Prosto w sieć

Niezależnie od tego, który rodzaj sieci wybierzesz, warto pamiętać o kilku złotych zasadach administratorów. Dzięki nim użytkowanie (W)LAN-u będzie przyjemnością, a nie naznaczoną niepokojem udręką. Przeczytaj to, nim rozpakujesz router i weźmiesz się za podłączanie przewodów.


Niezależnie od tego, który rodzaj sieci wybierzesz, warto pamiętać o kilku złotych zasadach administratorów. Dzięki nim użytkowanie (W)LAN-u będzie przyjemnością, a nie naznaczoną niepokojem udręką. Przeczytaj to, nim rozpakujesz router i weźmiesz się za podłączanie przewodów.

Pojutrze przychodzą panowie "od Internetu". Masz dwa komputery, więc poprosisz ich o założenie dwóch gniazdek - jedno będzie dla ciebie, drugie pojawi się w pokoju dzieci. Słyszałeś o możliwości uruchomienia własnej sieci, ale boisz się, że to wyzwanie cię przerośnie. Na samą myśl o potrzebie poznania tych wszystkich ustawień, przewodów, instrukcji ciarki przebiegają ci po plecach.

A nie powinny. To już nie ta epoka, dziś uruchomienie domowego LAN-u jest równie proste, jak uzupełnienie płynu do spryskiwaczy w samochodzie dowolnej marki. Wystarczy wiedzieć, od czego zacząć.

Kabel czy Wi-Fi?

Czytając nasz test routerów Wi-Fi na następnych stronach, z pewnością zauważysz pewną bardzo symptomatyczną cechę: właściwie żaden nowoczesny sprzęt nie zmusza cię do natychmiastowego opowiedzenia się za którąkolwiek z technologii. Kiedy masz już w domu okno na świat w postaci modemu i kabla podłączonego przez dostawcę, możesz podzielić Internet na różne sposoby - albo za pomocą Ethernetu, albo z użyciem Wi-Fi. W routerach oprócz anten są bowiem cztery (najczęściej) gniazda do podpięcia przewodów. Możesz wykorzystać je wyłącznie do konfiguracji urządzenia, możesz też zaprzyjaźnić się z nimi na dłużej. Obie opcje są opłacalne.

Ethernet (kabel)

Prosto w sieć

Urządzenia zgodne z najnowszym standardem 802.11n (Draft 2.0) dostępne są już w cenach poniżej 200 złotych - warto w nie zainwestować, jeśli budujemy sieć na lata.

Gniazdo karty przewodowej w twoim komputerze ma charakterystyczny kształt: jest sporą prostokątną dziurą, oznaczoną jako "LAN" lub "Ethernet". Podłączenie do sieci ogranicza się zwykle do wpięcia do niego wtyczki i odczekania 30 sekund, aż system operacyjny uzyska adres IP. Jeśli operacja się nie udaje - co zdarza się niezwykle rzadko - potrzebne jest niekiedy delikatne "popchnięcie" Windows za pomocą polecenia:

<KOD>

ipconfig /renew

</KOD>

Możesz je wydać w Wierszy polecenia albo w okienku Uruchom...

W zestawie z routerem zawsze dostajesz krótki, mniej więcej metrowej długości przewód. Możesz użyć go jako wzorca podczas zakupów. Pamiętaj tylko, że lepiej je robić w małych sklepach komputerowych niż marketach elektronicznych, gdzie za metr kabla pośledniej jakości płaci się zwykle jak za zboże.

Szybkość

Uruchomienie sieci przewodowej będzie najlepsze w sytuacji, gdy w twojej okolicy znajduje się bardzo dużo silnych źródeł promieniowania, w tym WLAN-ów. Kable nie są wrażliwe na zakłócenia i pozwalają na osiągnięcie dużej szybkości kopiowania plików. Pod względem wydajności oraz stabilności nie dorówna im żaden, nawet najnowszy standard Wi-Fi. Dlatego komputer, za pomocą którego bardzo często kopiujesz filmy (serwer plików? notebook?) albo intensywnie wykorzystujesz P2P, powinien być podpięty do sieci właśnie przewodami.

