka z masłem. W praktyce okazuje się jednak, że wprawnemu użytkownikowi o wiele łatwiej przychodzi stworzenie kilku akapitów tekstu, który w sposób mało finezyjny, ale za to jednoznaczny opisze dane zagadnienie. Bowiem budowa diagramów, choć pozornie prosta, może wymagać więcej wysiłku. Wybór odpowiedniej formy prezentacji, pogrupowanie treści oraz próba jej syntetycznego ujęcia - to wszystko często zajmuje dużo czasu. Sytuacja jest zdecydowanie lepsza, gdy do dyspozycji mamy dobre narzędzia, które z łatwością pozwalają przenieść nasze zamysły do rzeczywistości.

Programy do tworzenia diagramów i schematów nie są ostatnim krzykiem mody. Jednak tak jak coraz większą popularność zyskują internetowe pakiety biurowe, tak i tutaj coraz większego znaczenia nabierają aplikacje online. Obecnie jest już ich całkiem sporo, chociaż do nasycenia rynku jeszcze daleka droga. Jak dotąd wszystkie są dostępne jedynie w angielskiej wersji językowej.

W artykule przyjrzymy się dokładniej ośmiu serwisom. Znajdują się wśród nich zarówno zupełnie proste, oferujące ograniczony zbiór narzędzi, jak i zaawansowane, które pozwalają na tworzenie skomplikowanych struktur. Zabraknie natomiast przeglądu narzędzi do tworzenia diagramów zintegrowanych z większymi pakietami biurowymi - to zagadnienie wymaga oddzielnego opracowania.

Najważniejsze cechy

Wydaje się, że podstawową cechą dobrej aplikacji do tworzenia diagramów czy schematów powinna być intuicyjność obsługi. Cóż nam bowiem po wyszukanych funkcjach, jeżeli wykorzystanie nawet najprostszych z nich nastręcza wielu trudności i zajmuje więcej czasu niż ręczne przygotowanie diagramu w najprostszym programie graficznym? Znaczenie tej cechy maleje jednak wraz z upływem czasu, który spędzamy na pracy z aplikacją - praktyka pokazuje, że nawet najbardziej toporny interfejs nie sprawia problemów użytkownikom, którzy korzystają z niego od dłuższego czasu.

Czas w żaden sposób nie może natomiast wpłynąć na liczbę dostępnych funkcji. Sięgając po narzędzie do tworzenia diagramów oczekujemy, że da ono nam do dyspozycji znacznie więcej niż tylko możliwość stawiania kresek i wpisywania tekstu. Pomocne będą na pewno gotowe elementy, które można wykorzystać przy tworzeniu własnego układu - figury geometryczne, gotowe rysunki (kliparty), strzałki. Główną ideą stojącą za tymi udogodnieniami jest oczywiście zaoszczędzenie czasu użytkownika i zwolnienie go z konieczności wykonywania powtarzalnych czynności.

Warto również wziąć pod uwagę narzędzia edycyjne - pędzle (decydujące o grubości linii rysowania), wypełnienia (kolorem, gradientem, wzorem), efekty specjalne (np. przezroczystość, cień).

Jako że tworzone diagramy mają mieć konkretne zastosowanie, trzeba również ocenić zewnętrzną kompatybilność narzędzia. Czy diagram może być zapisywany do pliku graficznego, PDF, HTML, SVG? Czy można importować i eksportować dane, umieszczać w diagramie treści z plików zewnętrznych? Wszystko to decyduje o przydatności danego narzędzia w codziennej pracy.

Pewną wagę należy również przyłożyć do wyglądu aplikacji oraz wygody używania. Całkowicie oddzielną sprawą jest natomiast możliwość publikacji oraz oglądania i edycji naszych schematów przez innych użytkowników. To jedna z podstawowych cech, która odróżnia tradycyjne aplikacje od tych działających online - może być jednak realizowana lepiej lub gorzej.

Za pomocą diagramu można łatwo przedstawić nawet najbardziej skomplikowane pomysły.

bubbl.us

Jest to serwis o prostej i nieco staromodnej grafice, który zgodnie z zamierzeniami twórców ma służyć do przeprowadzania burzy mózgów online. Proces ten odbywa się poprzez tworzenie schematu, który można w dowolny sposób rozbudowywać. Mimo że główna funkcja portalu nie ma związku z naszym przeglądem, postanowiliśmy zaprezentować bubbl.us głównie dlatego, że z powodzeniem może on służyć do tworzenia nieskomplikowanych diagramów czy szkiców - dzięki niesamowitej prostocie i intuicyjności stanowi doskonałe narzędzie do szybkiego rysowania.

