Prosty i szybki retusz zdjęć
-
- 26.07.2009, godz. 08:00
Często zdarza się, że ulubione fotografie nie są takie jakbyśmy tego chcieli. Dzięki wykorzystaniu programu graficznego i odrobinie wprawy można bez trudu naprawić większość niedociągnięć i cieszyć się swoimi zdjęciami na nowo. Poniżej prezentujemy sposoby na radzenie sobie z najpopularniejszymi wadami fotografii.
Poniżej prezentujemy kilka wybranych, często spotykanych wad, które pojawiają się w naszych zdjęciach oraz sposoby jak się ich pozbyć.
Do wszystkich opisywanych zadań wystarczy podstawowa wersja programu bez żadnego rodzaju dodatków.
"Krzywe" zdjęcie i kadrowanie

Cztery łączenia powstałe w kadrze to miejsca gdzie najczęściej spoczywa wzrok oglądającego zdjęcie. (źródło:wikipedia.org)
Zarówno pierwszą jak i drugą usterkę można bardzo łatwo usunąć. Należy jednak pamiętać, że w obu wypadkach efekt końcowy będzie wymagał poświęcenia kawałka zdjęcia. W wypadku "prostowania", by utrzymać prostokątne wymiary zdjęcia, największe fragmenty wycięte zostaną przy rogach zdjęć. Przy kadrowaniu natomiast użytkownik ma większą możliwość wyboru części fotografii jaka zostanie zachowana.

Krzywy wiatrak w środku kadru nie zachwyci nikogo

Funkcja Zoom nie gwarantuje dużej precyzji. Lepiej po prostu skadrować zdjęcie standardową metodą.

Wyrównując kadr najlepiej widać jak duży obszar traci się po tego typu przekształceniach. Przy okazji można od razu przyciąć zdjęcie np. stosując się do zasady mocnych punktów.
Późniejsze zmiany wielkości obszaru dokonujemy za pomocą narzędzia Move selection, który także znajduje się w zasobniku narzędziowym. Gdy będziemy zadowoleni z efektu zatwierdzamy zmiany za pomocą opcji Image|Crop to Selection
Ożywianie zdjęcia

Zdjęcie przed obróbką już na pierwszy rzut oka można ocenić jako niedoświetlone i pozbawione wystarczającego kontrastu.
1.Zmiany powinniśmy zacząć od poprawiania jasności i kontrastu, aby następnie zająć się kolorystyką fotografii. W tym celu najlepiej rozpocząć od ustawiania tzw. kanałów. Wybieramy z górnego menu opcję Adjustments|Levels.

Dzięki histogramowi wejścia i wyjścia dużo lepiej widać zakres zmian jakie wprowadzamy.

Po odpowiednim dostosowaniu barwy i nasycenia zdjęcie powinno prezentować się dużo lepiej.