Długość kabla

Prosto w sieć

Adaptery Powerline firmy D-Link. Za ich pomocą można uruchomić sieć przewodową, wykorzystując okablowanie, którym dostarczany jest prąd. Konfi guracja jest niezwykle prosta (i nie wymaga przeciągania przewodów), ale o osiągnięciu szybkości Ethernetu można tylko pomarzyć.

Zanim wybierzesz się na zakupy, przygotuj kłębek włóczki (najlepiej w kontrastowym kolorze) i spróbuj za jej pomocą wyznaczyć drogę, którą będzie przebiegał przewód. Czasami dopiero w trakcie eksperymentów widać, że miejsce tuż obok futryny wcale nie jest optymalne, bo kabel trzeba będzie mocno wygiąć w okolicach włącznika światła.

Kiedy oszacujesz już, którędy przebiegnie przewód, zmierz długość włóczki. Do uzyskanej liczby dodaj od 50 cm do 1 metra - mniej może sprawić, że w kluczowym momencie zabraknie ci dwóch centymetrów, więcej spowoduje, że za komputerem będzie zalegał stos kabli. Postaraj się uwzględnić plany dotyczące przemeblowań, ale nie wybiegaj w przyszłość bardziej niż na dwa lata.

Oczywiście nie ufaj swojej pamięci, wyznaczoną długość zapisz na kartce.

Porządek

Może to "trucie" i moralizowanie, ale podczas przymiarki powinieneś koniecznie zadbać o porządek. Przewody muszą iść w rogach, w specjalnych listwach albo gdzieś pod boazerią. Pod żadnym pozorem nie puszczaj ich pod dywanem, tłumacząc się, że "to tylko na chwilę". Prowizoryczne rozwiązania mają to do siebie, że gdy już są, nikomu nie chce się ich zmieniać - bo przecież działają. Tymczasem znamy takie wypadki, że potknięcie się o kabel ethernetowy powodowało upadek komputera. Pół biedy, gdy był wyłączony - jeśli jednak działał, awarię twardego dysku mieliśmy jak w banku.

Kabel skrosowany

Prosto w sieć

Telefon XPERIA X1 Sony Ericssona. Jeśli korzystasz z urządzeń tego rodzaju, ich baterie będą zużywały się wolniej, gdy sieć będzie działała w standardzie 802.11b.

Idąc do sklepu, nie nastawiaj się na zakup kabla skrosowanego. Potrzebujesz normalnego przewodu do domowej sieci LAN (patrz też dwa słowa o kategoriach poniżej). Kabel skrosowany jest tylko wtedy, gdy łączysz ze sobą dwa komputery bez pośrednictwa routera. Wtedy albo jedno z urządzeń będzie służyć jako serwer DHCP, albo skonfigurujesz maszyny do wykorzystania statycznych adresów IP. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, nie polecamy go, nawet jeżeli masz w domu tylko dwa komputery, które zawsze stoją blisko siebie.

Kategoria przewodów

Będąc w sklepie, proś o przewody kategorii 5E lub 6. Najpopularniejsze są 5E, bo pozwalają na osiągnięcie gigabitowych przepustowości, a ich cena jest konkurencyjna. Staraj się unikać kabli kat. 5 - chyba że dostaniesz parę metrów "odrzutu" za darmo z firmy - jeśli zależy ci na przyśpieszeniu sieci w przyszłości.

Poproś sprzedawcę o właściwe zagniecenie wtyczek. Owszem, możesz to zrobić sam za pomocą specjalnej zaciskarki, ale jej zakup trudno uznać za opłacalny, jeśli nie pracujesz jako administrator sieci.

Wi-Fi (sieć bezprzewodowa)

Przewody gwarantują ci stabilność i szybkość. Wi-Fi znowu umożliwia elastyczność, o której normalnie możesz tylko pomarzyć. Sieć bezprzewodowa jest idealnym towarzyszem notebooka, telefonu komórkowego, a nawet komputera stacjonarnego, w którym najważniejszy jest dostęp do Internetu.