Proszę państwa, oto miś

Panda nie kojarzy się z krwiożerczym drapieżnikiem, lecz to właśnie ten zwierzak jest znakiem rozpoznawczym jednego z najlepszych programów antywirusowych. Panda Antivirus Titanium raczej nie budzi skojarzeń z pociesznym miśkiem, leniwie ogryzającym pędy bambusa.

Panda nie kojarzy się z krwiożerczym drapieżnikiem, lecz to właśnie ten zwierzak jest znakiem rozpoznawczym jednego z najlepszych programów antywirusowych. Panda Antivirus Titanium raczej nie budzi skojarzeń z pociesznym miśkiem, leniwie ogryzającym pędy bambusa.

Panda Antivirus Titanium sprawia dobre wrażenie już przy pierwszym uruchomieniu. Program wyposażony jest w nowoczesny, przejrzysty interfejs, dzięki któremu korzystanie z aplikacji nie wymaga właściwie pomocy czy zaglądania do instrukcji. W głównym oknie programu masz do dyspozycji najczęściej używane opcje: skanowanie systemu, pamięci i poszczególnych dysków. Widoczne jest także krótkie podsumowanie najważniejszych kwestii związanych z ochroną antywirusową: data ostatniej aktualizacji bazy wirusów, liczba wykrywanych wirusów (na dzień 25.11.2001 było to ponad 61 000) oraz ewentualne ostrzeżenia. Te ostatnie mogą pojawić się np. wtedy, gdy użytkownik nie wykonał jeszcze pełnego skanowania antywirusowego całego komputera lub gdy nie przygotował dyskietki ratunkowej.

Skanowanie na żądanie umożliwia oczywiście pełne, całkowite przeczesanie systemu operacyjnego, pamięci i wszystkich dysków w poszukiwaniu wirusów. Możliwe jest także skanowanie samych dysków, poczty elektronicznej lub nawet tylko wybranych folderów. Panda Antivirus potrafi skanować automatycznie wszystkie pliki, które są zapisywane na dyskach bądź uruchamiane, i sprawdzać, czy przypadkiem nie zawierają niebezpiecznego kodu. Jest to opcja szczególnie przydatna internautom. Każdy plik pobierany z Sieci może przecież zawierać wirusa. Nie wszystkie pliki używane przez system są, oczywiście, skanowane. Użytkownik może sam określić, jakie typy plików mają być sprawdzane. Najlepiej nie usuwać żadnego z typów wymienionych w domyślnych ustawieniach, dodając ewentualnie własne rodzaje plików.

Ciekawe opcje ukryte są w konfiguracji programu. Panda Antivirus Titanium zawiera moduł analizy heurystycznej, czyli wykrywania potencjalnie niebezpiecznych programów (np. nowych wirusów, nieistniejących jeszcze w bazie danych). Panda Antivirus potrafi automatycznie zmieniać nazwy takich podejrzanych plików. Dzięki temu użytkownik może później łatwo sprawdzić, czy potencjalnie niebezpieczny plik to ściągnięta z Sieci gra (może rzeczywiście zawierać wirusa), czy używany od dawna, bezpieczny program narzędziowy. Panda Antivirus Titanium automatycznie pobiera uaktualnienia bazy wirusów z Internetu, potrafi nawet robić to w taki sposób, by nie zakłócać pracy użytkownika.