Proste komórki - bajerom stop!

Na rynku telefonów komórkowych trwa wyścig zbrojeń: na gigabajty wbudowanej pamięci, wielkość wyświetlacza i ilość wbudowanych funkcji. Nie wszyscy jednak potrzebują w telefonie tysięcy aplikacji i gadżetów. Właśnie dla takich osób powstają proste telefony, których funkcje ograniczają się w zasadzie tylko do dzwonienia i obsługi SMS.


Odbiorcami tego typu prostych telefonów są przede wszystkim starsze osoby, które nie szukają gadżetów, dzwonków i gierek. Dla nich komórka to przede wszystkim narzędzie zapewniające kontakt z bliskimi oraz pozwalające wezwać pomoc w razie kłopotów ze zdrowiem. Ważniejsze dla nich są duże klawisze, które pozwalają posługiwać się urządzeniem bez zakładania okularów, niż możliwość robienia zdjęcia czy wysyłania MMS-ów.

Proste telefony komórkowe kupują też rodzice dzieciom. Powód: niewysoka cena i proste funkcje. Dzięki takiemu telefonowi komórkowemu w systemie pre-paid (na kartę) można w prosty sposób kontrolować koszty - młody użytkownik nie nabije gigantycznego rachunku surfując po Internecie, czy śląc setki MMS-ów, a ewentualne zniszczenie lub zgubienie telefonu nie będzie wielką stratą.

Są też użytkownicy, którzy traktują telefony komórkowe jak zwykły przedmiot, jak deska do prasowania czy garnek. Komórka nie jest dla nich obiektem kultu. W telefonach szukają podstawowych funkcji, trwałości i jak najniższej ceny.

myPhone 1050 Simply

myPhone 1050 Simply

myPhone 1050 Simply

Jeden z telefonów, które przecierały szlak na rynku tego typu telefonów. Jego funkcje zredukowano do minimum: oprócz telefonowania i wysyłania oraz odbierania SMS-ów oferuje jeszcze użytkownikom kalkulator, budzik i zegar.

Miłym dodatkiem jest wbudowane radio, które nie wymaga podłączania słuchawek jako anteny. Z tyłu obudowy znajduje się pomarańczowy przycisk SOS, który po naciśnięciu wydaje głośny sygnał i wysyła SMS-y na cztery ustawione wcześniej numery, a następnie dzwoni do nich w trybie głośnomówiącym.

myPhone 1070 Chiaro

myPhone 1070 Chiaro

myPhone 1070 Chiaro

Jest to udoskonalona wersja telefonu 1050 Simply. Oprócz wymienionych wcześniej funkcji posiada baterię o zwiększonej pojemności 1150 mAh. Pozwala ona według deklaracji producenta na działanie urządzenia w trybie czuwania do 14 dni oraz do 5 godzin rozmów.

Ciekawostką jest aż trzyletnia gwarancja (w tym dwa lata w systemie "door-to-door").

Emporia TALKpremium

Emporia TALKpremium

Emporia TALKpremium

Komórka dla seniorów dostępna tylko w sieci Era. Urządzenie ma bardzo duże rozmiary, co w przypadku tej kategorii telefonów nie jest wadą - dużą komórkę łatwiej obsługiwać osobom o słabym wzroku.

Telefon jest bardzo prosty w obsłudze - z klawiatury można obsługiwać tylko książkę telefoniczną. Aby napisać SMS-a lub wejść do menu ustawień trzeba posłużyć się przełącznikiem umieszczonym na bocznej ściance. W identyczny sposób włączamy budzik, blokujemy klawiaturę i uruchamiamy wbudowaną latarkę.

Motorola Motofone F3

Motorola Motofone F3

Motorola Motofone F3

Wyjątkowo płaski i lekki telefon komórkowy od Motoroli. Ciekawostką jest zastosowanie monochromatycznego wyświetlacza wykonanego w technologii elektronicznego papieru. Takie rozwiązanie pobiera bardzo mało energii, dzięki czemu aparat potrafi wytrzymać w stanie czuwania powyżej tygodnia. Jednak podczas intensywnego dzwonienia czas ten gwałtownie się skraca i telefon trzeba podłączać do ładowarki co 2-3 dni.

Wadą jest słabo czytelna ze względu na swój kształt czcionka oraz bardzo mały, bo mieszczący zaledwie dwie linie tekstu wyświetlacz. Z tych dwóch powodów w Motoroli F3 ciężko czyta się SMS-y, a nawigacja po prostym menu jest niezbyt wygodna.

LG KP100

LG KP100

LG KP100

Jeden z najtańszych modeli dostępnych na rynku. Według porównywarek cenowych LG KP100 bez umowy z operatorem i bez blokady SIM lock można nabyć w cenie poniżej 80 zł. To bardzo tanio, bo ceny większości tanich słuchawek zaczynają się od ok. 100 zł.

Telefon oferuje podstawowe funkcje: nie obsługuje wiadomości multimedialnych ani JAVA. Poza dzwonieniem i wysyłaniem SMS-ów telefon oferuje jedynie książkę telefoniczną na 300 kontaktów, budzik i kalendarz.

Wyrazy uznania należą się zastosowaniu akumulatora, który mimo niewielkiej pojemność (900 mAh) według deklaracji producenta pozwala na 630 h czuwania (26 dni!) lub 390 min. rozmów (6,5h).

myPhone ma ambitne plany

Polski producent telefonów komórkowych myPhone opiera swoją ofertę głównie na prosty telefonach (linia produktowa Simple Life). Jeden z modeli z tej linii sprzedał się w 2009 roku w liczbie 60 tys. egzemplarzy. Urządzenia są sprzedawane do 11 krajów, zwłaszcza Europy Środkowej i Wschodniej, wkrótce mają trafić do kolejnych trzech. Oprócz prostych komórek dla mało wymagających użytkowników, w ofercie znajdują się również bardziej zaawansowane telefony obsługujące dwie karty (dual SIM) oraz pozwalające na odbiór darmowej analogowej telewizji.