Propozycja nie do odrzucenia

Gdyby słuchać słów dona Corleone, można by uznać, że wydanie kolekcji DVD z Ojcem chrzestnym to nic osobistego - tylko biznes. W tym jednak wypadku pozwolę się nie zgodzić z padre, bowiem dla wielu wielbicieli dobrego kina ta kolekcja to coś bardzo osobistego.


Gdyby słuchać słów dona Corleone, można by uznać, że wydanie kolekcji DVD z Ojcem chrzestnym to nic osobistego - tylko biznes. W tym jednak wypadku pozwolę się nie zgodzić z padre, bowiem dla wielu wielbicieli dobrego kina ta kolekcja to coś bardzo osobistego.

Ojciec chrzestny jest szczytowym osiągnięciem nie tylko reżysera Francisa Forda Coppoli, ale również pisarza Mario Puzo i aktorów: Marlona Brando, Ala Pacino, Roberta De Niro, Andy'ego Garcii - to wielkie dokonanie amerykańskich Włochów, których duma i przywiązanie do tradycji oraz honoru wzbudziły powszechny szacunek na świecie. Dramat jednostki, saga rodzinna, sycylijska epopeja, opera - wszystko to łączy się w tej historii. Znajdziemy w niej miłość, zdradę, nienawiść i głos rozsądku, gdy chodzi o interesy. Nie na darmo też pierwsza księga Ojca chrzestnego rozpoczyna się od słów Balzaca: "Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia".

Żar tradycji

Vito Corleone wychował się w pięknej słonecznej Sycylii, która karmiła go słońcem, widokiem górzystego krajobrazu, nieszczęściem narodu, żyjącego w poniżeniu i biedzie. Duma, obowiązek ochrony własnej rodziny, naturalne prawo vendetty oraz mocno zakorzeniona katolicka tradycja stanowią o niepowtarzalnej sile charakterów Sycylijczyków i ich gorącym temperamencie. Bezlitosna walka o wpływy stanowi rysę na ich spokojnych obliczach. Nie są bandytami, bandycki jest świat, do którego dostosowali swoje reguły.

Vito doszedł sam do swej pozycji, przecierając szlak morderstwami i czynami niegodnymi chrześcijanina. Wszystko jednak co robił, robił dla dobra rodziny, która z czasem stała się najważniejszą siłą przestępczego świata Nowego Jorku. Pierwsza część Ojca chrzestnego zastaje Vita u szczytu potęgi. Budzi ona zazdrość innych rodzin, które pragną nie tylko wpływów, ale przede wszystkim jego zgody i poparcia dla handlu narkotykami. Rodzi-na Corleone, choć szanowana, ma coraz więcej przeciwników. Jednym z powodów jest mianowanie na doradcę, tak zwanego consigliori, Toma Hagena, przygarniętego Irlandczyka. Drugim - pojawienie się niebezpiecznego Turka Sollozzo. U szczytu władzy, ciesząc się weselem swej córki Connie, Vito po raz ostatni spełnia prośby przyjaciół. Nigdy o nikim nie zapominał. Przyjaźń za przyjaźń, przysługa za przysługę to podstawowa relacja budująca potęgę władzy. Niedługo po weselu don Corleone zostanie postrzelony przez swych wrogów, a jego synowie Sonny i Michael staną w obronie rodziny.

Dystrybutor: ITI Home Video

Cena: 242 zł