Funkcje związane z rysowaniem są bardzo ograniczone - możemy jedynie tworzyć podstawowe kształty i łączyć je ze sobą, wypełniając tekstem i kolorując w dowolny sposób. Tak stworzony diagram możemy następnie wydrukować lub wyeksportować do formatu pliku graficznego, XML lub HTML. Eksport graficzny zachowuje oczywiście stworzony układ, natomiast dokumenty XML i HTML jedynie zależności semantyczne (poszczególne elementy są przedstawione w tabeli). Możemy również importować schematy XML, jednak na interakcję z plikami pochodzącymi z innych aplikacji nie ma co liczyć.

Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów

Za pomocą bubbl.us utworzysz diagramy jedynie z najprostszych kształtów.

Obsługa bubbl.us jest tak łatwa, że bardzo lakoniczne okienko pomocy nie stanowi zbyt dużej wady, choć z pewnością przydałaby się szczegółowa instrukcja zdalnej wieloosobowej pracy. Niby to proste - wystarczy dodać drugie konto do listy przyjaciół i zaznaczyć odpowiednie opcje udostępniania, jednak robiąc to za pierwszym razem, można się pogubić.

Zobacz: bubbl.us

Dabbleboard

Ten serwis to nic innego jak wirtualna tablica do rysowania (ang. whiteboard). Uznaliśmy jednak, że należy go zakwalifikować do niniejszego zestawienia ze względu na opcję rozpoznawania kształtów. Dzięki niej rysowane na ekranie linie są automatycznie przekształcane w figury geometryczne, które następnie można łączyć ze sobą strzałkami - pozwala to na bardzo szybkie tworzenie schematów.

Do tworzonego projektu można importować zewnętrzne pliki graficzne, a także dokumenty tekstowe, PDF i prezentacje multimedialne (w formacie PowerPointa lub Impressa z pakietu OpenOffice.org). Szkoda że eksport jest możliwy tylko do pliku graficznego. Dodatkową wadę stanowi mocno ograniczony zestaw narzędzi, który nie pozwala na edycję bardziej skomplikowanych projektów.

Zobacz: dabbleboard.com

Draw Anywhere

Łatwo dostrzec, że w przeciwieństwie do bubbl.us czy Dabbleboard, Draw Anywhere jest narzędziem rozbudowanym i wielofunkcyjnym. Rozpoczynając pracę, użytkownik wybiera rodzaj diagramu, jego wielkość oraz ustawienia prywatności. Projekt jest następnie zapisywany na serwerze, dzięki czemu w dowolnym momencie można do niego powrócić.

Do tworzenia diagramów wykorzystuje się gotowe elementy, którymi można oczywiście swobodnie manipulować, zmieniając ich położenie, wielkość, kolor (można również stosować wypełnienia gradientowe) czy przezroczystość. Liczba dostępnych elementów jest całkiem spora (choć w niektórych kategoriach przydałoby się ich więcej) - od najprostszych kształtów do rysunków przedstawiających różne sprzęty, meble czy miejsca. Co ważne, istnieje możliwość dodawania własnych grafik. Elementy wstawiamy na obszar roboczy metodą "przeciągnij i upuść".

Projektujesz, rysujesz, publikujesz. Serwisy do tworzenia diagramów i schematów

Draw Anywhere wygląda dość archaicznie, ale pod względem funkcjonalności tylko nieznacznie odstaje od czołówki.

Diagramy są przechowywane na serwerach Draw Anywhere na każdym etapie edycji. Dzięki temu, że linki do nich są jawne (wystarczy wybrać opcję Publish Diagram), możemy łatwo zaprezentować efekty naszej pracy znajomym czy współpracownikom. Usługa daje również możliwość eksportu diagramów do pliku graficznego (do wyboru są cztery formaty: JPEG, PNG, GIF i TIFF) lub PDF (opcja dostępna tylko dla posiadaczy płatnego konta Premium).

Interfejs jest przejrzysty i intuicyjny, choć nieco archaiczny. Nie zmienia to faktu, że Draw Anywhere prezentuje się naprawdę solidnie i jest bez wątpienia wydajnym narzędziem. By cieszyć się kompletem funkcji, trzeba jednak wykupić konto Premium, bowiem darmowe ogranicza możliwości pracy grupowej (i liczbę diagramów (do zaledwie trzech), a także nie pozwala m.in. na dodawanie własnych plików graficznych. Roczna licencja dla jednego użytkownika kosztuje 30 USD, a dla dziesięciu - 180 USD.

Zobacz: www.drawanywhere.com