Prosty monitoring dla Linuksa

Pojawiła się nowa wersja prostego programu monitorującego collectd 3.11.4. Narzędzie tym razem zostało dostosowane do w pracy w systemie FreeBSD.

Prosty monitoring dla Linuksa

element raportu Collectd

Collectd 3.11.4 to demon systemowy (działa niezauważalnie w pamięci operacyjnej), napisany w języku C. Jego zadaniem jest monitorowanie podstawowych parametrów pracy komputera, wykorzystując niedostrzegalną ilość zasobów sprzętowych. Wyniki są zapisywane na dysku twardym w postaci bazy danych RRD. Narzędzie w wynikach podaje takie informacje, jak wykorzystanie pamięci RAM i procesora, opóźnienia w połączeniu sieciowym, wskazania sensorów sprzętowych komputera (np. temperatury podzespołów), czy aktywność w sieci. Dostępne są także wtyczki, które znacznie poszerzają funkcje narzędzia.

Pobierz plik

Collectd został z powodzeniem przetestowany w systemach Debian GNU/Linux 3.1, RedHat Linux 7.x i Fedora Core 1. Wersja 3.11.4 rozwiązuje również problem kompilacji programu pod FreeBSD, Niestety w systemie Solaris działają obecnie jedynie odczyty wykorzystania procesora. Więcej informacji odnaleźć można na stronie producenta.