Prosty i szybki retusz zdjęć

Często zdarza się, że ulubione fotografie nie są takie jakbyśmy tego chcieli. Dzięki wykorzystaniu programu graficznego i odrobinie wprawy można bez trudu naprawić większość niedociągnięć i cieszyć się swoimi zdjęciami na nowo. Poniżej prezentujemy sposoby na radzenie sobie z najpopularniejszymi wadami fotografii.


Do podstawowego retuszu zdjęć idealnie nadaje się aplikacja Paint.net - ten darmowy, ale doskonały i prosty w obsłudze program szerzej przedstawialiśmy w artykule Darmowe programy do edycji zdjęć.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych, często spotykanych wad, które pojawiają się w naszych zdjęciach oraz sposoby jak się ich pozbyć.

Do wszystkich opisywanych zadań wystarczy podstawowa wersja programu bez żadnego rodzaju dodatków.

"Krzywe" zdjęcie i kadrowanie

Prosty i szybki retusz zdjęć

Cztery łączenia powstałe w kadrze to miejsca gdzie najczęściej spoczywa wzrok oglądającego zdjęcie. (źródło:wikipedia.org)

Sztuka odpowiedniego robienia zdjęć zaczyna się już od planu jaki wybierzemy dla fotografowanego obiektu. Wbrew pozorom środkowy punkt fotografii wcale nie jest najlepszym. Tzw. "mocne punkty" zdjęcia to łączenia jego podziałów, które można znaleźć dzieląc kadr co 1/3 jego długości i szerokości. Często problemem jest także wykonanie fotografii z przekrzywionym kadrem.

Zarówno pierwszą jak i drugą usterkę można bardzo łatwo usunąć. Należy jednak pamiętać, że w obu wypadkach efekt końcowy będzie wymagał poświęcenia kawałka zdjęcia. W wypadku "prostowania", by utrzymać prostokątne wymiary zdjęcia, największe fragmenty wycięte zostaną przy rogach zdjęć. Przy kadrowaniu natomiast użytkownik ma większą możliwość wyboru części fotografii jaka zostanie zachowana.

Prosty i szybki retusz zdjęć

Krzywy wiatrak w środku kadru nie zachwyci nikogo

1. Najpierw, o ile zachodzi taka potrzeba, należy zdjęcie wyrównać. W tym celu wybieramy opcję Layers|Rotate|Zoom.

Prosty i szybki retusz zdjęć

Funkcja Zoom nie gwarantuje dużej precyzji. Lepiej po prostu skadrować zdjęcie standardową metodą.

2. Następnie klikamy na zdjęciu i przytrzymując lewy przycisk myszy zmieniamy położenie grubej kreski w funkcji Roll|Rotate lub wpisujemy pożądaną wartość w polu Angle.

Prosty i szybki retusz zdjęć

Wyrównując kadr najlepiej widać jak duży obszar traci się po tego typu przekształceniach. Przy okazji można od razu przyciąć zdjęcie np. stosując się do zasady mocnych punktów.

3. Aby dokonać kadrowania zdjęcia wybieramy funkcję Rectangle select i przeciągnięciem myszy zaznaczamy fragment zdjęcia jaki chcemy zachować np. sugerując się zasadą mocnych punktów.

Późniejsze zmiany wielkości obszaru dokonujemy za pomocą narzędzia Move selection, który także znajduje się w zasobniku narzędziowym. Gdy będziemy zadowoleni z efektu zatwierdzamy zmiany za pomocą opcji Image|Crop to Selection

Ożywianie zdjęcia

Prosty i szybki retusz zdjęć

Zdjęcie przed obróbką już na pierwszy rzut oka można ocenić jako niedoświetlone i pozbawione wystarczającego kontrastu.

W świecie, w którym zalewają nas wszelkiego rodzaju ostre, nasycone obrazy nasze zdjęcia przed obróbką wydają się wyjątkowo mdłe i nijakie. Często też ten efekt potęgowany jest przez silne nasłonecznienie lub po prostu kiepski aparat fotograficzny. Na szczęście zdjęcia można ożywić za pomocą kilku opcji i paru wygodnych w użyciu suwaków.

1.Zmiany powinniśmy zacząć od poprawiania jasności i kontrastu, aby następnie zająć się kolorystyką fotografii. W tym celu najlepiej rozpocząć od ustawiania tzw. kanałów. Wybieramy z górnego menu opcję Adjustments|Levels.

Prosty i szybki retusz zdjęć

Dzięki histogramowi wejścia i wyjścia dużo lepiej widać zakres zmian jakie wprowadzamy.

2.W zdjęciach źle naświetlonych widoczny po lewej histogram będzie oddalony od wartości granicznych. By poprawić kontrast i nasycenie zdjęcia należy przesunąć jego suwaki tak by w histogramie wyjściowym po lewej stronie kolory znalazły się na granicach, a nawet wychodziły lekko poza nie. Jasność zdjęcia można regulować za pomocą środkowego suwaka znajdującego się przy lewym histogramie. Zazwyczaj wystarczą poprawki w minimalnym zakresie.

Prosty i szybki retusz zdjęć

Po odpowiednim dostosowaniu barwy i nasycenia zdjęcie powinno prezentować się dużo lepiej.

3.Po wykonaniu tych czynności zdjęcie powinno wyglądać dużo lepiej. Następnym krokiem będzie poprawa samej kolorystyki. W tym celu posłużymy się suwakami zmieniającymi barwę i nasycenie. Z górnego menu wybieramy opcję Adjustments|Hue|Saturation i zmieniamy wymienione wartości wedle uznania. Należy uważać by nie przesadzić, bowiem zdjęcie łatwo w ten sposób pozbawić swoich naturalnych kolorów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: