Promienie X na LCD

IBM zaprezentował ekrany LCD oparte na nowej technologii, dzięki której wyświetlacze oferują znacznie większą rozdzielczość obrazu.

Od połowy lat osiemdziesiątych IBM prowadził prace nad wprowadzeniem do produkcji diod wykorzystywanych w wyświetlaczach LCD z zastosowaniem dobrze przewodzących metali, takich jak miedź czy aluminium. Takie rozwiązanie miało umożliwić produkcję wyświetlaczy bardziej energooszczędnych i dających obraz dużo lepszej jakości. Wynikiem rowadzonych prac jest zaprezentowany przez koncern, pierwszy model wyświetlacza opartego na technologii Roentgen. Nazwa technologii nieprzypadkowo pochodzi od nazwiska odkrywcy promieni X - wyświetlacze będą instalowane jako urządzenia wizualizujące przetworzone cyfrowo zdjęcia rentgenowskie.

Nowa technologia ma oferować rozdzielczość do 200 ppi (punktów na cal), dzięki czemu wyświetlacz o przekątnej 16,5 cala będzie mógł pracować w trybie SXGA, w rozdzielczości 2560x2048. Jak twierdzi Paul Greier z IBM, komercyjna wersja wyświetlacza na razie będzie współpracowała z jedną profesjonalną kartą graficzną firmy Matrox. Ceny wyświetlaczy wykonanych w technologii Roentgen na początku nie będą niższe niż 10 tysięcy USD za egzemplarz.


Zobacz również